Tobramycin PARI

Lek Tobramycin PARI zawiera antybiotyk tobramycynę. Należy ona do grupy antybiotyków nazywanych aminoglikozydami.

Lek Tobramycin PARI stosowany jest u pacjentów z mukowiscydozą w wieku 6 lat i starszych w celu leczenia zakażeń płuc wywołanych przez bakterię zwaną Pseudomonas aeruginosa.

Pseudomonas aeruginosa jest bakterią, która często wywołuje zakażenia płuc u pacjentów z mukowiscydozą w pewnym momencie życia. Jeżeli zakażenie nie jest odpowiednio leczone, prowadzi do uszkodzenia płuc, powodując dalsze problemy z oddychaniem.

Podczas inhalacji leku Tobramycin PARI antybiotyk może dotrzeć bezpośrednio do płuc, aby zwalczać bakterie wywołujące zakażenie. Jego działanie polega na zaburzaniu wytwarzania białek
potrzebnych do budowy ściany komórkowej bakterii. Powoduje to uszkodzenie i, ostatecznie śmierć, komórek bakterii.

Jaki jest skład Tobramycin PARI, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tobramycyna. Jedna ampułka zawiera 170 mg tobramycyny stanowiące pojedynczą dawkę.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sodu chlorek, wapnia chlorek, magnezu siarczan, woda do wstrzykiwań, kwas siarkowy i sodu wodorotlenek do dostosowania pH.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Tobramycin PARI – jak stosować?

Zalecana dawka to dwie ampułki na dobę (jedna rano, a druga wieczorem) przez 28 dni.

• Dawka jest taka sama dla wszystkich pacjentów w wieku 6 lat i starszych.
• Wdychać przez usta całą zawartość jednej ampułki rano i jednej ampułki wieczorem za pomocą ręcznego nebulizatora Tolero.
• Najlepiej aby odstęp między dawkami był zbliżony do 12 godzin, ale musi on wynosić co najmniej 6 godzin.
• Po stosowaniu leku przez 28 dni następuje 28-dniowa przerwa, podczas której nie należy stosować inhalacji leku Tobramycin PARI. Po przerwie rozpoczyna się kolejny cykl (patrz rysunek).
• Ważne jest, aby pacjent stosował lek dwa razy na dobę przez 28 dni leczenia i przestrzegał schematu 28 dni stosowania leku i 28 dni przerwy w stosowaniu leku.

Należy kontynuować stosowanie leku Tobramycin PARI zgodnie z tym schematem cykli tak długo, jak zaleci to lekarz.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących długości okresu stosowania leku Tobramycin PARI, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przygotowanie leku Tobramycin PARI do inhalacji
29
• Lek Tobramycin PARI należy stosować wyłącznie z ręcznym nebulizatorem Tolero przedstawionym na rysunku poniżej, aby zapewnić podanie właściwej dawki leku. Nie wolno stosować nebulizatora Tolero do podawania żadnego innego leku.
• Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją stosowania załączoną do nebulizatora.
• Upewnić się, że do nebulizatora Tolero podłączony jest sterownik eFlowrapid lub eBase. Odpowiedni sterownik może być przepisany przez lekarza lub kupiony oddzielnie.
• Umyć starannie ręce wodą z mydłem.
• Bezpośrednio przed inhalacją wyjąć jedną ampułkę leku Tobramycin PARI z saszetki z folii aluminiowej.
• Resztę leku należy przechowywać w oryginalnym pudełku w lodówce.
• Ułożyć wszystkie elementy nebulizatora Tolero na czystym, suchym ręczniku papierowym lub tkaninie. Upewnić się, że nebulizator leży na płaskiej, stabilnej powierzchni.
• Złożyć ręczny nebulizator Tolero jak pokazano w instrukcji stosowania urządzenia.
• Trzymając ampułkę pionowo, postukać ją delikatnie przed ukręceniem górnej części, aby uniknąć rozlania leku. Przelać całą zawartość jednej ampułki do zbiornika na lek w ręcznym nebulizatorze.
• Rozpocząć przyjmowanie leku w pozycji siedzącej, wyprostowanej, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Trzymać nebulizator w pozycji poziomej i oddychać normalnie przez usta. Unikać
oddychania przez nos. Kontynuować oddychanie w normalny, wygodny sposób do zakończenia inhalacji leku. Gdy rozpylona zostanie cała dawka leku, urządzenie wyda sygnał dźwiękowy sygnalizujący koniec inhalacji.
• W razie potrzeby przerwania inhalacji z jakiegokolwiek powodu, nacisnąć i przytrzymać przycisk On/Off przez jedną pełną sekundę. Aby wznowić podawanie leku, ponownie nacisnąć i przytrzymać przycisk On/Off przez jedną pełną sekundę.
• Nebulizator ręczny Tolero musi być czyszczony i dezynfekowany jak opisano w instrukcji stosowania urządzenia.
• Do każdego cyklu leczenia (28 dni podawania produktu) należy stosować nowy, ręczny nebulizator Tolero dostarczany w opakowaniu z lekiem.

Nie wolno stosować alternatywnego, nieprzetestowanego nebulizatora, ponieważ może to zmienić ilość leku docierającą do płuc. To z kolei może mieć wpływ na to, jak skutecznie działa lek i na bezpieczeństwo jego stosowania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przyjęcie w inhalacji zbyt dużej dawki leku Tobramycin PARI może spowodować silną chrypkę. Należy jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi. Jest mało prawdopodobne, aby połknięcie leku Tobramycin PARI spowodowało poważne problemy, ponieważ tobramycyna słabo wchłania się z żołądka, ale należy jak najszybciej powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tobramycin PARI – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tobramycin PARI w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wiadomo, czy inhalacja tego leku przez kobietę w ciąży powoduje działania niepożądane. Tobramycyna oraz inne antybiotyki aminoglikozydowe podawane we wstrzyknięciach mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, na przykład powodując głuchotę i problemy z nerkami. Jeżeli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku

Prowadzenie pojazdów

Nie oczekuje się, aby lek Tobramycin PARI wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Tobramycin PARI

Ulotka Tobramycin PARI – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Tobramycin PARI przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Tobramycin PARI m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Tobramycin PARI w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Tobramycin PARI

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Tobramycin PARI? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Tobramycin PARI. Podziel się doświadczeniami na forum.