Peryndopryl – informacje o substancji czynnej

Peryndopryl – lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensynowej. Jest stosowany głównie w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Jego działanie polega na hamowaniu funkcjonowania konwertazy angiotensyny, która po przekształcaniu angiotensyny I w angiotensynę II odpowiada za wzrost ciśnienia krwi. W efekcie mechanizm ten poprzez zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego prowadzi do obniżenia poziomu ciśnienia tętniczego.

Peryndopryl jest substancją stosowaną nie tylko w nadciśnieniu łagodnym i umiarkowanym, ale również w ciężkim. Z uwagi na fakt, że działanie pojedynczej dawki leku utrzymuje się przynajmniej przez 24 godziny, należy przyjmować go raz na dobę.

Regularne jego zażywanie normalizuje poziom ciśnienia tętniczego już w ciągu 1 miesiąca terapii, ograniczając tym samym ryzyko wstąpienia zawału mięśnia sercowego, a także zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Możliwe działania niepożądane (najczęściej występujące): zawroty i bóle głowy, kaszel oraz zaburzenia widzenia, suchość w ustach, niedociśnienie.

Zapoznaj się z listą leków zawierających substancję czynną peryndopryl.