Taconal

Podmiot odpowiedzialnyAflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
Kod ATCD06AX09
ProceduraNAR
SubstancjaMupirocyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Taconal?

Taconal jest maścią do stosowania miejscowego na skórę. Taconal zawiera antybiotyk mupirocynę, działający na bakterie powodujące większość zakażeń skóry, np. na Staphylacoccus aureus, w tym na szczepy metycylinooporne oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Taconal wskazany jest do miejscowego leczenia bakteryjnych zakażeń skóry (np. liszajca, zapalenia mieszków włosowych praz czyraczności) wywołanych przez bakterie Staphylococcus aureus, w tym przez szczepy metycylinooporne, oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Jaki jest skład Taconal, jakie substancje zawiera?

1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny (Mupirocinum).

substancje pomocnicze:
Makrogol 3350
Makrogol 400

Dawkowanie preparatu Taconal – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci:
Preparat należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2-3 razy w ciągu doby przez okres do 10 dni.

Zaleca się nałożyć niewielką ilość preparatu na zmienione chorobowo miejsce na skórze za pomocą kawałka czystej waty lub gazika. W razie potrzeby leczoną powierzchnię skóry można pokryć opatrunkiem okluzyjnym.

Nie należy mieszać preparatu z innymi lekami lub stosować na skórę jednocześnie z innymi preparatami, gdyż istnieje ryzyko utraty działania przeciwbakteryjnego (w wyniku rozcieńczenia) oraz stabilności mupirocyny.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Toksyczność mupirocyny jest bardzo mała. Objawy przedawkowania nie są znane.
W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Taconal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Taconal z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Taconal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie prowadzono badań u kobiet w okresie ciąży i laktacji.

W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego mupirocyny.

Z tego względu preparat Taconal może być stosowany podczas ciąży i laktacji wyłącznie wtedy, kiedy lekarz uzna to za konieczne.

Skutki uboczne Taconal, jakie są działania niepożądane?

Możliwe działania niepożądane:

Często (u 1 do 10 osób na 100):

  • pieczenie w miejscu aplikacji leku.

Niezbyt często (u 1 do 10 osób na 1 000):

  • swędzenie, rumień;
  • uczucie kłucia oraz suchości w miejscu aplikacji leku;
  • skórne reakcje nadwrażliwości.

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 osoby na 10 000):

  • ogólnoustrojowe reakcje nadwrażliwości.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Taconal, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Taconal z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Nie są znane interakcje maści Taconal z innymi lekami. Nie należy stosować leku na skórę jednocześnie z innymi lekami.

Ulotka Taconal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Taconal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Taconal - 20 mg/g, Maść (Mupirocinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Taconal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Taconal - 20 mg/g, Maść (Mupirocinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Taconal w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Taconal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Taconal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz