Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Roche Registration GmbH |
Kod ATC | L01XY02 |
Procedura | CEN |
Substancja | Pertuzumab, Trastuzumab |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Phesgo?
Phesgo to lek przeciwnowotworowy zawierający połączenie dwóch substancji czynnych: pertuzumabu i trastuzumabu w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Obie substancje należą do grupy przeciwciał monoklonalnych, które zostały opracowane w celu selektywnego przyłączania się do receptora HER2 (receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2) występującego w dużych ilościach na powierzchni niektórych komórek nowotworowych. Poprzez wiązanie się z receptorem HER2, lek wpływa na spowolnienie wzrostu lub zniszczenie komórek nowotworowych. Produkt leczniczy jest wskazany w leczeniu dorosłych pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi w przypadku, gdy nowotwór rozprzestrzenił się na inne narządy (przerzuty) lub nastąpił nawrót w okolicy piersi bez możliwości operacji, a także w sytuacjach gdy pacjent nie otrzymywał wcześniej chemioterapii ani innych leków celowanych w receptor HER2. Phesgo może być również stosowany przed operacją (leczenie neoadjuwantowe) lub po operacji (leczenie adjuwantowe) w przypadku, gdy rak nie rozprzestrzenił się na inne narządy. Leczenie tym preparatem jest zawsze prowadzone w połączeniu z chemioterapią.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Phesgo, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Phesgo – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Phesgo – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Phesgo w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Skutki uboczne Phesgo, jakie są działania niepożądane?
- 7 Interakcje leku Phesgo z innymi lekami
- 8 Ulotka Phesgo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 9 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Phesgo, jakie substancje zawiera?
Lek Phesgo występuje w dwóch różnych dawkach:
- Dawka podtrzymująca: fiolka zawierająca 10 ml roztworu, w którym znajduje się 600 mg pertuzumabu i 600 mg trastuzumabu (stężenie: 60 mg/ml obu substancji)
- Dawka nasycająca: fiolka zawierająca 15 ml roztworu, w którym znajduje się 1200 mg pertuzumabu i 600 mg trastuzumabu (stężenie: 80 mg/ml pertuzumabu i 40 mg/ml trastuzumabu)
Pozostałe składniki pomocnicze to: rekombinowana ludzka hialuronidaza, L-histydyna, L-histydyny chlorowodorek jednowodny, α,α-trehaloza dwuwodna, sacharoza, L-metionina, polisorbat 20 i woda do wstrzykiwań. Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę.
Dawkowanie preparatu Phesgo – jak stosować ten lek?
Phesgo jest podawany przez wykwalifikowany personel medyczny w warunkach szpitalnych lub klinicznych w formie wstrzyknięcia podskórnego. Schemat dawkowania obejmuje:
- Dawka nasycająca (pierwsze podanie): Phesgo 1200 mg/600 mg podawany podskórnie przez 8 minut. Pacjent pozostaje pod obserwacją przez 30 minut po wstrzyknięciu
- Dawka podtrzymująca: Phesgo 600 mg/600 mg podawany podskórnie przez 5 minut co 3 tygodnie. Obserwacja trwa 15 minut po każdym wstrzyknięciu
Wstrzyknięcia wykonywane są naprzemiennie w uda, zachowując odstęp co najmniej 2,5 cm od poprzedniego miejsca podania. Należy unikać miejsc, gdzie skóra jest zaczerwieniona, zasiniaczona, tkliwa lub stwardniała. Długość terapii zależy od odpowiedzi na leczenie oraz od tego, czy lek jest podawany przed czy po zabiegu chirurgicznym, lub w przypadku choroby z przerzutami.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Ze względu na sposób podawania leku przez wykwalifikowany personel medyczny, ryzyko przedawkowania jest minimalne. Jednak w przypadku podania zbyt dużej dawki, pacjent będzie ściśle monitorowany pod kątem wystąpienia lub nasilenia działań niepożądanych. W razie potrzeby zostanie wdrożone odpowiednie leczenie objawowe.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Phesgo – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów i napojów podczas stosowania leku Phesgo. Jednak ze względu na możliwe działania niepożądane ze strony układu pokarmowego, zaleca się stosowanie zbilansowanej, lekkostrawnej diety. W przypadku wystąpienia biegunki należy zwiększyć podaż płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Decyzję o spożywaniu alkoholu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, szczególnie w kontekście jednoczesnego stosowania chemioterapii.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Phesgo w okresie ciąży i karmienia piersią?
Stosowanie leku Phesgo w okresie ciąży jest przeciwwskazane, gdyż może mieć szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Pacjentki w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia oraz przez 7 miesięcy po jego zakończeniu. W przypadku zajścia w ciążę podczas terapii należy natychmiast poinformować o tym lekarza prowadzącego.
Decyzję o karmieniu piersią podczas lub po zakończeniu leczenia lekiem Phesgo należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Skutki uboczne Phesgo, jakie są działania niepożądane?
Podczas stosowania leku Phesgo mogą wystąpić różne działania niepożądane. Szczególnej uwagi wymagają:
- Problemy z sercem: zaburzenia rytmu serca, kaszel, duszność, obrzęki nóg lub ramion
- Reakcje związane z wstrzyknięciem: nudności, gorączka, dreszcze, zmęczenie, ból głowy, utrata apetytu, bóle stawów i mięśni
- Zaburzenia hematologiczne: zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek
- Dolegliwości skórne: wypadanie włosów, wysypka, sucha i swędząca skóra, zmiany trądzikopodobne
Bardzo często obserwuje się również: zapalenie przewodu pokarmowego, osłabienie mięśni, zaparcia, zaburzenia smaku, problemy ze snem, drętwienie i mrowienie w kończynach, krwawienia z nosa, zgagę oraz reakcje w miejscu wstrzyknięcia.
Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych
Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Roche Registration GmbH. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Interakcje leku Phesgo z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym również tych dostępnych bez recepty. Szczególną uwagę należy zwrócić na wcześniejsze lub równoczesne stosowanie leków z grupy antracyklin (np. doksorubicyna, epirubicyna) w ramach chemioterapii, gdyż mogą one zwiększać ryzyko problemów z sercem. Równie istotna jest informacja o przebytej radioterapii klatki piersiowej. Lekarz prowadzący dostosuje schemat leczenia uwzględniając potencjalne interakcje między stosowanymi preparatami.
Ulotka Phesgo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Phesgo, 600 mg/600 mg; 1200 mg/600 mg, roztwór do wstrzykiwań (Pertuzumab/trastuzumab) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Phesgo, 600 mg/600 mg; 1200 mg/600 mg, roztwór do wstrzykiwań (Pertuzumab/trastuzumab) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?