Polmatine

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCN06DX01
ProceduraDCP
SubstancjaMemantyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Polmatine?

Polmatine należy do grupy leków przeciw otępieniu.

Utrata pamięci w chorobie Alzheimera spowodowana jest zaburzeniami przekazywania impulsów nerwowych przenoszących informacje w mózgu. W mózgu występują tzw. receptory kwasu N-metyloD-asparaginowego (NMDA), które biorą udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych istotnych dla procesu uczenia się oraz dla procesów zapamiętywania. Polmatine należy do grupy leków określanych mianem antagonistów receptorów NMDA. Polmatine, poprzez wpływ wywierany na receptory NMDA, poprawia przekazywanie impulsów nerwowych i pamięć.

Polmatine jest stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Reklama

Jaki jest skład Polmatine, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest memantyny chlorowodorek.
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg lub 20 mg memantyny chlorowodorku, co odpowiada odpowiednio 8,31 mg lub 16,62 mg memantyny.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon typ B, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka tabletki: hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172) (tylko tabletki powlekane 20 mg), makrogol 400.

Dawkowanie preparatu Polmatine – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka
Zalecana dawka leku Polmatine dla dorosłych i osób w podeszłym wieku wynosi 20 mg raz na dobę.

W celu zredukowania ryzyka wystąpienia działań niepożądanych dawkowanie leku należy zwiększać stopniowo, według następującego schematu. Dostępne są różne moce tabletek w celu stopniowego zwiększania dawki.
1. tydzień pół tabletki 10 mg (5 mg)
2. tydzień jedna tabletka 10 mg
3. tydzień jedna i pół tabletki 10 mg (15 mg)
4. tydzień i kolejne dwie tabletki 10 mg lub jedna tabletka 20 mg raz na dobę

Leczenie rozpoczyna się od stosowania leku w dawce 5 mg raz na dobę. Dawkę zwiększa się co tydzień o 5 mg do osiągnięcia dawki zalecanej (podtrzymującej). Zalecana dawka podtrzymująca wynosi 20 mg raz na dobę, która jest osiągana na początku 4. tygodnia leczenia.

Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
U pacjentów z zaburzoną czynnością nerek, odpowiednie dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący.
W takim przypadku konieczne jest prowadzenie stałego monitorowania czynności nerek, w określonych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Sposób podawania
Lek Polmatine należy przyjmować doustnie, raz na dobę. Aby leczenie było skuteczne, lek należy przyjmować regularnie codziennie o tej samej porze każdego dnia. Tabletki powinno się połykać popijając wodą. Lek w tej postaci można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Czas trwania leczenia
Leczenie należy kontynuować tak długo, dopóki będzie ono przynosiło korzystne efekty. Lekarz prowadzący powinien regularnie oceniać przebieg terapii.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

– Na ogół zażycie zbyt dużej dawki leku Polmatine nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.

– W przypadku znacznego przedawkowania leku Polmatine, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub innym lekarzem, gdyż może zaistnieć konieczność wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Polmatine – czy mogę spożywać alkohol?

Należy poinformować lekarza prowadzącego, jeśli pacjent dokonał ostatnio lub planuje dokonanie zasadniczych zmian w sposobie odżywiania (np. przejście z diety normalnej na ścisłą dietę wegetariańską) lub rozpoznano u pacjenta nerkową kwasicę kanalikową (RTA, nadmierne stężenie kwaśnych substancji we krwi spowodowane zaburzeniami czynności nerek lub ciężkie zakażenia dróg moczowych). W powyższych sytuacjach lekarz może zmienić dawkę leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Polmatine w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje ciążę, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę przed rozpoczęciem leczenia, powinny poinformować o tym lekarza prowadzącego. Nie zaleca się stosowania memantyny u kobiet ciężarnych.

Kobiety przyjmujące lek Polmatine nie powinny karmić piersią.

Ulotka Polmatine – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Polmatine - 20 mg, Tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Polmatine - 20 mg, Tabletki powlekane (Memantini hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

1 komentarz do “Polmatine”

  1. Rozważam rozpoczęcie terapii lekiem Polmatine w dawce 10 mg i chciałabym zasięgnąć opinii osób, które mają już doświadczenie w jego stosowaniu. Szczególnie zależy mi na poznaniu rzeczywistych obserwacji pacjentów dotyczących działania tego preparatu na funkcje poznawcze, zwłaszcza w zakresie deklarowanego przez producenta wspomagania pamięci. Będę wdzięczna za podzielenie się informacjami o skuteczności leku oraz wszelkich zauważonych działaniach niepożądanych, które mogły wystąpić podczas kuracji. Interesuje mnie zarówno początkowy okres przyjmowania Polmatine, jak i efekty długoterminowego stosowania. Czy zauważyliście Państwo realną poprawę w zakresie koncentracji i zapamiętywania? Jakie były Wasze doświadczenia z tym preparatem?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz