Panoprist

Panoprist to innowacyjny lek, który łączy w sobie dwie substancje czynne - peryndopryl i indapamid. Jego zastosowanie polega na leczeniu nadciśnienia tętniczego, czyli wysokiego ciśnienia krwi. Peryndopryl, będący inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE), działa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowanie krwi do całego organizmu. Z kolei indapamid, będący lekiem moczopędnym, zwiększa ilość moczu wytwarzanego w nerkach, co pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Panoprist. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Konsultacja merytoryczna:
Reklama

Ostrzeżenie dotyczące zażywania leków: To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. Lek stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.


Ostrzeżenie dotyczące opinii pacjentów: Opinie o lekach, które można znaleźć online, są zawsze subiektywne i mogą się różnić w zależności od doświadczeń i reakcji organizmu każdej osoby. Nie należy polegać wyłącznie na tych opiniach przy podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem, zmianą lub zakończeniem jakiejkolwiek terapii medycznej. Pamiętaj, że informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku są wynikiem długotrwałych badań i obserwacji.

Jak działa lek Panoprist i jakie są wskazania do stosowania?

Panoprist jest połączeniem dwóch substancji czynnych – peryndoprylu i indapamidu. Lek stosuje się w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego).

– Peryndopryl należy do grupy leków nazwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE).
Leki te rozszerzają naczynia krwionośne, co ułatwia sercu pompowanie krwi do całego organizmu.

– Indapamid jest lekiem moczopędnym. Leki te zwiększają ilość moczu wytwarzanego w nerkach.

Indapamid różni się jednak od innych leków moczopędnych, gdyż tylko nieznacznie nasila wytwarzanie moczu.

Każda z substancji czynnych zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi, a stosuje się je razem w celu uzyskania kontroli ciśnienia.

Kategorie powiązane:
Leki kardiologiczne - serce i układ krwionośny, Leki na nadciśnienie,

Reklama

Jaki jest skład Panoprist, jakie substancje zawiera?

Panoprist, 2 mg + 0,625 mg, tabletki
Substancjami czynnymi są peryndopryl z tert-butyloaminą oraz indapamid. Każda tabletka zawiera 2,00 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą (co odpowiada 1,669 mg peryndoprylu) i 0,625 mg indapamidu.

Ponadto lek zawiera: hydroksypropylobetadeks, laktozę jednowodną, powidon K25, celulozę mikrokrystaliczną krzemowaną, krzemionkę koloidalną uwodnioną, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.

Panoprist, 4 mg + 1,25 mg, tabletki
Substancjami czynnymi są peryndopryl z tert-butyloaminą oraz indapamid. Każda tabletka zawiera 4,00 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą (co odpowiada 3,338 mg peryndoprylu) i 1,25 mg indapamidu.

Ponadto lek zawiera: hydroksypropylobetadeks, laktozę jednowodną, powidon K25, celulozę mikrokrystaliczną krzemowaną, krzemionkę koloidalną uwodnioną/krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Panoprist – jak stosować?

Panoprist należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletkę należy przyjmować rano, przed posiłkiem, popijając szklanką wody.

Dorośli
Zwykle stosowaną dawką jest jedna tabletka raz na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku
Właściwą dawkę ustali lekarz.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Lekarz może zadecydować o zmianie sposobu dawkowania leku.

Dzieci
Leku nie należy stosować u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie zbyt wiele tabletek, powinien udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala lub niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Najbardziej prawdopodobnym skutkiem przedawkowania leku jest niskie ciśnienie tętnicze krwi. W razie znacznego zmniejszenia ciśnienia tętniczego (objawami są zawroty głowy lub omdlenie) pomocne może być przyjęcie pozycji leżącej z uniesionymi nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Panoprist – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletkę należy przyjmować rano, przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli pacjent stosuje dietę z ograniczoną ilością soli. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Panoprist w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Konieczne jest poinformowanie lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub może zajść w ciążę.

Zazwyczaj lekarz zaleca odstawienie leku Panoprist przed zajściem pacjentki w ciążę lub możliwie szybko po stwierdzeniu przez nią ciąży, a w zamian proponuje przyjmowanie innego leku. Stosowanie leku Panoprist nie jest zalecane we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go przyjmować po trzecim miesiącu ciąży. Stosowany w tym czasie może być bardzo szkodliwy dla dziecka.

Karmienie piersią
Nie wolno stosować leku Panoprist w okresie karmienia piersią.

Jeśli kobieta karmi piersią lub zamierza rozpocząć karmienie piersią, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Panoprist

Ulotka Panoprist – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów


Nie zawsze leki o identycznej nazwie międzynarodowej i formie mogą być stosowane zamiennie. Decydującym czynnikiem jest zawartość składnika aktywnego, czyli dawka leku. Warto podkreślić, że nawet jeśli nazwa międzynarodowa, forma leku i dawka składnika aktywnego są takie same, pacjent nie zawsze ma możliwość skorzystania z zamiennika. Przykładowo, niektórzy pacjenci mogą być uczuleni na jedną z substancji pomocniczych zawartych w leku.

Sprawdź cenę i dostępność Panoprist w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Panoprist

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Panoprist? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Panoprist. Podziel się doświadczeniami na forum.