Sandostatin LAR

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyNovartis Poland Sp. z o.o.
Kod ATCH01CB02
ProceduraMRP
SubstancjaOktreotyd

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Sandostatin LAR?

Sandostatin LAR jest syntetyczną pochodną somatostatyny, substancji występującej fizjologicznie w organizmie ludzkim, która hamuje działanie niektórych hormonów, np. hormonu wzrostu. Lek Sandostatin LAR działa silniej niż somatostatyna i jego działanie utrzymuje się dłużej.

Sandostatin LAR jest stosowany
– w leczeniu akromegalii,

Akromegalia jest chorobą, w której organizm wytwarza zbyt dużą ilość hormonu wzrostu. U osób zdrowych hormon wzrostu kontroluje wzrost tkanek, narządów i kości. Zbyt duża ilość hormonu wzrostu powoduje zwiększenie wymiarów kości i tkanek, zwłaszcza dłoni i stóp. Sandostatin LAR znacząco łagodzi objawy akromegalii, do których należy ból głowy, nadmierne pocenie się, drętwienie dłoni i stóp, zmęczenie i ból stawów. W większości przypadków nadmierne wytwarzanie hormonu wzrostu jest wynikiem powiększenia przysadki (gruczolak przysadki); leczenie lekiem Sandostatin LAR może zmniejszyć rozmiary gruczolaka.

Sandostatin LAR jest stosowany w leczeniu osób z akromegalią:
– u których inne rodzaje leczenia akromegalii (leczenie chirurgiczne lub radioterapia) są niewskazane lub nieskuteczne;
– po radioterapii, będących w okresie przejściowym, przed wystąpieniem całkowitego efektu działania radioterapii.

– w celu złagodzenia objawów związanych z nadmiernym wytwarzaniem pewnych specyficznych hormonów i innych substancji przez żołądek, jelita i trzustkę,

Nadmierne wytwarzanie hormonów i innych substancji naturalnych może być spowodowane pewnymi rzadkimi chorobami żołądka, jelit lub trzustki. Zaburza to naturalną równowagę hormonalną organizmu i jest przyczyną wielu objawów takich jak zaczerwienienie twarzy, biegunka, niskie ciśnienie krwi, wysypka i utrata masy ciała. Leczenie lekiem Sandostatin LAR pomaga kontrolować te objawy.

– w leczeniu guzów neuroendokrynnych zlokalizowanych w jelicie (np. w wyrostku robaczkowym, jelicie cienkim lub okrężnicy)

Guzy neuroendokrynne są rzadko występującymi guzami, umiejscowionymi w różnych częściach ciała. Lek Sandostatin LAR stosuje się również do hamowania wzrostu tego typu guzów zlokalizowanych w jelicie (np. w wyrostku robaczkowym, jelicie cienkim lub okrężnicy).

– w leczeniu guzów przysadki wydzielających zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH).

Zbyt duża ilość hormonu tyreotropowego (TSH) prowadzi do nadczynności tarczycy. Lek Sandostatin LAR jest stosowany u osób z guzami przysadki wydzielającymi zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH):
– gdy inne rodzaje leczenia (leczenie chirurgiczne lub radioterapia) są nieodpowiednie lub nieskuteczne;
– po radioterapii w okresie przejściowym, zanim radioterapia osiągnie pełną skuteczność.

Reklama

Jaki jest skład Sandostatin LAR, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest oktreotyd w postaci octanu (proszek). Jedna fiolka zawiera 10 mg, 20 mg lub 30 mg oktreotydu.

– Pozostałe składniki to: poli (DL-laktydo-co-glikolid) i mannitol.

Lek Sandostatin LAR zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, tzn. zasadniczo jest wolny od sodu.

Przed zastosowaniem, proszek musi być dodany do specjalnego roztworu (rozpuszczalnika). Roztwór ten składa się z soli sodowej karboksymetylocelulozy, mannitolu, poloksamera 188 i wody do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Sandostatin LAR – jak stosować ten lek?

Lek Sandostatin LAR należy podawać wyłącznie w postaci wstrzyknięcia domięśniowego w pośladek. Podczas długotrwałego podawania należy wykonywać wstrzyknięcia na przemian raz w lewy, raz w prawy pośladek.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przedawkowaniu leku Sandostatin LAR nie zgłaszano występowania reakcji zagrażających życiu.

Objawy przedawkowania to: uderzenia gorąca, częste oddawanie moczu, zmęczenie, depresja, niepokój i brak koncentracji.

W przypadku odczucia, że doszło do przedawkowania i u pacjenta występują powyższe objawy, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Sandostatin LAR – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Sandostatin LAR w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lek Sandostatin LAR może być stosowany podczas ciąży tylko w razie wyraźnej konieczności.

Pacjentki w wieku rozrodczym powinny podczas leczenia stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Sandostatin LAR. Nie wiadomo, czy lek Sandostatin LAR przenika do mleka matki.

Ulotka Sandostatin LAR – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Sandostatin LAR - 10 mg, Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań (Octreotidum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sandostatin LAR - 10 mg, Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań (Octreotidum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
50%
Słaby
0%
Fatalny
50%

2 komentarze do “Sandostatin LAR”

  1. ★★★☆☆

    Po przyjęciu drugiej dawki Sandostatin LAR 30 mg chciałabym podzielić się szczegółowymi obserwacjami dotyczącymi działań niepożądanych. W moim przypadku występuje szereg efektów ubocznych: zaobserwowałam wyraźne wahania poziomu glukozy we krwi oraz niestabilne wartości ciśnienia tętniczego. Dodatkowo odczuwam przyspieszenie rytmu serca, a ze strony układu pokarmowego pojawiły się uporczywe biegunki i mdłości. Pomimo tych niedogodności, doceniam możliwość wymiany doświadczeń z innymi pacjentami stosującymi ten lek, ponieważ pozwala to lepiej zrozumieć spektrum możliwych reakcji organizmu na terapię.

    Odpowiedz
    • ★☆☆☆☆

      Ja mam podobnie. Doświadczam znaczących dolegliwości podczas terapii lekiem Sandostatin LAR. Szczególnie uciążliwe są intensywne bóle stawów, które istotnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. Objawy te są podobne do tych, które opisywali inni pacjenci stosujący ten lek, co wskazuje na możliwy częsty skutek uboczny tej terapii. Dolegliwości bólowe stawów stanowią poważne wyzwanie w kontynuowaniu normalnej aktywności życiowej i wymagają szczególnej uwagi podczas prowadzonego leczenia.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz