Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sortabax HCT?
Lek Sortabax HCT jest połączeniem antagonisty receptora angiotensyny II (losartanu) i leku moczopędnego (hydrochlorotiazydu). Angiotensyna II jest substancją wytwarzaną w organizmie, która wiążąc się z receptorami w ścianach naczyń krwionośnych, powoduje ich zwężenie. Skutkuje to zwiększeniem ciśnienia tętniczego. Losartan zapobiega wiązaniu się angiotensyny II z tymi receptorami, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i w związku z tym zmniejszenie ciśnienia tętniczego. Hydrochlorotiazyd działa poprzez zwiększanie przepływu wody i soli przez nerki. Pomaga to także w zmniejszaniu ciśnienia tętniczego.
Lek Sortabax HCT jest stosowany w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego (wysokiego ciśnienia krwi).
Jaki jest skład Sortabax HCT, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są losartan i hydrochlorotiazyd.
Sortabax HCT, 50 mg + 12,5 mg: każda tabletka zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.
Sortabax HCT, 100 mg + 25 mg: każda tabletka zawiera 100 mg losartanu potasu i 25 mg hydrochlorotiazydu.
Inne składniki leku to:
celuloza mikrokrystaliczna, laktoza bezwodna, skrobia żelowana, kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, talk
otoczka tabletki: Opadry Amb 80W52385 Yellow (skład: alkohol poliwinylowy (częściowo hydrolizowany), tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytyna sojowa, żółcień chinolinowa (E 104), guma ksantan).
Dawkowanie preparatu Sortabax HCT – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza. Lekarz zadecyduje, jaką dawkę leku Sortabax HCT pacjent powinien przyjmować w zależności od jego stanu i przyjmowanych leków. Aby uzyskać odpowiednią kontrolę ciśnienia tętniczego krwi lek należy przyjmować tak długo jak zaleci lekarz.
Wysokie ciśnienie tętnicze krwi
Zazwyczaj zalecana dawka leku u pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, pozwalająca na jego kontrolę przez 24 godziny, to 1 tabletka leku Sortabax HCT, 50 mg + 12,5 mg dziennie.
Dawka może zostać zwiększona do dwóch tabletek leku Sortabax HCT, 50 mg + 12,5 mg na dobę lub jednej tabletki leku Sortabax HCT, 100 mg + 25 mg. Jest to maksymalna dawka.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Sortabax HCT nie należy podawać dzieciom.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
Działanie i tolerancja leku Sortabax HCT u pacjentów w podeszłym wieku jest podobne do działania i toleracji u młodszych dorosłych. Nie ma konieczności dostosowywania dawki.
Jak przyjmować lek
Tabletki należy połykać w całości popijając wodą. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Jak długo przyjmować lek
Lek Sortabax HCT należy przyjmować tak długo, jak zalecił lekarz.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Sortabax HCT pacjent powinien niezwłocznie zwrócić się po poradę do lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. Przedawkowanie może powodować spadek ciśnienia krwi, kołatanie serca, spowolnienie pulsu, zmiany składu krwi i odwodnienie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sortabax HCT – czy mogę spożywać alkohol?
Zaleca się, aby pacjent nie pił alkoholu podczas stosowania tych tabletek: alkohol i lek Sortabax HCT mogą zwiększać swoje działanie.
Sól zawarta w diecie w zbyt dużych ilościach może osłabiać działanie leku Sortabax HCT.
Lek Sortabax HCT można przyjmować w czasie posiłku lub na czczo.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Sortabax HCT w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka uważa, że jest w ciąży (lub może zajść w ciążę). Lekarz zaleci zaprzestanie stosowania leku Sortabax HCT przed zajściem w ciążę lub natychmiast po stwierdzeniu ciąży i zaleci stosowanie innego leku zamiast leku Sortabax HCT. Lek ten nie jest zalecany w ciąży i nie wolno go stosować u pacjentek po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.
Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią. Lek Sortabax HCT nie jest zalecany u matek karmiących piersią, a lekarz może wybrać inną metodę leczenia pacjentki, która chciałaby karmić piersią.
Ulotka Sortabax HCT – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Sortabax HCT przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Sortabax HCT m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Sortabax HCT w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Sortabax HCT - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Sortabax HCT? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.