Traumon

Podmiot odpowiedzialnyViatris Healthcare Sp. z o.o.
Kod ATCM02AA06
ProceduraNAR
SubstancjaEtofenamat

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Traumon?

Etofenamat – substancja czynna leku Traumon, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Etofenamat należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosowany miejscowo wchłania się przez skórę i gromadzi w zmienionych zapalnie tkankach.

Stosowanie na skórę ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych typowych dla NLPZ podawanych doustnie. Traumon nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.

Wskazania do stosowania:
• Tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych
• Reumatyzm pozastawowy:
– bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej
– zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony)
– zapalenie nadkłykci.

Jaki jest skład Traumon, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest etofenamat (Etofenamatum).

Substancje pomocnicze leku to: adypinian diizopropylu, eter makrogolu oleinocetylowy (Emulgin M8 Deo), makrogol 400, alkohol izopropylowy, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Traumon – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, należy spryskiwać obszar skóry objęty bólem 3 do 5 razy na dobę, pokrywając lekiem powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. Zazwyczaj wystarczające jest zastosowanie jednorazowo do 7 dawek leku Traumon, jednakże w razie konieczności dawkę można zwiększyć. Po każdych 1 do 2 dawkach zaleca się delikatne wtarcie leku w skórę i pozostawienie do wyschnięcia.

Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni, zaś tępych urazów (np. urazów sportowych) – do 2 tygodni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie są znane przypadki przedawkowania leku Traumon, jeśli był stosowany zgodnie z zaleceniami. W przypadku zastosowania zawartości całej butelki leku Traumon i pokrycia nim w krótkim czasie całego ciała mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz dolegliwości w nadbrzuszu. Należy wówczas zmyć lek z powierzchni ciała wodą.

Jeśli pacjent przypadkowo zażyje lek, np. dzieci, należy sprowokować wymioty i zgłosić się do lekarza, który wykona płukanie żołądka i poda węgiel aktywowany (leczniczy).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Traumon – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Traumon w okresie ciąży i karmienia piersią?

Traumon należy stosować w pierwszym i drugim trymestrze ciąży wyłącznie po ocenieniu przez lekarza stosunku korzyści do ryzyka. Nie należy przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie wolno stosować leku Traumon u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.

Ponieważ etofenamat w małym stopniu przenika do mleka matki, matki karmiące piersią powinny unikać długotrwałego stosowania leku Traumon oraz nie mogą przekraczać zalecanej dawki dobowej. Nie stosować leku w okolicach piersi.

Ulotka Traumon – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Traumon przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Traumon - 100 mg/g, Żel (Etofenamatum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Traumon m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Traumon - 100 mg/g, Żel (Etofenamatum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Traumon w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Traumon - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Traumon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

7 komentarzy do “Traumon”

  1. To prawda, nigdy w życiu od żadnych leków nie miałam świądu i wysypki, a od Traumonu spray dostałam bardzo mocnego świądu. Popryskane miałam w okolicy pleców, a wysypka wystąpiła prawie na całym ciele. Byłam na pogotowiu, dostałam zastrzyk i leki oraz maści, ale nic nie pomogło. Męczyłam się dwie noce bardzo mocno, robiłam okłady z rumianku dla złagodzenia silnego świądu, płakałam i się drapałam. W dzień było inaczej, ale noce to tragedia, nie życzę tego nikomu. Teraz mam 56 lat, a to mnie spotkało ze dwa lub trzy lata temu i miałam takie coś pierwszy raz w życiu. Kupiłam Traumon, bo on naprawdę łagodzi ból i o dziwo stosowałam go na stopę, bo mnie bolała, ale żadne uczulenie w tym miejscu nie nastąpiło. Ale jak na plecach zastosowałam, to natychmiast krostka po krostce swędząca zaczęła się pojawiać i przeszło na całe ciało. Swędziało kilka dni, ze 4-5. W końcu w aptece aptekarka poleciła mi Fenistil – i jak ręką odjął, po prostu momentalnie przestawało swędzieć i pięknie zeszły krostki. Moja teściowa stosuje i nic jej się nie dzieje, ja już tego nigdy nie zastosuję.

    Odpowiedz
  2. Szkoda, że wcześniej nie przeczytałem tych opinii. Niestety kupiłem Traumon i się nim „uszczęśliwiłem”. Skóra wygląda tragicznie, jak po najgorszej zarazie.

    Odpowiedz
  3. Stosowałam podczas dwukrotnego zapalenia kaletek przez okres 2 miesięcy – żadne problemy skórne nie wystąpiły. Być może trzeba uważać, żeby na skórze nie było absolutnie żadnych wcześniejszych mikrourazów?

    Odpowiedz
  4. Chciałem zgłosić działania niepożądane po użyciu żelu Traumon 100 mg. Jestem szczęściarzem, bo jednym z 10 000, u których wystąpiły bardzo rzadkie działania niepożądane: silny świąd, wysypka, obrzęk, pieczenie skóry. Na dzisiaj stan mojej stopy jest gorszy niż po pierwotnym urazie. Ten lek przenosi się kontaktowo z nogi na nogę, z poduszki, skarpetki, bandaża, pościeli. Musiałem ponownie udać się do lekarza po ratunek dla skóry: kolejny wydatek, kolejne dolegliwości. Smarowałem przez 4 dni 4 razy dziennie. Potem przestałem, ponieważ pokazały się zmiany na skórze stopy i okolicy. Stan zapalny skóry trwa od 6 dni po odstawieniu. Jest źle. Pod podanymi w ulotce i na polskich stronach www numerami telefonów nikt nie odbiera połączeń od samego rana. Próbowałem wielokrotnie. Sprawę zgłosiłem również do polskiego nadzoru.

    Odpowiedz
    • Dostałam uczulenia po tym świństwie. Pomogło po 3 dniach smarowanie Protopic 0,03 i łykanie 2 razy dziennie Zyrtec. Kosztowało 272 zł + prywatna, szybka wizyta u lekarza 250 zł.

      Odpowiedz
  5. Stanowczo odradzam stosowanie maści Traumon. Smarowałem nią łokieć, a teraz mam czerwone plamy na połowie ciała. To jakaś tragedia :-(

    Odpowiedz

Dodaj komentarz