Vancomycin Sandoz

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Wankomycyna należy do grupy antybiotyków glikopeptydowych, które eliminują bakterie wywołujące wiele rodzajów zakażeń, w tym zapalenie płuc i zakażenia skóry, kości i zastawek serca.

Wankomycyna jest stosowana w leczeniu:
– ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na wankomycynę, a oporne (niewrażliwe) na działanie wielu innych antybiotyków,
– pacjentów uczulonych na penicyliny i cefalosporyny.

Wankomycynę można stosować u dorosłych i u dzieci od urodzenia.

Wankomycynę można również podawać zapobiegawczo przed niektórymi operacjami pacjentom z dużym ryzykiem rozwoju bakteryjnego zakażenia wsierdzia (zakażenia serca), którzy nie mogą stosować innego rodzaju antybiotyków.

Lek jest w postaci proszku do sporządzania roztworu. Przed podaniem proszek zostanie rozpuszczony, a następnie rozcieńczony i podany powoli w kroplówce przez lekarza lub pielęgniarkę.

REKLAMA

Skład

Substancja czynna: .

Substancją czynną leku jest wankomycyna w postaci chlorowodorku wankomycyny.

Każda fiolka leku Vancomycin Sandoz, 500 mg zawiera 500 mg wankomycyny w postaci chlorowodorku, co odpowiada 500 000 j.m.
Każda fiolka leku Vancomycin Sandoz, 1000 mg zawiera 1000 mg wankomycyny w postaci chlorowodorku, co odpowiada 1 000 000 j.m.

Lek nie zawiera substancji pomocniczych.

Dawkowanie

Lek Vancomycin Sandoz jest podawany przez personel medyczny podczas pobytu pacjenta w szpitalu. Lekarz zadecyduje ile leku pacjent powinien otrzymać każdego dnia i jak długo będzie trwało leczenie.

Dawkowanie
Podana dawka leku będzie zależała od
– wieku pacjenta,
– rodzaju zakażenia,
– czynności nerek,
– stanu słuchu,
– przyjmowania przez pacjenta innych leków.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: zwykle stosowana dawka wynosi 2000 mg na dobę podawana w dwóch lub czterech dawkach. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: otrzymują mniejsze dawki, w zależności od masy ciała.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek, pacjenci w podeszłym wieku i wcześniaki: lekarz zmniejszy dawkę lub wydłuży odstępy między kolejnymi dawkami.

Podczas leczenia pacjent może mieć wykonane badania krwi, może być poproszony o próbki moczu i prawdopodobnie będzie miał wykonane badanie słuchu w celu skontrolowania, czy nie występują u niego objawy możliwych działań niepożądanych.

Jak podaje się lek
Infuzja dożylna oznacza, że lek przepływa z butelki lub worka infuzyjnego przez rurkę do jednego z naczyń krwionośnych i do organizmu. Wankomycynę będzie podawać lekarz lub pielęgniarka, tylko do naczynia krwionośnego, nigdy domięśniowo. Lek Vancomycin Sandoz będzie rozcieńczony przed użyciem i podawany powoli (przez co najmniej 60 minut) dożylnie.

Czas trwania leczenia
Długość leczenia zależy od rodzaju zakażenia i może wynosić kilka tygodni.

REKLAMA

Przedawkowanie

Lek podawany jest pacjentowi w warunkach szpitalnych, dlatego jest mało prawdopodobne, aby otrzymał on zbyt dużo wankomycyny. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Jeśli pacjentka jest lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza. Wankomycynę można stosować w okresie ciąży tylko w razie bezwzględnej konieczności.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza, gdyż lek Vancomycin Sandoz przenika do mleka kobiecego. Lekarz zadecyduje, czy leczenie wankomycyną jest bezwzględnie konieczne i czy pacjentka musi przerwać karmienie piersią.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Wankomycyna nie wpływa lub wpływa nieznacznie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

REKLAMA

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Uwaga: Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane zgodnie z regulaminem serwisu.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.