OCTRIN


12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

WSKAZANIA DO STOSOWANIA LEKU OCTRIN

Jakie są wskazania do stosowania leku oraz jak działa ten lek?

Substancja czynna leku Octrin jest syntetyczną pochodną somatostatyny, która występuje fizjologicznie w organizmie człowieka i hamuje uwalnianie pewnych hormonów, np. hormonu wzrostu. Przewaga leku Octrin nad somatostatyną polega na silniejszym i dłuższym działaniu.

Octrin stosuje się:
 w akromegalii – chorobie, w której organizm wytwarza za dużo hormonu wzrostu. Prawidłowo hormon ten kontroluje wzrost tkanek, narządów i kości. Za duża jego ilość powoduje zwiększenie wymiarów kości i tkanek, zwłaszcza rąk i stóp. Octrin znacząco łagodzi objawy akromegalii, do których należy ból głowy, nadmierne pocenie się, drętwienie rąk i stóp, zmęczenie i ból stawów.
 w celu łagodzenia objawów związanych z obecnością pewnych guzów układu pokarmowego (tj. rakowiaki, VIPoma, glukagonoma, gastrinoma, insulinoma). W tych chorobach żołądek, jelita lub trzustka wytwarzają nadmierną ilość specyficznych hormonów i innych substancji, co zaburza naturalną równowagę hormonalną organizmu i wywołuje wiele objawów, takich jak zaczerwienienie twarzy, biegunka, niskie ciśnienie tętnicze, wysypka i zmniejszenie masy ciała. Octrin pomaga kontrolować te objawy.
 w zapobieganiu powikłaniom po operacji trzustki. Octrin pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych (tj. ropień w jamie brzusznej, zapalenie trzustki).
 w celu zahamowania krwawienia i zapobiegania nawrotom krwawień z pękniętych żylaków przełyku u pacjentów z marskością wątroby (przewlekła choroba wątroby). Octrin pomaga opanować krwawienie i zmniejszyć zapotrzebowanie na przetoczenie krwi.
 w leczeniu guzów przysadki wydzielających zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH). Zbyt duża ilość tego hormonu prowadzi do nadczynności tarczycy. Octrin stosuje się u osób z guzami przysadki wydzielającymi zbyt dużą ilość TSH:

– gdy inne rodzaje leczenia (operacja lub radioterapia) są nieodpowiednie dla pacjenta lub okazały się nieskuteczne;
– w okresie przejściowym po radioterapii, zanim osiągnie ona pełną skuteczność.

SKŁAD LEKU OCTRIN

Jaki jest skład leku? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

– Substancją czynną jest oktreotyd.
Jeden mililitr leku Octrin zawiera 0,05 mg, 0,1 mg, 0,2 mg lub 0,5 mg oktreotydu w postaci octanu oktreotydu.

– Pozostałe składniki to: kwas (S) mlekowy, mannitol, sodu wodorowęglan, woda do wstrzykiwań.

DAWKOWANIE LEKU OCTRIN

Jakie jest zalecane dawkowanie leku? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zależnie od leczonego schorzenia, Octrin może być podawany:
– we wstrzyknięciu podskórnym lub
– w infuzji dożylnej.

U pacjentów z marskością wątroby (przewlekłą chorobą wątroby) lekarz może dostosować dawkę podtrzymującą.
Lekarz lub pielęgniarka udzieli wskazówek, jak należy wstrzykiwać Octrin pod skórę, ale infuzję dożylną wykonuje zawsze fachowy personel medyczny.

Wstrzyknięcie podskórne
Dogodnymi miejscami dla podania podskórnego są: górna część ramienia, udo i brzuch.
Do każdego wstrzyknięcia podskórnego należy wybrać nowe miejsce, aby uniknąć podrażnienia tkanek. Jeśli pacjent będzie sam wykonywał wstrzyknięcia podskórne, zostanie dokładnie poinstruowany przez lekarza lub pielęgniarkę.
Jeśli roztwór przechowywany jest w lodówce, przed wstrzyknięciem należy pozwolić, aby stopniowo ogrzał się do temperatury pokojowej. Zmniejszy to ryzyko bólu w miejscu wstrzyknięcia. Ampułkę można ogrzać w dłoniach, ale nie należy jej podgrzewać.
Niektóre osoby odczuwają ból w miejscu wstrzyknięcia podskórnego, ale trwa on zwykle krótko. Taki ból można złagodzić pocierając delikatnie miejsce wkłucia przez kilka sekund po podaniu leku.
Przed zastosowaniem ampułki należy upewnić się, że roztwór nie zawiera widocznych cząstek ani nie zmienił barwy. Leku nie należy stosować, jeśli nastąpiła jakakolwiek zmiana w jego wyglądzie.

Dowiedz się więcej na ten temat tego, jak bezpiecznie przyjmować leki.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Po przedawkowaniu leku Octrin nie zgłaszano reakcji zagrażających życiu.

Objawy przedawkowania to: nieregularna czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie mózgu, silny ból w nadbrzuszu, zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, biegunka, osłabienie, zmęczenie, brak energii, zmniejszenie masy ciała, obrzęk brzucha, odczucie dyskomfortu i duże stężenie kwasu mlekowego we krwi.

Jeśli pacjent podejrzewa, że nastąpiło przedawkowanie leku i występują u niego takie objawy, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Występowanie objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego może być zmniejszone przez unikanie przyjmowania posiłków tuż przed podaniem podskórnym leku lub zaraz po jego podaniu, tzn. wykonanie wstrzyknięcia między posiłkami lub przed udaniem się na spoczynek.

Nie zaleca sie spożywania alkoholu w trakcie stosowania leków. Istnieją pewne grupy leków, w przypadku których picie alkoholu jest kategorycznie zakazane. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź interakcje leków z alkoholem.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Octrin można stosować podczas ciąży tylko w razie wyraźnej konieczności.

Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować podczas leczenia skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Podczas stosowania leku Octrin nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego.

DOKUMENTACJA LEKU OCTRIN – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

ULOTKA LEKU OCTRIN

ULOTKA LEKU OCTRIN - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


CHPL – CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO - OCTRIN CHPL - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ OCTRIN W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji jaka jest aktualna cena leku. Sprawdź gdzie kupić lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy ten lek jest refundowany (poziom refundacji) oraz czy wymagana jest recepta.

ZAMIENNIKI LEKU OCTRIN

Zapoznaj się z listą leków, które zawierają: ,

OPINIE O OCTRIN

Poznaj opinie pacjentów stosujących ten lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami - forum o lekach.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here