Pylobactell

Pylobactell jest testem oddechowym. Wykorzystuje się go do oznaczenia obecności bakterii Helicobacter pylori (H. pylori) w jelicie (żołądku i przylegającym do niego fragmencie jelita). Bakteria ta może być przyczyną Pani/Pana dolegliwości żołądkowych.

Pana/Pani lekarz zalecił przeprowadzenie testu oddechowego Pylobactell przy użyciu 13C-mocznik – z jednego z następujących powodów:
– Pana/Pani lekarz chce potwierdzić, czy jest Pan(i) zakażony(a) bakterią H. pylori, aby pomóc w diagnozowaniu Pana/Pani dolegliwości.
– Zakażenie H. pylori zostało już rozpoznane i zażywał(a) Pan(i) leki przeciw tej infekcji. Lekarz chce się dowiedzieć, czy leczenie było skuteczne.

Ten wyrób medyczny jest przeznaczony wyłącznie do celów diagnostycznych.

W jaki sposób działa ten test?

Wszystkie artykuły żywnościowe zawierają w różnych ilościach substancję znaną jako węgiel – 13 (13C). Obecność 13C można stwierdzić w dwutlenku węgla wydychanym z płuc. Ilość węgla – 13 w wydychanym powietrzu zależy od rodzaju spożytego posiłku.

Przed testem pacjent proszony jest o wypicie „posiłku przedtestowego”. Pomaga on zatrzymać roztwór testowy w żołądku.

Po „posiłku” pobrane zostają 3 próbki wydychanego powietrza. Celem badania próbek jest ustalenie, czy dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu pacjenta zawiera normalną ilość 13C.

Następnie pacjent wypija roztwór testowy 13C-mocznika. Jeżeli aktywne bakterie H. pylori znajdują się w żołądku, rozłożą one 13C-mocznik, i zostanie to wykryte w dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Kolejne 3 próbki wydychanego powietrza zostają pobrane 30 minut później.

Ilość 13C zawartego w tych próbkach będzie porównana z normalnym poziomem u pacjenta, a znaczne zwiększenie ilości 13C w drugim zestawie próbek zasygnalizuje możliwą obecność aktywnych bakterii H. pylori.

Jaki jest skład Pylobactell, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest 13C-mocznik. Każda tabletka zawiera 100 mg 13C-mocznika

Pozostałe składniki to: Powidon (E1201), celuloza mikrokrystaliczna (E460i), koloidalny bezwodny dwutlenek krzemu, benzoesan sodu (E211).

Każdy zestaw testu oddechowego Pylobactell zawiera:
– 1 saszetkę zawierającą 1 tabletkę
– 6 probówek szklanych, 3 z nich z wieczkami białymi i 3 z czerwonymi
– 30 ml szklaną fiolkę do rozpuszczania i podawania z wieczkiem
– 2 słomki
– 1 kwestionariusz analiz
– 1 etykietę zabezpieczającą i 3 dodatkowe etykiety z kodem paskowym

Zawartość tego zestawu wystarczy do przeprowadzenia jednego testu. Jeżeli konieczne jest powtórzenie testu, konieczny jest nowy zestaw i powtórzenie należy wykonać w ciągu 48 godzin.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Pylobactell – jak stosować?

Wykonanie testu zajmie około 45 minut. Potrzebna będzie dodatkowa ilość wody pitnej. Zaleca się przeprowadzenie testu oddechowego w pozycji siedzącej. Nie wolno palić tytoniu bezpośrednio przed i w trakcie testu.

Na test składają się następujące etapy:
(streszczenie tych zaleceń znajduje się na odwrocie kwestionariusza analiz).

1. Post: Pacjent powinien pościć przynajmniej 4 godziny przed testem (zob. rozdział, Stosowanie Pylobactell z jedzeniem i piciem)

2. Posiłek przedtestowy: Należy wypić zalecany posiłek przedtestowy. Nie jest on zawarty w zestawie, ale może zostać dostarczony osobno. Jeżeli nie dostarczono posiłku przedtestowego, najlepszym posiłkiem jest 200 ml czystego, nierozcieńczonego soku pomarańczowego. Jeżeli nie może Pan/Pani spożyć zalecanego posiłku przedtestowego, lekarz wskaże alternatywny posiłek.

3. Odczekać 5 minut.

4. Przedtestowe próbki wydychanego powietrza (3 probówki z białymi wieczkami). Używając każdej z probówek z białymi wieczkami i białymi etykietami, pobrać próbkę swojego oddechu.
i. Zdjąć wieczko z probówki.
ii. Wydychać przez usta do probówki przy użyciu słomki.
iii. Podczas wydychania stopniowo wyjmować słomkę z probówki.
iv. Natychmiast założyć wieczko.
v. Powtórzyć czynności z pozostałymi probówkami z białymi wieczkami.

Nie jest konieczne silne dmuchanie do probówki, wystarczy normalny wydech i szybkie zamknięcie probówki. Należy unikać wprowadzenia śliny do probówki.

5. Przygotowywanie roztworu 13C-mocznika
Otworzyć torebkę z tabletką i opróżnić do fiolki do rozpuszczania.
Dolać wody do oznaczenia na fiolce i zamknąć fiolkę.
Ostrożnie wstrząsnąć fiolkę w celu rozpuszczenia tabletki.
Wypić roztwór. Zanotować godzinę.
Ponownie napełnić fiolkę wodą i wypić.

6. Odczekać 30 minut od momentu wypicia roztworu. Jest to ważne dla powodzenia testu.

7. Próbki wydychanego powietrza po teście (3 probówki z czerwonymi wieczkami). Używając probówek z czerwonymi wieczkami i czerwonymi etykietami, pobrać próbkę swojego oddechu, tak jak poprzednio (zob. etap 4).

8. Kwestionariusz analiz
Wypełnić kwestionariusz analiz szczegółowymi danymi pacjenta po lewej stronie formularza, a nazwiskiem i adresem lekarza po stronie prawej.

9. Test został zakończony.
Włożyć próbki wydychanego powietrza i wypełniony kwestionariusz analiz z powrotem do pudełka i wysłać na adres wskazany przez lekarza.

Pustą torebkę, fiolkę do rozpuszczania i słomki można wyrzucić jako zwykłe odpady, ale należy zachować niniejszą ulotkę.

Jeżeli konieczne jest powtórzenie testu, powinno mieć miejsce w ciągu 48 godzin..

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Brak danych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Pylobactell – czy mogę spożywać alkohol?

Pacjent powinien pościć przynajmniej 4 godziny przed testem, tak więc test wykonywany jest na pusty żołądek. Po zjedzeniu pełnego posiłku pacjent powinien powstrzymywać się od przyjmowania posiłków przez 6 godzin przed poddaniem się testowi.

W czasie postu dozwolone jest picie wody.

Jeżeli bycie na czczo jest dla Pana/Pani problemem (np. u cukrzyków), należy zgłosić to lekarzowi.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Pylobactell w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pylobactell może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Pylobactell

Ulotka Pylobactell – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Pylobactell przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylobactell m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Pylobactell w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Pylobactell

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Pylobactell? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Pylobactell. Podziel się doświadczeniami na forum.