Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Perrigo Poland Sp. z o.o. |
Kod ATC | N02BE51 |
Procedura | DCP |
Substancja | Kofeina, Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Solpadeine Control?
Lek Solpadeine Control zawiera dwa składniki czynne. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który także obniża temperaturę ciała w przypadku gorączki. Kofeina wspomaga skuteczność paracetamolu. Podwójne działanie składników zapewnia szybkie i skuteczne uśmierzenie bólu w przypadku bólu głowy i migreny, której towarzyszą objawy ostrzegawcze (aura) lub nie. Ten lek uśmierza także ból pleców, ból stawów, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, bóle mięśni, neuralgię, ból gardła oraz gorączkę i ból w przebiegu przeziębienia i grypy.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Solpadeine Control, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Solpadeine Control – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Solpadeine Control – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Solpadeine Control w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Solpadeine Control – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Solpadeine Control, jakie substancje zawiera?
– Substancjami czynnymi leku są paracetamol i kofeina. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.
– Inne składniki: wodorowęglan sodu, sorbitol (E420), sacharynian sodu, laurylosiarczan sodu, kwas cytrynowy bezwodny, węglan sodu bezwodny, powidon K25 i dimetykon 315/385.
Dawkowanie preparatu Solpadeine Control – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Osoby dorosłe (w tym osoby w podeszłym wieku) i młodzież w wieku 16 lat i powyżej:
1 do 2 tabletek rozpuścić w szklance wody i przyjmować co 4-6 godziny, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 4 godziny.
– Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.
Maksymalna dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2g/ dobę, o ile lekarz nie zaleci inaczej:
– jeśli pacjent cierpi na choroby wątroby lub nerek
– jeśli pacjent ma zespół Gilbert’a
– jeśli pacjent cierpi na przewlekły alkoholizm, niedożywienie lub odwodnienie
– jeśli pacjent waży mniej niż 50 kg.
U pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby i u pacjentów z zespołem Gilberta, dawka musi być zmniejszona lub odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami zwiększony. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem.
Osoby w podeszłym wieku: zmniejszenie dawki może być zalecane u pacjentów osłabionych lub unieruchomionych.
Młodzież w wieku 12-15 lat:
1 tabletkę rozpuścić w szklance wody i przyjmować co 4-6 godziny, zależnie od potrzeb.
– Nie przyjmować częściej niż co 4 godziny.
– Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki na dobę.
Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
– Nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
– Unikać spożywania zbyt dużej ilości kofeiny w takich napojach, jak kawa i herbata.
Wysokie spożycie kofeiny może spowodować problemy ze snem, drżenia i dyskomfort w klatce piersiowej.
Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
Lek Solpadeine Control nie jest zalecany w leczeniu pacjentów poniżej 12. roku życia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przedawkowania należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza nawet w przypadku dobrego samopoczucia ze względu na ryzyko wystąpienia opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Jeśli objawy nie ustępują albo ból głowy nie mija, skontaktować się z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Solpadeine Control – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Solpadeine Control w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ze względu na zawartość kofeiny w tym leku nie należy go stosować w przypadku ciąży lub karmienia piersią.
Ulotka Solpadeine Control – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Solpadeine Control - 500 mg + 65 mg, Tabletki musujące (Paracetamolum + Coffeinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Solpadeine Control - 500 mg + 65 mg, Tabletki musujące (Paracetamolum + Coffeinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?