Podmiot odpowiedzialny | Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o. |
Kod ATC | G04CA02 |
Procedura | MRP |
Substancja | Tamsulosyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tamispras?
Lek TamisPRAS zmniejsza napięcie mięśni gruczołu krokowego i dróg moczowych, ułatwiając przepływ moczu oraz oddawanie moczu. Dodatkowo, lek zmniejsza uczucie parcia na pęcherz.
Lek TamisPRAS stosuje się u mężczyzn w celu złagodzenia objawów związanych z powiększonym gruczołem krokowym (łagodny rozrost gruczołu krokowego), takich jak: trudności w oddawaniu moczu (zmniejszony strumień moczu), oddawanie moczu kropelkami, uczucie nagłego parcia
na pęcherz oraz częste oddawanie moczu, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.
Jaki jest skład Tamispras, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest 0,4 mg tamsulosyny chlorowodorku, co odpowiada 0,367 mg tamsulosyny.
Ponadto lek zawiera:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, karbomer, krzemionka koloidalna bezwodna, żelaza tlenek czerwony (E 172), magnezu stearynian.
Zewnętrzna warstwa rdzenia tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, karbomer, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Tamispras – jak stosować ten lek?
TamisPRAS należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Lek można przyjmować razem z posiłkiem lub bez, najlepiej o tej samej godzinie każdego dnia.
Tabletkę należy połknąć w całości. Ważne jest, aby tabletki nie rozkruszać ani nie żuć, ponieważ może to mieć wpływ na skuteczność tamsulosyny.
Lek TamisPRAS nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku TamisPRAS może wystąpić nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Mogą wystąpić objawy takie, jak: zawroty głowy, osłabienie, wymioty, biegunka i omdlenia. Należy położyć się w celu zmniejszenia efektu niskiego ciśnienia tętniczego krwi, a następnie skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tamispras – czy mogę spożywać alkohol?
Lek TamisPRAS można przyjmować niezależnie od posiłków.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Tamispras w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie dotyczy, ponieważ tamsulosyna jest przeznaczona do stosowania wyłącznie u mężczyzn.
Skutki uboczne Tamispras, jakie są działania niepożądane?
Poważne działania niepożądane występują rzadko. W przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej, objawiającej się obrzękiem twarzy lub gardła (obrzęk naczynioruchowy), należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób):
- zawroty głowy,
- nieprawidłowy wytrysk (zaburzenie wytrysku), co oznacza, że nasienie nie wydostaje się na zewnątrz poprzez cewkę moczową, lecz trafia do pęcherza moczowego (wytrysk wsteczny), lub występuje mała ilość nasienia w czasie wytrysku, lub brak wytrysku (niezdolność do wytrysku). Zjawisko to nie stanowi zagrożenia.
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób):
- ból głowy,
- kołatanie serca (palpitacje),
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi podczas wstawania, co może powodować zawroty głowy, uczucie „pustki w głowie” lub omdlenia (hipotensja ortostatyczna),
- obrzęk lub podrażnienie błony śluzowej nosa (zapalenie śluzówki nosa),
- zaparcia,
- biegunka,
- nudności,
- wymioty,
- wysypka,
- świąd,
- pokrzywka,
- osłabienie (astenia).
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1000 osób):
- omdlenia.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 000 osób):
- bolesny wzwód prącia (priapizm),
- ciężka choroba objawiająca się tworzeniem pęcherzy na skórze, w okolicy ust, oczu i narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona).
Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- niewyraźne widzenie,
- utrata wzroku,
- krwawienie z nosa,
- suchość w jamie ustnej,
- ciężkie wysypki skórne (rumień wielopostaciowy, złuszczające zapalenie skóry),
- nieprawidłowy rytm serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- przyspieszone bicie serca,
- trudności w oddychaniu.
Podczas operacji oka z powodu zmętnienia soczewki (zaćma) lub zwiększonego ciśnienia w gałce ocznej (jaskra) może wystąpić objaw zespołu wiotkiej tęczówki (ang. Floppy Iris Syndrome – IFIS). Podczas operacji źrenica może słabo się rozszerzać, a tęczówka (zabarwiona, okrągła część oka) może stać się wiotka. W celu uzyskania dodatkowych informacji, patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Tamispras, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.
Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Tamispras z innymi lekami
Tamsulosyna może wpływać na działanie innych leków, a także inne leki mogą wpływać na skuteczność tamsulosyny. Może wchodzić w interakcje z:
- Diklofenakiem (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny) – może przyspieszać wydalanie tamsulosyny z organizmu, skracając czas jej działania.
- Warfaryną (lek zapobiegający tworzeniu się zakrzepów) – może przyspieszać wydalanie tamsulosyny z organizmu, skracając czas jej działania.
- Innymi lekami blokującymi receptory alfa1A-adrenergiczne – ich połączenie z tamsulosyną może obniżać ciśnienie tętnicze krwi, powodując zawroty głowy lub uczucie „pustki w głowie”.
- Ketokonazolem (lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry) – może nasilać działanie tamsulosyny.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o planowanych do przyjmowania, włącznie z lekami wydawanymi bez recepty.
Ulotka Tamispras – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tamispras przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
TamisPRAS - 0,4 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Tamsulosini hydrochloridum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tamispras m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
TamisPRAS - 0,4 mg, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Tamsulosini hydrochloridum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Tamispras w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Tamispras - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Tamispras? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Suchość w ustach, podwyższenie tętna, wzrost ciśnienia
nocny bol gardla narazie krodko stosuje czy to minie
Pomaga mi na problemy z parciem moczu, ale gwałtownie spada mi ciśnienie krwi.
Bardzo pomaga a stosuję lek już pół roku, żadnych skutków ubocznych, tylko trzeba zrezygnować całkowicie z alkocholu, bo jak się czasami wypije, to są zaburzenia w oddawaniu moczu ale po dwóch dniach znów jest dobrze.
Obrzęk języka po 2 miesiącach stosowania
pieczenie gadla ale pomaga
pieczenie gardla drapanie
Pomaga ale czasami mam nawrotu po za tym boli mnie gardło po 2 mce stosowania leku