Paracetamol Synoptis

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySynoptis Pharma Sp. z o.o.
Kod ATCN02BE01
ProceduraDCP
SubstancjaParacetamol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol Synoptis?

Paracetamol Synoptis zawiera jako substancję czynną paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych zwanych analgetykami. Lek Paracetamol Synoptis jest stosowany do łagodzenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu oraz obniżania gorączki.

Paracetamol Synoptis jest wskazany w:
– objawach grypopodobnych,
– gorączce (trwającej krócej niż 3 dni),
– ciężkich reakcjach po podaniu szczepionki (reakcje hiperergiczne),
– łagodnych i umiarkowanych bólach głowy,
– łagodnych do umiarkowanych migrenach u pacjentów ze zdiagnozowaną migreną,
– łagodnych do umiarkowanych bólach zębów,
– łagodnych do umiarkowanych bólach uszu,
– łagodnych do umiarkowanych bólach miesiączkowych,
– łagodnych do umiarkowanych bólach pourazowych, mięśni i stawów.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Jaki jest skład Paracetamol Synoptis, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.

Pozostałe składniki to: powidon K30 , skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), kwas stearynowy (typ 50).

Dawkowanie preparatu Paracetamol Synoptis – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka zależy od wieku i masy ciała. Paracetamol Synoptis jest przeznaczony do stosowania doustnego u dorosłych (w tym osób w podeszłym wieku) i dzieci w wieku 12 lat i powyżej.

Odstępy miedzy dawkami powinny wynosić 6 do 8 godzin. W razie konieczności odstępy mogą wynosić co najmniej 4 godziny. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek na dobę.

Zalecane dawkowanie paracetamolu:

Masa ciała do 50 kg – młodzież w wieku od 12 do 15 lat:

Pojedyncza dawka 1: tabletka

Maksymalna dawka dobowa: do 4 tabletek (co odpowiada 2000 mg paracetamolu)

 

Masa ciała powyżej 50 kg – młodzież w wieku od 16 do 18 lat oraz dorośli:

Pojedyncza dawka: 1-2 tabletki

Maksymalna dawka dobowa: do 6 tabletek (co odpowiada 3000 mg paraceatmolu)

 

Czas trwania leczenia
Nie należy przyjmować leku Paracetamol Synoptis w dużych dawkach, chyba że podano inaczej. Jeśli objawy nasilają się lub utrzymują dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposób i droga podania
Lek Paracetamol Synoptis należy podawać doustnie. Tabletki można przyjmować w całości lub rozkruszyć i zmieszać z wodą.

Przyjmowanie po posiłku może opóźnić działanie

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Synoptis należy zwrócić się do lekarza lub zgłosić się do szpitala na ostry dyżur.

Pierwszymi objawami jakie zwykle występują są: nudności, wymioty, zwiększona potliwość, senność i złe samopoczucie. Należy zasięgnać pomocy medycznej nawet wówczas, gdy u pacjenta nie występują takie objawy, ponieważ może on nie wiedzieć, że ma uszkodzoną watrobę. Lekarz podejmie odpowiednie leczenie i środki wspomagające.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol Synoptis – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie przyjmowania leku Paracetamol Synoptis nie należy spożywać alkoholu. Alkohol może powodować zwiększenie toksycznego działania paracetamolu na watrobę.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Paracetamol Synoptis w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Paracetamol Synoptis w czasie ciąży należy najpierw
porozmawiać z lekarzem, który o tym zdecyduje w oparciu o ocenę możliwych zagrożeń w porównaniu do korzyści. W czasie ciąży nie można stosować leku Paracetamol Synoptis w dużych dawkach przez długi czas lub w połączeniu z innymi lekami.

Karmienie piersią
Paracetamol przenika do mleka matki. Jak dotąd nie dowiedziono występowania negatywnych skutków u niemowląt, dlatego zazwyczaj nie jest konieczne przerwanie leczenia lekiem Paracetamol Synoptis.

Ulotka Paracetamol Synoptis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Paracetamol Synoptis - 500 mg, Tabletki (Paracetamolum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Paracetamol Synoptis - 500 mg, Tabletki (Paracetamolum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz