Konsultacja merytoryczna:

Taconal

Taconal

Taconal jest maścią do stosowania miejscowego na skórę. Taconal zawiera antybiotyk mupirocynę, działający na bakterie powodujące większość zakażeń skóry, np. na Staphylacoccus aureus, w tym na szczepy metycylinooporne oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Taconal wskazany jest do miejscowego leczenia bakteryjnych zakażeń skóry (np. liszajca, zapalenia mieszków włosowych praz czyraczności) wywołanych przez bakterie Staphylococcus aureus, w tym przez szczepy metycylinooporne, oraz inne gronkowce lub paciorkowce.

Jaki jest skład Taconal, jakie substancje zawiera?

1 g maści zawiera 20 mg mupirocyny (Mupirocinum).

substancje pomocnicze:
Makrogol 3350
Makrogol 400

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Taconal – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci:
Preparat należy nanosić na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2-3 razy w ciągu doby przez okres do 10 dni.

Zaleca się nałożyć niewielką ilość preparatu na zmienione chorobowo miejsce na skórze za pomocą kawałka czystej waty lub gazika. W razie potrzeby leczoną powierzchnię skóry można pokryć opatrunkiem okluzyjnym.

Nie należy mieszać preparatu z innymi lekami lub stosować na skórę jednocześnie z innymi preparatami, gdyż istnieje ryzyko utraty działania przeciwbakteryjnego (w wyniku rozcieńczenia) oraz stabilności mupirocyny.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Toksyczność mupirocyny jest bardzo mała. Objawy przedawkowania nie są znane.
W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Taconal – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Taconal z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Taconal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie prowadzono badań u kobiet w okresie ciąży i laktacji.

W badaniach na zwierzętach nie wykazano działania teratogennego mupirocyny.

Z tego względu preparat Taconal może być stosowany podczas ciąży i laktacji wyłącznie wtedy, kiedy lekarz uzna to za konieczne.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Taconal

Ulotka Taconal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Taconal, 20 mg/g, maść

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 89 razy

Rozmiar plku 104.06 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Taconal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Taconal, 20 mg/g, maść

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 82 razy

Rozmiar plku 110.97 KB

Cena - ile kosztuje Taconal?

Cena Taconal i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Taconal.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Taconal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz