Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Telmisartan |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Telmisartan Zentiva?
Telmisartan Zentiva należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną przez organizm, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego. Lek Telmisartan Zentiva blokuje działanie angiotensyny II, dzięki czemu naczynia krwionośne rozkurczają się, a ciśnienie tętnicze ulega obniżeniu.
Lek Telmisartan Zentiva jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego (wysokie ciśnienie tętnicze) u osób dorosłych. Określenie „samoistne” oznacza, że wysokie ciśnienie tętnicze nie jest spowodowane przez inną chorobę.
Nieleczone wysokie ciśnienie tętnicze może uszkadzać naczynia krwionośne w różnych narządach, co w niektórych przypadkach może prowadzić do zawału serca, niewydolności serca lub nerek, udaru lub utraty wzroku. Zazwyczaj wysokie ciśnienie tętnicze nie powoduje żadnych objawów przed wystąpieniem takich zaburzeń. Z tego powodu ważne jest, aby regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze, żeby określić, czy jego wartość znajduje się w prawidłowym zakresie.
Telmisartan Zentiva jest również stosowany w celu zmniejszenia częstości występowania zdarzeń sercowo naczyniowych (takich jak zawał serca lub udar mózgu) u osób dorosłych z grupy ryzyka, czyli takich, u których stwierdzono zmniejszony dopływ krwi do serca lub nóg, którzy przebyli udar mózgu lub u których stwierdzono cukrzycę.
Lekarz poinformuje pacjenta, czy należy do grupy ryzyka wystąpienia powyższych zaburzeń.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Telmisartan Zentiva, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Telmisartan Zentiva – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Telmisartan Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Telmisartan Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Telmisartan Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Telmisartan Zentiva, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest telmisartan.
Każda tabletka zawiera 20 mg telmisartanu.
Pozostałe składniki to: meglumina, sorbitol, sodu wodorotlenek, powidon, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Telmisartan Zentiva – jak stosować ten lek?
Zalecana dawka leku Telmisartan Zentiva to jedna tabletka na dobę. Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Lek Telmisartan Zentiva można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać popijając wodą lub innym napojem bezalkoholowym. Ważne jest, aby lek Telmisartan Zentiva przyjmować codziennie, dopóki lekarz nie zaleci inaczej. W przypadku wrażenia, że działanie leku Telmisartan Zentiva jest za silne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W leczeniu nadciśnienia tętniczego zazwyczaj stosowana dawka leku Telmisartan Zentiva dla większości pacjentów to 40 mg raz na dobę w celu zapewnienia kontroli ciśnienia tętniczego przez 24 godziny. Lekarz prowadzący zalecił stosowanie mniejszej dawki 20 mg raz na dobę. Ewentualnie lekarz może zalecić stosowanie leku Telmisartan Zentiva jednocześnie z lekami moczopędnymi (diuretykami), takimi jak hydrochlorotiazyd, który wykazuje dodatkowe działanie obniżające ciśnienie tętnicze z lekiem Telmisartan Zentiva.
W celu zmniejszenia częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych zazwyczaj stosowana dawka leku Telmisartan Zentiva to 80 mg raz na dobę. Na początku leczenia należy często kontrolować ciśnienie tętnicze.
W przypadku zaburzeń czynności wątroby, zazwyczaj stosowana dawka nie może być większa niż 40 mg raz na dobę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przypadkowego przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, albo zgłosić się do oddziału pomocy doraźnej najbliższego szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Telmisartan Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Telmisartan Zentiva można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać popijając wodą lub innym napojem bezalkoholowym.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Telmisartan Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża:
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Telmisartan Zentiva przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Telmisartan Zentiva. Nie zaleca się stosowania leku Telmisartan Zentiva we wczesnym okresie ciąży. Nie stosować go po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może bardzo zaszkodzić dziecku.
Karmienie piersią:
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku Telmisartan Zentiva podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.
Prowadzenie pojazdów
Niektórzy pacjenci przyjmujący Telmisartan Zentiva mogą odczuwać zawroty głowy lub zmęczenie. W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Ulotka Telmisartan Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?