Strodros

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaOlodaterol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Strodros?

Lek Strodros zawiera substancję czynną duloksetynę. Strodros zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym.

Strodros jest doustnym lekiem stosowanym w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) u kobiet.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest problemem zdrowotnym charakteryzującym się mimowolnym popuszczaniem lub wyciekaniem moczu w czasie wykonywania wysiłku fizycznego lub takich czynności jak śmiech, kaszel, kichanie, podnoszenie przedmiotów i ćwiczenia fizyczne.

Uważa się, że działanie leku Strodros polega na wzmacnianiu siły mięśni zapobiegających wyciekowi moczu podczas śmiechu, kichania lub wysiłku fizycznego.

Skuteczność leku Strodros jest większa jeżeli lek jest stosowany jednocześnie z programem ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Reklama

Jaki jest skład Strodros, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest duloksetyna. Każda kapsułka zawiera 20 lub 40 mg duloksetyny.

Pozostałe składniki to:
Zawartość kapsułki: sacharoza, skrobia kukurydziana, hypromeloza 2910/5, hypromeloza 2910/6, talk, hypromelozy octanobursztynian, trietylu cytrynian.
Osłonka kapsułki:

Strodros, 20 mg:
Korpus i wieczko kapsułki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.

Strodros, 40 mg:
Wieczko kapsułki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.
Korpus kapsułki: żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171), żelatyna.

Dawkowanie preparatu Strodros – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Strodros przyjmuje się doustnie. Kapsułkę należy połykać w całości, popijając wodą.
Zalecana dawka leku Strodros to 40 mg przyjmowane dwa razy na dobę (rano i późny popołudniem lub wieczorem). Lekarz prowadzący może zdecydować o rozpoczęciu leczenia od dawki 20 mg dwa razy na dobę przez 2 tygodnie, a dopiero potem zalecić zwiększenie dawki do 40 mg dwa razy na dobę.

Przyjmowanie leku Strodros codziennie o tej samej porze dnia pomoże pamiętać o jego stosowaniu.

Nie należy przerywać stosowania leku Strodros lub zmieniać stosowanej dawki bez konsultacji z lekarzem. Aby pacjentka poczuła się lepiej, ważne aby była prawidłowo leczona. Bez leczenia nie nastąpi poprawa, a także stan pacjentki może się pogorszyć i stać się trudny do leczenia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia większej niż zalecana dawki leku Strodros należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawy przedawkowania to: senność, śpiączka, zespół serotoninowy (rzadko występująca reakcja, która może powodować uczucie nadmiernego zadowolenia, senność, zaburzenia koordynacji ruchowej, niepokój ruchowy, wrażenie upojenia alkoholowego, gorączkę, pocenie się lub sztywność mięśni), drgawki, wymioty, szybka akcja serca.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Strodros – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Strodros można przyjmować w czasie posiłków lub między posiłkami. Należy zachować szczególną ostrożność, spożywając alkohol podczas przyjmowania leku Strodros.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Strodros w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeżeli podczas stosowania leku Strodros zajdzie w ciążę lub planuje zajść w ciążę. Pacjentka może przyjmować lek Strodros dopiero po omówieniu z lekarzem spodziewanych korzyści z leczenia i możliwego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Pacjentka powinna poinformować położną i (lub) lekarza o przyjmowaniu leku Strodros. Stosowanie w trakcie ciąży podobnych leków (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny) może zwiększać ryzyko ciężkiego stanu u dzieci, nazywanego przetrwałym nadciśnieniem płucnym noworodków, powodującego u dziecka szybszy oddech i sinicę. Takie objawy występują zwykle w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Jeśli pacjentka stwierdzi ich wystąpienie u swojego dziecka, powinna natychmiast skontaktować się z położną i (lub) lekarzem.

Jeśli pacjentka przyjmuje lek Strodros pod koniec trwania ciąży, jej dziecko może wykazywać niepokojące objawy. Zwykle występują one w chwili urodzenia lub w ciągu kilku dni po urodzeniu. Objawy mogą obejmować wiotkość mięśni, drżenie, drżączkę, trudności w karmieniu, problemy z oddychaniem i napady drgawek. Jeśli pacjentka stwierdzi wystąpienie któregokolwiek z tych objawów lub martwi ją stan zdrowia dziecka, powinna zwrócić się do lekarza lub położnej z prośbą o pomoc.

Pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli karmi piersią. Nie jest zalecane stosowanie leku Strodros w okresie karmienia piersią. Kobiety karmiące piersią powinny zwrócić się do lekarza lub farmaceuty po poradę.

Ulotka Strodros – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz