Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Egis Pharmaceuticals PLC |
Kod ATC | D10AD53 |
Procedura | DCP |
Substancja | Adapalen, Nadtlenek benzoilu |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Silseq?
Silseq to specjalistyczny preparat dermatologiczny w postaci żelu, przeznaczony do miejscowego leczenia trądziku pospolitego. Lek zawiera dwie substancje czynne o uzupełniającym się działaniu: adapalen oraz nadtlenek benzoilu.
Adapalen należy do grupy retynoidów i działa swoiście na procesy zachodzące w skórze, które prowadzą do powstawania zmian trądzikowych. Wpływa na normalizację procesu rogowacenia komórek naskórka, co zapobiega zatykaniu ujść gruczołów łojowych i powstawaniu zaskórników. Nadtlenek benzoilu wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, eliminując Propionibacterium acnes – bakterie odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego w trądziku. Dodatkowo, substancja ta działa keratolitycznie, zmiękczając i złuszczając zewnętrzną warstwę skóry, co ułatwia usuwanie martwych komórek i odblokowuje pory.
Silseq jest wskazany w leczeniu trądziku pospolitego z obecnością zaskórników (zarówno otwartych jak i zamkniętych) oraz licznych grudek i krostek zapalnych. Preparat dostępny jest w dwóch wariantach stężenia adapalenu: 1 mg/g (0,1%) oraz 3 mg/g (0,3%), przy zachowaniu tego samego stężenia nadtlenku benzoilu (25 mg/g – 2,5%). Wyższe stężenie adapalenu (3 mg/g) przeznaczone jest dla pacjentów z bardziej nasilonym trądzikiem, u których niższe stężenie nie przyniosło zadowalających efektów. Silseq 1 mg/g + 25 mg/g jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 9 roku życia, natomiast wariant 3 mg/g + 25 mg/g zalecany jest dla osób dorosłych i młodzieży od 12 roku życia. Regularne stosowanie preparatu według zaleceń lekarza prowadzi do stopniowej poprawy stanu skóry, zmniejszenia liczby wykwitów trądzikowych i zapobiegania powstawaniu nowych zmian.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Silseq, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Silseq – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Silseq – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Silseq w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Silseq, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Silseq z innymi lekami
- 8 Ulotka Silseq – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Silseq, jakie substancje zawiera?
Preparat Silseq dostępny jest w dwóch wariantach stężenia adapalenu, przy zachowaniu stałego stężenia nadtlenku benzoilu:
- Silseq, 1 mg/g + 25 mg/g, żel – 1 g żelu zawiera 1 mg (0,1% w/w) adapalenu oraz benzoilu nadtlenek z wodą w ilości odpowiadającej 25 mg (2,5% w/w) benzoilu nadtlenku bezwodnego.
- Silseq, 3 mg/g + 25 mg/g, żel – 1 g żelu zawiera 3 mg (0,3% w/w) adapalenu oraz benzoilu nadtlenek z wodą w ilości odpowiadającej 25 mg (2,5% w/w) benzoilu nadtlenku bezwodnego.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) dla obu wariantów są identyczne i obejmują:
- glikol propylenowy E1520 (40 mg w każdym gramie żelu, co odpowiada stężeniu wagowemu 4,00%)
- glicerol
- sepineo P600 (kopolimer akryloamidu i sodu akryloilodimetylotaurynianu (1:1), izoheksadekan, polisorbat 80, sorbitanu oleinian)
- poloksamer 124
- disodu edetynian
- sodu dokuzynian
- woda oczyszczona
Warto zwrócić uwagę, że preparat zawiera 3 mg polisorbatu 80 w każdym gramie żelu (0,3% w/w), który może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera również kwas benzoesowy, będący produktem rozpadu nadtlenku benzoilu, który może wywoływać miejscowe podrażnienie.
Dawkowanie preparatu Silseq – jak stosować ten lek?
Preparat Silseq należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego na skórę. Dla obu wariantów mocy leku (1 mg/g + 25 mg/g oraz 3 mg/g + 25 mg/g) schemat aplikacji jest podobny, jednak istnieją pewne różnice w zakresie wieku pacjentów, u których poszczególne warianty mogą być stosowane.
Sposób aplikacji dla obu wariantów mocy:
- Przed nałożeniem żelu skóra powinna być dokładnie oczyszczona i osuszona.
- Cienką warstwę żelu należy nanosić równomiernie na obszar skóry dotknięty trądzikiem raz na dobę, wieczorem przed snem.
- Należy unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami, nozdrzami oraz innymi wrażliwymi obszarami ciała.
- W przypadku aplikacji na twarz: należy nanieść żel w ilości równej wielkości ziarnka grochu na każdą część twarzy (np. czoło, brodę, każdy policzek).
- Po zastosowaniu żelu należy dokładnie umyć ręce.
- Kosmetyki pielęgnacyjne lub produkty do makijażu można stosować po całkowitym wyschnięciu żelu.
Różnice w dawkowaniu w zależności od wariantu mocy:
- Silseq 1 mg/g + 25 mg/g – przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 9 lat.
- Silseq 3 mg/g + 25 mg/g – przeznaczony dla dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Ten wariant o wyższej zawartości adapalenu jest zalecany w przypadku bardziej nasilonych zmian trądzikowych.
O wyborze odpowiedniego stężenia leku decyduje lekarz na podstawie nasilenia i wyglądu zmian trądzikowych. Lekarz określi również, czy konieczne jest zastosowanie dodatkowego leczenia.
Czas trwania terapii ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli po 4-8 tygodniach stosowania nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny korzyści z kontynuacji leczenia. Zazwyczaj pierwsze efekty terapeutyczne są widoczne po kilku tygodniach regularnego stosowania. Zmiany skórne (zaskórniki, grudki, krostki) zmniejszą się stopniowo po kilku aplikacjach leku.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania na skórę większej ilości żelu Silseq niż jest to zalecane, nie osiągnie się szybszego ustępowania zmian trądzikowych. Przeciwnie, może to spowodować nasilone podrażnienie i zaczerwienienie skóry w miejscu aplikacji.
W następujących sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala:
- W przypadku zastosowania zbyt dużej ilości preparatu Silseq
- Jeśli doszło do przypadkowego użycia leku przez dziecko
- W razie przypadkowego połknięcia preparatu
W przypadku przedawkowania lekarz zdecyduje, jakie działania należy podjąć. W sytuacji pojawienia się silnego podrażnienia skóry spowodowanego zbyt intensywnym stosowaniem preparatu, należy tymczasowo przerwać leczenie do czasu ustąpienia objawów. Po normalizacji stanu skóry, lekarz może zalecić wznowienie terapii z mniejszą częstotliwością aplikacji.
Pamiętaj, że nie należy nakładać dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętych aplikacji. Jeśli zapomnisz zastosować lek, po prostu kontynuuj leczenie zgodnie z ustalonym schematem od następnego dnia.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Silseq – czy mogę spożywać alkohol?
Silseq jest lekiem stosowanym miejscowo na skórę, więc jego oddziaływanie na organizm ogranicza się głównie do obszaru aplikacji. W trakcie leczenia tym preparatem nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów czy napojów, w tym alkoholu.
Jednakże warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach, które mogą wspomóc efektywność terapii trądziku:
- Utrzymywanie zbilansowanej diety bogatej w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste może pozytywnie wpłynąć na ogólny stan skóry.
- Regularne nawadnianie organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody wspomaga naturalne procesy oczyszczania skóry.
- Osoby cierpiące na trądzik mogą indywidualnie reagować na niektóre produkty spożywcze. Jeśli zaobserwujesz, że jakiś konkretny pokarm nasila objawy trądziku, warto rozważyć jego ograniczenie w diecie.
- Spożywanie alkoholu w umiarkowanych ilościach nie ma bezpośredniego wpływu na działanie leku Silseq, jednak nadmierne spożycie alkoholu może negatywnie wpływać na ogólny stan skóry poprzez odwodnienie i zaburzenie równowagi hormonalnej.
Warto zwrócić uwagę, że podczas stosowania Silseq należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i lampy UV. Preparat może zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego zaleca się stosowanie preparatów z wysokim filtrem UV podczas terapii tym lekiem.
Pamiętaj, że na skuteczność leczenia trądziku wpływa wiele czynników, w tym odpowiednia pielęgnacja skóry, tryb życia i zarządzanie stresem. W przypadku wątpliwości dotyczących diety w trakcie leczenia trądziku, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Silseq w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża:
NIE WOLNO stosować preparatu Silseq, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę. Retynoidy, do których należy adapalen (jedna z substancji czynnych leku), mogą mieć potencjalne działanie teratogenne (mogą powodować wady wrodzone u płodu). Dlatego stosowanie tego preparatu w okresie ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane.
Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Silseq, leczenie musi zostać natychmiast przerwane. Należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza prowadzącego, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i obserwacji.
Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas terapii preparatem Silseq, aby uniknąć zajścia w ciążę. W razie planowania ciąży należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia alternatywnej metody leczenia trądziku, bezpiecznej w okresie przedkoncepcyjnym i w czasie ciąży.
Karmienie piersią:
Informacje dotyczące stosowania preparatu Silseq w okresie karmienia piersią różnią się nieznacznie w zależności od wariantu mocy leku:
- Silseq 1 mg/g + 25 mg/g – lek można stosować w okresie karmienia piersią, jednak należy unikać nakładania żelu na klatkę piersiową, aby zapobiec narażeniu dziecka na kontakt z substancjami czynnymi.
- Silseq 3 mg/g + 25 mg/g – przed zastosowaniem tego wariantu leku w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz określi, czy należy przerwać karmienie piersią, czy zrezygnować ze stosowania tego leku. Jeśli lekarz uzna, że można kontynuować leczenie, należy bezwzględnie unikać stosowania żelu na obszar klatki piersiowej.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku Silseq w okresie ciąży lub karmienia piersią, należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Bezpieczeństwo matki i dziecka jest priorytetem, dlatego decyzja o stosowaniu jakiegokolwiek leku w tych okresach powinna być zawsze podejmowana po konsultacji z wykwalifikowanym personelem medycznym.
Skutki uboczne Silseq, jakie są działania niepożądane?
Jak każdy lek, Silseq może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane związane ze stosowaniem tego preparatu dotyczą głównie reakcji skórnych w miejscu aplikacji. Warto zaznaczyć, że działania niepożądane związane ze skórą, takie jak podrażnienie, występują częściej przy stosowaniu żelu o większej mocy (3 mg/g + 25 mg/g) w porównaniu z żelem o mniejszej mocy (1 mg/g + 25 mg/g).
Działania niepożądane wymagające natychmiastowego przerwania stosowania leku i konsultacji lekarskiej:
- Uczucie ucisku w gardle
- Obrzęk wokół oczu, obrzęk twarzy, warg lub języka
- Osłabienie lub trudności w oddychaniu
- Pokrzywka
- Swędzenie twarzy lub ciała
Powyższe objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną. Częstość występowania tych działań niepożądanych jest nieznana.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 osób):
- Suchość skóry
- Miejscowa wysypka (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia)
- Uczucie pieczenia skóry
- Podrażnienie skóry
- Zaczerwienienie skóry
- Łuszczenie się skóry
- Wyprysk (dla wariantu 3 mg/g + 25 mg/g)
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 osób):
- Swędzenie skóry (świąd)
- Oparzenia słoneczne
- Zaczerwienienie powiek (dla wariantu 3 mg/g + 25 mg/g)
- Uczucie mrowienia lub drętwienia w miejscu nałożenia leku (dla wariantu 3 mg/g + 25 mg/g)
- Alergiczna reakcja skórna (dla wariantu 3 mg/g + 25 mg/g)
- Wysypka (dla wariantu 3 mg/g + 25 mg/g)
- Suchość skóry (dla wariantu 3 mg/g + 25 mg/g)
Działania niepożądane o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Obrzęk twarzy
- Uczuleniowe reakcje kontaktowe
- Obrzęk powieki
- Uczucie ucisku w gardle
- Ból skóry (kłujący ból)
- Pęcherze (pęcherzyki)
- Trudności w oddychaniu
- Przebarwienie skóry (zmiana koloru skóry)
- Oparzenie w miejscu nałożenia leku
Podrażnienie skóry, mogące wystąpić po zastosowaniu leku Silseq, ma najczęściej charakter łagodny lub umiarkowany, z objawami miejscowymi takimi jak: zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się lub pieczenie skóry oraz ból skóry (kłujący ból). Objawy te są zazwyczaj najbardziej nasilone w pierwszym tygodniu stosowania i z czasem ustępują bez dodatkowego leczenia.
Oparzenia w miejscu nałożenia leku są zazwyczaj powierzchowne, ale opisywano też cięższe przypadki z powstawaniem pęcherzy.
Jeśli w pierwszych tygodniach stosowania leku wystąpi stałe podrażnienie skóry, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić stosowanie kremu nawilżającego, rzadsze stosowanie żelu, przerwanie stosowania żelu na krótki czas lub całkowite przerwanie stosowania żelu.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Egis Pharmaceuticals PLC. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Silseq z innymi lekami
Preparat Silseq, jako lek stosowany miejscowo na skórę, ma ograniczone ryzyko interakcji ogólnoustrojowych z innymi lekami. Jednakże istnieją pewne środki ostrożności i potencjalne interakcje, o których warto wiedzieć:
- Jednoczesne stosowanie innych preparatów przeciwtrądzikowych – w okresie stosowania żelu Silseq nie należy używać jednocześnie innych preparatów przeciwtrądzikowych zawierających benzoilu nadtlenek i/lub retynoidy. Takie połączenie może prowadzić do nadmiernego podrażnienia skóry i nasilenia działań niepożądanych.
- Kosmetyki o działaniu drażniącym – należy unikać stosowania preparatu Silseq jednocześnie z kosmetykami, które podrażniają, wysuszają lub złuszczają skórę. Produkty zawierające alkohol, środki ściągające, mydła i kosmetyki o silnych właściwościach wysuszających, a także produkty z wysokim stężeniem substancji zapachowych lub olejków eterycznych mogą nasilać podrażnienie skóry przy jednoczesnym stosowaniu z lekiem Silseq.
- Preparaty złuszczające – należy zachować ostrożność przy stosowaniu innych środków złuszczających (np. kwasy AHA, BHA, enzymatyczne peelingi) podczas terapii preparatem Silseq. Takie połączenie może prowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka i podrażnienia skóry.
- Leki zwiększające wrażliwość na światło – adapalen, składnik preparatu Silseq, może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Jednoczesne stosowanie innych leków fotouczulających (np. niektórych antybiotyków, sulfonamidów, tiazydowych leków moczopędnych) może dodatkowo zwiększać to ryzyko.
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to zarówno leków przepisywanych na receptę, jak i dostępnych bez recepty, suplementów diety oraz preparatów ziołowych.
W przypadku konieczności zastosowania innych leków miejscowych na ten sam obszar skóry, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego schematu ich stosowania. Zazwyczaj zaleca się aplikację różnych preparatów w odpowiednich odstępach czasu (np. rano i wieczorem).
Warto pamiętać, że po nałożeniu preparatu Silseq należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć przeniesienia substancji czynnych na inne obszary ciała lub przedmioty codziennego użytku, co mogłoby prowadzić do niepożądanych interakcji.
Ulotka Silseq – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Silseq - 1 mg/g + 25 mg/g, Żel (Adapalenum + Benzoylis peroxidum) |
Silseq - 3 mg/g + 25 mg/g, Żel (Adapalenum + Benzoylis peroxidum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Silseq - 1 mg/g + 25 mg/g, Żel (Adapalenum + Benzoylis peroxidum) |
Silseq - 3 mg/g + 25 mg/g, Żel (Adapalenum + Benzoylis peroxidum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?