VANCOMYCIN SANDOZ

CO TO JEST I JAK DZIAŁA VANCOMYCIN SANDOZ? – OPIS I WSKAZANIA

Wankomycyna należy do grupy antybiotyków glikopeptydowych, które eliminują bakterie wywołujące wiele rodzajów zakażeń, w tym zapalenie płuc i zakażenia skóry, kości i zastawek serca.

Wankomycyna jest stosowana w leczeniu:
– ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na wankomycynę, a oporne (niewrażliwe) na działanie wielu innych antybiotyków,
– pacjentów uczulonych na penicyliny i cefalosporyny.

Wankomycynę można stosować u dorosłych i u dzieci od urodzenia.

Wankomycynę można również podawać zapobiegawczo przed niektórymi operacjami pacjentom z dużym ryzykiem rozwoju bakteryjnego zakażenia wsierdzia (zakażenia serca), którzy nie mogą stosować innego rodzaju antybiotyków.

Lek jest w postaci proszku do sporządzania roztworu. Przed podaniem proszek zostanie rozpuszczony, a następnie rozcieńczony i podany powoli w kroplówce przez lekarza lub pielęgniarkę.

SKŁAD VANCOMYCIN SANDOZ, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest wankomycyna w postaci chlorowodorku wankomycyny.

Każda fiolka leku Vancomycin Sandoz, 500 mg zawiera 500 mg wankomycyny w postaci chlorowodorku, co odpowiada 500 000 j.m.
Każda fiolka leku Vancomycin Sandoz, 1000 mg zawiera 1000 mg wankomycyny w postaci chlorowodorku, co odpowiada 1 000 000 j.m.

Lek nie zawiera substancji pomocniczych.

JAKIE JEST DAWKOWANIE VANCOMYCIN SANDOZ? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Vancomycin Sandoz jest podawany przez personel medyczny podczas pobytu pacjenta w szpitalu. Lekarz zadecyduje ile leku pacjent powinien otrzymać każdego dnia i jak długo będzie trwało leczenie.

Dawkowanie
Podana dawka leku będzie zależała od
– wieku pacjenta,
– rodzaju zakażenia,
– czynności nerek,
– stanu słuchu,
– przyjmowania przez pacjenta innych leków.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: zwykle stosowana dawka wynosi 2000 mg na dobę podawana w dwóch lub czterech dawkach. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: otrzymują mniejsze dawki, w zależności od masy ciała.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, pacjenci w podeszłym wieku i wcześniaki: lekarz zmniejszy dawkę lub wydłuży odstępy między kolejnymi dawkami.

Podczas leczenia pacjent może mieć wykonane badania krwi, może być poproszony o próbki moczu i prawdopodobnie będzie miał wykonane badanie słuchu w celu skontrolowania, czy nie występują u niego objawy możliwych działań niepożądanych.

Jak podaje się lek
Infuzja dożylna oznacza, że lek przepływa z butelki lub worka infuzyjnego przez rurkę do jednego z naczyń krwionośnych i do organizmu. Wankomycynę będzie podawać lekarz lub pielęgniarka, tylko do naczynia krwionośnego, nigdy domięśniowo. Lek Vancomycin Sandoz będzie rozcieńczony przed użyciem i podawany powoli (przez co najmniej 60 minut) dożylnie.

Czas trwania leczenia
Długość leczenia zależy od rodzaju zakażenia i może wynosić kilka tygodni.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI VANCOMYCIN SANDOZ, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Lek podawany jest pacjentowi w warunkach szpitalnych, dlatego jest mało prawdopodobne, aby otrzymał on zbyt dużo wankomycyny. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Nie dotyczy.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ VANCOMYCIN SANDOZ W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza. Wankomycynę można stosować w okresie ciąży tylko w razie bezwzględnej konieczności.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza, gdyż lek Vancomycin Sandoz przenika do mleka kobiecego. Lekarz zadecyduje, czy leczenie wankomycyną jest bezwzględnie konieczne i czy pacjentka musi przerwać karmienie piersią.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Wankomycyna nie wpływa lub wpływa nieznacznie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

ULOTKA LEKU VANCOMYCIN SANDOZ – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – VANCOMYCIN SANDOZ CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - VANCOMYCIN SANDOZ CENA, REFUNDACJA

VANCOMYCIN SANDOZ OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here