Tiaprid PMCS

Tiaprid PMCS to lek neuroleptyczny, który zawiera substancję czynną tiapryd. Jest stosowany w leczeniu zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku z demencją, a także podczas odstawienia alkoholu. Znajduje zastosowanie również w ciężkiej postaci pląsawicy Huntingtona. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tiaprid PMCS jest lekiem wpływającym na funkcje psychiczne i działającym pozytywnie na ciężkie postaci mimowolnych i nieprawidłowych ruchów u pacjenta.

Tiaprid PMCS jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku lub w przypadku przewlekłego uzależnienia od alkoholu, w tym w leczeniu objawów odstawiennych po nagłym przerwaniu spożywania alkoholu.

Lek jest także stosowany w przypadku ciężkich postaci nieprawidłowych ruchów (pląsawica Huntingtona).

Tiaprid PMCS może być stosowany u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest tiaprydu chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 111,1 mg tiaprydu chlorowodorku, co odpowiada 100 mg tiaprydu.

Ponadto lek zawiera mannitol, celulozę mikrokrystaliczną granulowaną, powidon 25, sól karboksymetyloskrobię sodową (typ A), krzemionkę koloidalną, bezwodną i magnezu stearynian.

Dawkowanie

Dorośli:
Leczenie zaburzeń zachowania u pacjentów w podeszłym wieku z otępieniem: zazwyczaj stosowana dawka to 200-400 mg na dobę, podawane w dwóch lub trzech dawkach podzielonych. Dawka początkowa wynosi zazwyczaj 50 mg (½ tabletki) dwa razy na dobę.

Zazwyczaj stosowana dawka w leczeniu objawów podczas przewlekłego uzależnienia od alkoholu to 300 do 400 mg na dobę, podawane w trzech dawkach podzielonych.

W przypadku ciężkich postaci nieprawidłowych ruchów dawka ustalana jest indywidulanie w szerokim zakresie dawkowania od 300 mg do 1200 mg.

Dzieci w wieku powyżej 6 lat:
Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 100-150 mg na dobę, maksymalnie do 300 mg na dobę.

U pacjentów z niewydolnością nerek lekarz zmniejszy dawkę leku.

W każdym przypadku lekarz ustali odpowiednią dawkę, liczbę tabletek, które należy przyjmować na dobę oraz czas trwania leczenia.

Przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej liczby tabletek mogą wystąpić skurcze mięśni twarzy i szyi, niekontrolowane wysuwanie języka, długotrwały skurcz mięśni żwaczy, senność, depresja, utrata świadomości. Może także wystąpić drżenie i sztywność mięśni kończyn. W przypadku przedawkowania lub przypadkowego przyjęcia leku przez dziecko należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tianesal może być przyjmowany wraz z posiłkami.

Ciąża i karmienie piersią

Tiaprid PMCS można stosować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Nie należy spożywać napojów alkoholowych podczas stosowania leku Tiaprid PMCS.

Ulotka Tiaprid PMCS

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Tiaprid PMCS (forum)

Stosujesz Tiaprid PMCS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

2 komentarze do “Tiaprid PMCS”

  1. Lek , właściwie bez skutków ubocznych. Działa jak lekki neuroleptyk , z tym że nie powoduje skutków ubocznych jak bezsenność pobudzenie , zespół nie spokojnych nóg. Mi bardzo pomógł na problemy ze złością.

    Odpowiedz
    • Moja wnuczka 14 letnia bierze od 6 lat lek tiaprid PMCS 100 mg. do tej pory funkcjonowała w miarę dobrze, obecnie występuje u niej drżenie rąk, lęki i nadmierne pobudzenie. Bierze 1 tabletkę rano i jedną wieczorem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Tiaprid PMCS. Podziel się doświadczeniami na forum.