ONDANSETRON KALCEKS

Podmiot odpowiedzialnyAS Kalceks
Kod ATCA04AA01
ProceduraDCP
SubstancjaOndansetron

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest ONDANSETRON KALCEKS?

ONDANSETRON KALCEKS zawiera substancję czynną o nazwie ondansetron. Należy ona do grupy leków przeciwwymiotnych, które łagodzą nudności i wymioty.

Dorośli
Ondansetron jest stosowany w zapobieganiu i hamowaniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią i radioterapią oraz w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów po operacji chirurgicznej.

Dzieci i młodzież
Ondansetron jest stosowany w zapobieganiu i hamowaniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią u dzieci w wieku powyżej 6 miesięcy i u młodzieży.
Ondansetron jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym u dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i u młodzieży.

Jaki jest skład ONDANSETRON KALCEKS, jakie substancje zawiera?

‒ Substancją czynną jest ondansetron.
Każdy ml roztworu zawiera ondansetronu chlorowodorek dwuwodny w ilości odpowiadającej 2 mg ondansetronu.
Każda ampułka z 2 ml roztworu zawiera ondansetronu chlorowodorek dwuwodny w ilości odpowiadającej 4 mg ondansetronu.
Każda ampułka z 4 ml roztworu zawiera ondansetronu chlorowodorek dwuwodny w ilości odpowiadającej 8 mg ondansetronu.

‒ Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu ONDANSETRON KALCEKS – jak stosować ten lek?

Ondansetron jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę w powolnym wstrzyknięciu lub infuzji dożylnej lub jako wstrzyknięcie domięśniowe.
Ondansetron jest również dostępny w innych postaciach farmaceutycznych odpowiednich do podawania doodbytniczego i (lub) doustnego, co pozwala na indywidualne dostosowanie dawki. Jednak ONDANSETRON KALCEKS jest przeznaczony do podawania wyłącznie dożylnie lub domięśniowo.

Dorośli
Zapobieganie nudnościom i wymiotom wywołanym chemioterapią lub radioterapią
– W dniu stosowania chemioterapii lub radioterapii
Ondansetron zostanie podany bezpośrednio przed chemioterapią lub radioterapią. Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 8 mg, podane w postaci powolnego wstrzyknięcia dożylnego lub domięśniowego, lub powolnej infuzji dożylnej.

– W kolejnych dniach
Po początkowym leczeniu, lekarz może zalecić, by ondansetron był przyjmowany doustnie lub doodbytniczo. W razie potrzeby należy postępować zgodnie z instrukcjami na odpowiedniej ulotce dołączonej do opakowania. Zawsze należy przyjmować ondansetron zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 32 mg na dobę.

Zapobieganie i leczenie nudności oraz wymiotów po operacji chirurgicznej
Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 4 mg podawane poprzez powolne wstrzyknięcie dożylne lub domięśniowe.

Dzieci i młodzież
Zapobieganie nudnościom oraz wymiotom wywołanych chemioterapią u dzieci w wieku powyżej 6 miesiąca oraz u młodzieży
U dzieci, lek ten podaje się powoli do żyły (dożylnie) bezpośrednio przed chemioterapią (zalecana dawka: 5 mg/m2 lub 0,15 mg/kg). Dawka dożylna nie może przekraczać 8 mg. Podawanie doustne można rozpocząć 12 godzin później. To leczenie można kontynuować do 5 dni po chemioterapii. Dawkę doustną oblicza się na podstawie masy lub powierzchni ciała. Całkowita dawka dobowa nie może przekraczać dawki 32 mg dla dorosłych.

Zapobieganie i leczenie nudności i wymiotów po operacji chirurgicznej u dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca i młodzieży
U dzieci, dawka jest obliczana na podstawie masy lub powierzchni ciała. Całkowita dawka dobowa nie może przekraczać dawki 32 mg dla osób dorosłych. Dawka jest podawana w powolnym wstrzyknięciu dożylnym przed, w trakcie lub po indukcji znieczulenia.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia)
Ondansetron jest dobrze tolerowany u pacjentów powyżej 65. roku życia.

Nudności i wymioty wywołane chemioterapią i radioterapią
U pacjentów w wieku 65 lat lub starszych, wszystkie dawki dożylne należy rozcieńczyć i podać w postaci infuzji trwającej nie krócej niż 15 minut. Jeśli konieczne jest wielokrotne dawkowanie, należy je podawać w odstępie co najmniej 4 godzin.
U pacjentów w wieku od 65 do 74 lat, dawka początkowa wynosi 8 mg lub 16 mg. U pacjentów w wieku powyżej 75 lat, dawka początkowa nie powinna przekraczać 8 mg.

Zapobieganie i leczenie nudności oraz wymiotów po operacji chirurgicznej
Dane dotyczące stosowania u osób w podeszłym wieku są ograniczone.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
U pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, całkowita dawka dobowa nie powinna przekraczać 8 mg.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Nie jest wymagana modyfikacja dawki, częstości ani drogi podawania.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Lekarz lub pielęgniarka poda pacjentowi dorosłemu lub dziecku zastrzyk leku ONDANSETRON KALCEKS, więc jest mało prawdopodobne, aby pacjent dorosły lub dziecko otrzymali zbyt dużą dawkę leku. Jeśli uważa się, że pacjent dorosły lub dziecko otrzymali zbyt dużą dawkę lub pominięto dawkę, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.

Mogą wystąpić następujące objawy: zaburzenia widzenia, ciężkie zaparcia, niskie ciśnienie krwi i zwolnione bicie serca.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania ONDANSETRON KALCEKS – czy mogę spożywać alkohol?

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować ONDANSETRON KALCEKS w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Nie należy stosować leku ONDANSETRON KALCEKS podczas pierwszego trymestru ciąży. Wynika to z tego, że lek ONDANSETRON KALCEKS może nieznacznie zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepem wargi i (lub) podniebienia (otworu lub szczeliny w górnej wardze i (lub) podniebieniu). Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kobiety w wieku rozrodczym
Kobietom w wieku rozrodczym może być zalecone stosowanie skutecznej antykoncepcji.

Karmienie piersią
Przed rozpoczęciem leczenia ondansetronem należy przerwać karmienie piersią.

Płodność
Ondansetron nie ma wpływu na płodność.

Ulotka ONDANSETRON KALCEKS – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku ONDANSETRON KALCEKS przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ondansetron Kalceks - 2 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań i infuzji (Ondansetronum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku ONDANSETRON KALCEKS m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ondansetron Kalceks - 2 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań i infuzji (Ondansetronum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność ONDANSETRON KALCEKS w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o ONDANSETRON KALCEKS - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz ONDANSETRON KALCEKS? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz