Konsultacja merytoryczna:

Octrin

Substancja czynna leku Octrin jest syntetyczną pochodną somatostatyny, która występuje fizjologicznie w organizmie człowieka i hamuje uwalnianie pewnych hormonów, np. hormonu wzrostu. Przewaga leku Octrin nad somatostatyną polega na silniejszym i dłuższym działaniu.

Octrin stosuje się:
 w akromegalii – chorobie, w której organizm wytwarza za dużo hormonu wzrostu. Prawidłowo hormon ten kontroluje wzrost tkanek, narządów i kości. Za duża jego ilość powoduje zwiększenie wymiarów kości i tkanek, zwłaszcza rąk i stóp. Octrin znacząco łagodzi objawy akromegalii, do których należy ból głowy, nadmierne pocenie się, drętwienie rąk i stóp, zmęczenie i ból stawów.
 w celu łagodzenia objawów związanych z obecnością pewnych guzów układu pokarmowego (tj. rakowiaki, VIPoma, glukagonoma, gastrinoma, insulinoma). W tych chorobach żołądek, jelita lub trzustka wytwarzają nadmierną ilość specyficznych hormonów i innych substancji, co zaburza naturalną równowagę hormonalną organizmu i wywołuje wiele objawów, takich jak zaczerwienienie twarzy, biegunka, niskie ciśnienie tętnicze, wysypka i zmniejszenie masy ciała. Octrin pomaga kontrolować te objawy.
 w zapobieganiu powikłaniom po operacji trzustki. Octrin pomaga zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych (tj. ropień w jamie brzusznej, zapalenie trzustki).
 w celu zahamowania krwawienia i zapobiegania nawrotom krwawień z pękniętych żylaków przełyku u pacjentów z marskością wątroby (przewlekła choroba wątroby). Octrin pomaga opanować krwawienie i zmniejszyć zapotrzebowanie na przetoczenie krwi.
 w leczeniu guzów przysadki wydzielających zbyt dużą ilość hormonu tyreotropowego (TSH). Zbyt duża ilość tego hormonu prowadzi do nadczynności tarczycy. Octrin stosuje się u osób z guzami przysadki wydzielającymi zbyt dużą ilość TSH:

– gdy inne rodzaje leczenia (operacja lub radioterapia) są nieodpowiednie dla pacjenta lub okazały się nieskuteczne;
– w okresie przejściowym po radioterapii, zanim osiągnie ona pełną skuteczność.

Jaki jest skład Octrin, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną jest oktreotyd.
Jeden mililitr leku Octrin zawiera 0,05 mg, 0,1 mg, 0,2 mg lub 0,5 mg oktreotydu w postaci octanu oktreotydu.

– Pozostałe składniki to: kwas (S) mlekowy, mannitol, sodu wodorowęglan, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Octrin – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zależnie od leczonego schorzenia, Octrin może być podawany:
– we wstrzyknięciu podskórnym lub
– w infuzji dożylnej.

U pacjentów z marskością wątroby (przewlekłą chorobą wątroby) lekarz może dostosować dawkę podtrzymującą.
Lekarz lub pielęgniarka udzieli wskazówek, jak należy wstrzykiwać Octrin pod skórę, ale infuzję dożylną wykonuje zawsze fachowy personel medyczny.

Wstrzyknięcie podskórne
Dogodnymi miejscami dla podania podskórnego są: górna część ramienia, udo i brzuch.
Do każdego wstrzyknięcia podskórnego należy wybrać nowe miejsce, aby uniknąć podrażnienia tkanek. Jeśli pacjent będzie sam wykonywał wstrzyknięcia podskórne, zostanie dokładnie poinstruowany przez lekarza lub pielęgniarkę.
Jeśli roztwór przechowywany jest w lodówce, przed wstrzyknięciem należy pozwolić, aby stopniowo ogrzał się do temperatury pokojowej. Zmniejszy to ryzyko bólu w miejscu wstrzyknięcia. Ampułkę można ogrzać w dłoniach, ale nie należy jej podgrzewać.
Niektóre osoby odczuwają ból w miejscu wstrzyknięcia podskórnego, ale trwa on zwykle krótko. Taki ból można złagodzić pocierając delikatnie miejsce wkłucia przez kilka sekund po podaniu leku.
Przed zastosowaniem ampułki należy upewnić się, że roztwór nie zawiera widocznych cząstek ani nie zmienił barwy. Leku nie należy stosować, jeśli nastąpiła jakakolwiek zmiana w jego wyglądzie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przedawkowaniu leku Octrin nie zgłaszano reakcji zagrażających życiu.

Objawy przedawkowania to: nieregularna czynność serca, niskie ciśnienie tętnicze, zatrzymanie akcji serca, niedotlenienie mózgu, silny ból w nadbrzuszu, zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, biegunka, osłabienie, zmęczenie, brak energii, zmniejszenie masy ciała, obrzęk brzucha, odczucie dyskomfortu i duże stężenie kwasu mlekowego we krwi.

Jeśli pacjent podejrzewa, że nastąpiło przedawkowanie leku i występują u niego takie objawy, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Octrin – czy mogę spożywać alkohol?

Występowanie objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego może być zmniejszone przez unikanie przyjmowania posiłków tuż przed podaniem podskórnym leku lub zaraz po jego podaniu, tzn. wykonanie wstrzyknięcia między posiłkami lub przed udaniem się na spoczynek.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Octrin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Octrin można stosować podczas ciąży tylko w razie wyraźnej konieczności.

Pacjentki w wieku rozrodczym powinny stosować podczas leczenia skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Podczas stosowania leku Octrin nie należy karmić piersią. Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Octrin

Ulotka Octrin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

OCTRIN, 0,05 mg/ml, 0,1 mg/ml, 0,2 mg/ml, 0,5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Octreotidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 207.90 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Octrin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

OCTRIN, 0,05 mg/ml, 0,1 mg/ml, 0,2 mg/ml, 0,5 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Octreotidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 2 razy

Rozmiar plku 314.52 KB

Cena - ile kosztuje Octrin?

Cena Octrin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Octrin.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Octrin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz