Tiaprid PMCS

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyPRO.MED.CS Praha a.s.
Kod ATCN05AL03
ProceduraDCP
SubstancjaTiapryd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tiaprid PMCS?

Tiaprid PMCS jest lekiem wpływającym na funkcje psychiczne i działającym pozytywnie na ciężkie postaci mimowolnych i nieprawidłowych ruchów u pacjenta.

Tiaprid PMCS jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku lub w przypadku przewlekłego uzależnienia od alkoholu, w tym w leczeniu objawów odstawiennych po nagłym przerwaniu spożywania alkoholu.

Lek jest także stosowany w przypadku ciężkich postaci nieprawidłowych ruchów (pląsawica Huntingtona).

Tiaprid PMCS może być stosowany u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Reklama

Jaki jest skład Tiaprid PMCS, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest tiaprydu chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 111,1 mg tiaprydu chlorowodorku, co odpowiada 100 mg tiaprydu.

Ponadto lek zawiera mannitol, celulozę mikrokrystaliczną granulowaną, powidon 25, sól karboksymetyloskrobię sodową (typ A), krzemionkę koloidalną, bezwodną i magnezu stearynian.

Dawkowanie preparatu Tiaprid PMCS – jak stosować ten lek?

Dorośli:
Leczenie zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem: zazwyczaj stosowana dawka to 200-400 mg na dobę, podawane w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 50 mg (½ tabletki) dwa razy na dobę.

Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu objawów podczas przewlekłego uzależnienia od alkoholu to 300 do 400 mg na dobę, podawane w trzech dawkach podzielonych.

W przypadku ciężkich postaci nieprawidłowych ruchów dawka ustalana jest indywidulanie w szerokim zakresie dawkowania od 300 mg do 1200 mg.

Dzieci w wieku powyżej 6 lat:
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 100-150 mg na dobę, maksymalnie do 300 mg na dobę.

U pacjentów z niewydolnością nerek lekarz zmniejszy dawkę leku.

W każdym przypadku lekarz ustali odpowiednią dawkę, liczbę tabletek, które należy przyjmować na dobę oraz czas trwania leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek mogą wystąpić skurcze mięśni twarzy i szyi, niekontrolowane wysuwanie języka, długotrwały skurcz mięśni żwaczy, senność, depresja, utrata świadomości. Może także wystąpić drżenie i sztywność mięśni kończyn. W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tiaprid PMCS – czy mogę spożywać alkohol?

Tianesal może być przyjmowany wraz z posiłkami.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Tiaprid PMCS w okresie ciąży i karmienia piersią?

Tiaprid PMCS można stosować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Nie należy spożywać napojów alkoholowych podczas stosowania leku Tiaprid PMCS.

Ulotka Tiaprid PMCS – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Tiaprid PMCS - 100 mg, Tabletki (Tiapridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Tiaprid PMCS - 100 mg, Tabletki (Tiapridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

3.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
50%
Neutralny
50%
Słaby
0%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Tiaprid PMCS”

  1. ★★★★☆

    Z mojego doświadczenia Tiaprid PMCS charakteryzuje się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa, praktycznie nie wywołując niepożądanych efektów. W działaniu przypomina łagodny neuroleptyk, jednak w przeciwieństwie do wielu leków z tej grupy, nie powoduje typowych dla nich skutków ubocznych. Co istotne, nie zaobserwowałem problemów z bezsennością, nadmiernym pobudzeniem czy zespołem niespokojnych nóg, które często towarzyszą tego typu terapii. W moim przypadku preparat okazał się szczególnie skuteczny w radzeniu sobie z problemami związanymi z kontrolowaniem złości, przynosząc wyraźną poprawę w tym zakresie. Łagodne działanie leku pozwala na zachowanie codziennej aktywności przy jednoczesnym osiągnięciu pożądanego efektu terapeutycznego.

    Odpowiedz
    • ★★★☆☆

      Chciałabym podzielić się doświadczeniem związanym z terapią mojej 14-letniej wnuczki, która od sześciu lat przyjmuje Tiaprid PMCS w dawce 100 mg. Przez większość tego czasu lek spełniał swoją funkcję i pozwalał jej na względnie normalne funkcjonowanie. Niestety, w ostatnim czasie zaobserwowaliśmy niepokojące zmiany w jej zachowaniu i samopoczuciu. Pomimo stosowania stałego dawkowania (jedna tabletka rano i jedna wieczorem), pojawiły się nowe objawy – wyraźne drżenie rąk, nasilone stany lękowe oraz wzmożone pobudzenie psychoruchowe. Te zmiany są dla nas bardzo niepokojące, szczególnie biorąc pod uwagę jej młody wiek i długi okres dotychczasowej, stabilnej terapii.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz