Konsultacja merytoryczna:

Indix Combi

Indix Combi jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje czynne: peryndopryl oraz indapamid. Jest to lek przeciw nadciśnieniu, stosowany w leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia).

Peryndopryl należy do grupy leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE). Leki te działają poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi. Indapamid jest lekiem moczopędnym. Leki moczopędne zwiększają ilość moczu wytwarzanego przez nerki. Indapamid różni się od innych leków moczopędnych tym, iż tylko w niewielkim stopniu zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Obie substancje czynne zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi i współdziałają w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi pacjenta.

Jaki jest skład Indix Combi, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są: peryndoprylu tozylan i indapamid. Jedna tabletka powlekana zawiera 2,5 mg peryndoprylu tozylanu (co odpowiada 1,7 mg peryndoprylu) oraz 0,625 mg indapamidu.

Pozostałe składniki rdzenia tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, sodu wodorowęglan, skrobia żelowana, kukurydziana, powidon K30, magnezu stearynian, alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Indix Combi – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zazwyczaj zalecaną dawką jest jedna tabletka na dobę. Lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki do 2 tabletek na dobę, jeśli ciśnienie krwi pacjenta nie jest dobrze kontrolowane lub o zmodyfikowaniu dawkowania w przypadku występowania niewydolności nerek. Tabletkę należy przyjmować najlepiej rano, przed posiłkiem. Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego. Najczęściej występującym objawem w sytuacji przedawkowania jest niskie ciśnienie tętnicze krwi z objawami takimi jak zawroty głowy lub omdlenie. Jeśli pojawi się znacząco niskie ciśnienie tętnicze krwi, pomóc może położenie się z uniesionym nogami.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Indix Combi – czy mogę spożywać alkohol?

Zaleca się przyjmowanie leku Indix Combi przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Indix Combi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Zwykle lekarz zaleci przerwanie zażywania leku Indix Combi przed zajściem w ciążę lub gdy tylko pacjentka dowie się, że jest w ciąży, oraz zaleci inny lek zamiast leku Indix Combi. Indix Combi nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go zażywać, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesięcy, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenia u dziecka, jeżeli był stosowany po trzecim miesiącu ciąży.

Karmienie piersią
Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi lub zaczyna karmić piersią. Nie wolno przyjmować leku Indix Combi, jeśli pacjentka karmi piersią. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Płodność
Wpływ peryndoprylu lub indapamidu na płodność u ludzi nie jest znany.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Indix Combi

Ulotka Indix Combi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Indix Combi, 2,5 mg + 0,625 mg, tabletki powlekane (Perindoprili tosilas + Indapamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 41 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Indix Combi, 5 mg + 1,25 mg, tabletki powlekane (Perindoprili tosilas + Indapamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 63 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Indix Combi, 10 mg + 2,5 mg, tabletki powlekane (Perindoprili tosilas + Indapamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 26 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Indix Combi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Indix Combi, 2,5 mg + 0,625 mg, tabletki powlekane (Perindoprili tosilas + Indapamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Indix Combi, 5 mg + 1,25 mg, tabletki powlekane (Perindoprili tosilas + Indapamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 503.39 KB


Indix Combi, 10 mg + 2,5 mg, tabletki powlekane (Perindoprili tosilas + Indapamidum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 503.39 KB

Cena - ile kosztuje Indix Combi?

Cena Indix Combi i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Indix Combi.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Indix Combi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

4 komentarze do “Indix Combi”

  1. Czy ktoś z was przedawkował Indix Combi, jakie były objawy? Jeśli starsza osoba miesza leki i myli dawki, jak można rozpoznać że bierze za dużo tego leku?

    Odpowiedz
    • Myślę, że wystąpią zawroty głowy i omdlenia, osłabienie, kaszel. U mnie przy normalnych dawkach występują ww objawy,więc w przypadku przedawkowania mogą się jeszcze nasilić

      Odpowiedz

Dodaj komentarz