Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Fenylefryna, Gwajafenezyna, Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Theraflu ComplexGrip?
Lek Theraflu ComplexGRIP służy do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia, dreszczy oraz grypy. Objawy te obejmują dreszcze, dolegliwości bólowe, ból głowy, ból gardła, gorączkę, przekrwienie błony śluzowej nosa (zatkany nos) i mokry kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny. Lek Theraflu ComplexGRIP w przypadku kaszlu wykazuje również działanie wykrztuśne (rozrzedza wydzielinę).
Lek Theraflu ComplexGRIP jest przeznaczony do stosowania tylko u osób dorosłych.
Lek Theraflu ComplexGRIP należy przyjmować TYLKO wtedy, gdy występują WSZYSTKIE następujące objawy: ból i (lub) gorączka, przekrwienie błony śluzowej nosa i mokry kaszel.
Jak działa lek Theraflu ComplexGRIP
Lek Theraflu ComplexGRIP zawiera trzy substancje czynne:
• paracetamol, który jest substancją przeciwbólową i zmniejszającą gorączkę (obniża temperaturę ciała w przypadku gorączki).
• chlorowodorek fenylefryny, który jest substancją zmniejszającą przekrwienie błony śluzowej nosa. Odblokowuje zatkany nos i ułatwia oddychanie, poprzez zmniejszenie obrzęku w przewodach nosowych.
• gwajafenezyna jest lekiem wykrztuśnym, który rozrzedza wydzielinę i zmniejsza nasilenie mokrego kaszlu.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpi poprawa lub pacjent czuje się gorzej lub kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka, wysypka skórna lub uporczywy ból głowy, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Theraflu ComplexGrip, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Theraflu ComplexGrip – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Theraflu ComplexGrip – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Theraflu ComplexGrip w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Theraflu ComplexGrip – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Theraflu ComplexGrip, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są: paracetamol, chlorowodorek fenylefryny i gwajafenezyna.
30 ml syropu zawiera 500 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 200 mg gwajafenezyny.
Pozostałe składniki to: maltitol ciekły (E965), aromat 316282 (glikol propylenowy, sztuczne i naturalne aromaty), naturalny aromat pomarańczowy (glikol propylenowy, alkohol etylowy i naturalne aromaty), glikol propylenowy, etanol 96%, potasu acesulfam (E950), kwas cytrynowy bezwodny, sodu benzoesan (E211), disodu edetynian, sodu cytrynian, żółcień pomarańczowa (E110), woda oczyszczona (informacje na temat niektórych spośród tych składników przedstawiono również na
końcu punktu 2 załączonej ulotki).
Dawkowanie preparatu Theraflu ComplexGrip – jak stosować ten lek?
Stosowanie u osób dorosłych:
Zalecana dawka to 30 ml, zażywana w zależności od potrzeby, co 4 do 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 4 dawki w dowolnym czasie w ciągu doby (co odpowiada 2000 mg paracetamolu, 40 mg chlorowodorku fenylefryny i 800 mg gwajafenezyny). Nie stosować leku dłużej niż 3 dni. Należy skontaktować się z lekarzem, w przypadku utrzymywania się objawów przez ponad 3 dni lub ich nasilenia albo, jeśli kaszlowi towarzyszy wysoka gorączka, wysypka skórna lub uporczywy ból głowy.
Nie podawać dawki większej niż zalecana.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku tego nie podawać u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Pacjenci z chorobą wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy zredukować dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. Przed zastosowaniem tego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Pacjenci z ciężką chorobą nerek
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek należy wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
Jak przyjmować Theraflu ComplexGRIP
Podanie doustne.
Miarkę do dawkowania syropu należy napełnić do podziałki wskazującej pojemność 30 ml.
Miarkę do dawkowania syropu należy umyć i wysuszyć po każdym użyciu.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przypadkowego przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, nawet w przypadku dobrego samopoczucia, ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Theraflu ComplexGrip – czy mogę spożywać alkohol?
Nie należy spożywać napojów alkoholowych podczas stosowania tego leku. Lek ten może być przyjmowany razem z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Theraflu ComplexGrip w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie przyjmować leku Theraflu ComplexGRIP w czasie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Theraflu ComplexGrip – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?