Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Paracetamol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Paracetamol APTEO MED?
Paracetamol Apteo Med jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działanie to wynika głównie ze zdolności paracetamolu do hamowania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym.
Paracetamol Apteo Med nie działa przeciwzapalnie, nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje krzepnięcia ani agregacji płytek krwi, nie wywołuje innych działań niepożądanych typowych dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Wskazania do stosowania:
• bóle różnego pochodzenia, między innymi: bóle głowy (także migrenowe), stawowe, mięśniowe, miesiączkowe oraz występujące po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych;
• gorączka, np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.
Jeśli po upływie 3-5 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Jaki jest skład Paracetamol APTEO MED, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest paracetamol – 500 mg/tabletkę.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sorbitol (170 mg), skrobia ziemniaczana, powidon, magnezu stearynian.
Dawkowanie preparatu Paracetamol APTEO MED – jak stosować ten lek?
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, dorośli i młodzież powyżej 12 lat (o masie ciała większej niż 50 kg):
Dawka jednorazowa:
doustnie 1 lub 2 tabletki (co odpowiada 500 mg – 1000 mg paracetamolu), w razie konieczności można powtarzać co 4 godziny, do 4 razy na dobę.
Maksymalna dawka dobowa:
• przy stosowaniu krótkotrwałym (do 3 dni) – 8 tabletek (co odpowiada 4000 mg paracetamolu) na dobę w dawkach podzielonych;
• przy stosowaniu długotrwałym (do 10 dni), po konsultacji z lekarzem – 5 tabletek (co odpowiada 2500 mg paracetamolu) na dobę w dawkach podzielonych.
Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Zaburzenia czynności wątroby:
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta lekarz zmniejszy dawkę leku lub wydłuży odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Lek należy zażywać zgodnie z zaleceniami.
W razie zażycia większej dawki niż zalecana mogą wystąpić objawy przedawkowania: zaburzenia żołądkowo – jelitowe (nudności, wymioty), ból i powiększenie wątroby, zaburzenia czynności wątroby i nerek. Po dwóch dniach może wystąpić żółtaczka.
W razie przyjęcia jednorazowo paracetamolu w dawce 5 g lub więcej, należy sprowokować wymioty (jeśli od zażycia nie upłynęła więcej niż jedna godzina). Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, ponieważ w wyniku przedawkowania może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.
Pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Paracetamol APTEO MED – czy mogę spożywać alkohol?
W czasie stosowania leku Paracetamol Apteo Med nie należy pić napojów alkoholowych. U osób nadużywających alkoholu może dojść do uszkodzenia wątroby.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Paracetamol APTEO MED w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.
Ulotka Paracetamol APTEO MED – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Paracetamol APTEO MED przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Paracetamol APTEO MED m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Paracetamol APTEO MED w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Paracetamol APTEO MED - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Paracetamol APTEO MED? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.