Atossa

Atossa to lek na receptę, który zawiera substancję czynną o nazwie ondansetron. Jest to lek przeciwwymiotny z grupy selektywnych antagonistów receptorów serotoninowych (5HT3). Stosuje się go w zapobieganiu i hamowaniu nudności oraz wymiotów wywołanych chemioterapią i radioterapią nowotworów, a także w zapobieganiu nudnościom i wymiotom po operacji chirurgicznej. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Atossa. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Atossa jest lekiem przeciwwymiotnym i zapobiegającym nudnościom, należącym do grupy antagonistów receptorów serotoninowych 5-HT3. Jego działanie związane jest z wpływem, jaki wywiera na jeden z receptorów w układzie nerwowym (receptor serotoninowy 5-HT3).

Lek Atossa stosuje się w zapobieganiu nudnościom i wymiotom oraz hamowaniu nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią i radioterapią nowotworów jak również w zapobieganiu nudnościom i wymiotom oraz leczeniu nudności i wymiotów okresu pooperacyjnego.

Uwaga: Lek nie jest skuteczny w przypadku nudności i wymiotów związanych z chorobą lokomocyjną.

Jaki jest skład Atossa, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek ondansetronu.

Inne składniki leku to: kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, sodu chlorek, woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Atossa – jak stosować?

Zazwyczaj stosowana dawka leku Atossa, to:
Zapobieganie nudnościom i wymiotom oraz hamowanie nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią i radioterapią nowotworów:

Dorośli:
Od 8 do 32 mg/dobę.
Wielkość dawki zależy od siły działania wymiotnego cytostatyków (rodzaju leku i jego dawki) oraz od tego, czy jednocześnie stosowane jest leczenie skojarzone za pomocą promieniowania jonizującego.

W chemioterapii o średnim działaniu wymiotnym i w radioterapii:
Lek należy stosować dożylnie. Zalecana dawka wynosi 8 mg i podaje się ją w powolnym wstrzyknięciu bezpośrednio przed leczeniem, a po 12 godzinach dawkę należy powtórzyć doustnie.

W chemioterapii o silnym działaniu wymiotnym
Lek należy stosować dożylnie. Zwykle stosuje się go w następujących schematach dawkowania:
– 8 mg w powolnym wstrzyknięciu dożylnym bezpośrednio przed chemioterapią,
– 8 mg w powolnym wstrzyknięciu dożylnym bezpośrednio przed chemioterapią; następnie taką samą dawkę należy podać dwukrotnie dożylnie w odstępach od 2 do 4 godzinnych albo podać ondansetron w postaci stałego wlewu dożylnego z szybkością 1 mg/godzinę przez 24 godziny,
– 32 mg w pojedynczej dawce rozcieńczonej w 50 – 100 ml soli fizjologicznej lub innego płynu (Patrz punkt „Przygotowanie leku do stosowania”) podanej we wlewie dożylnym trwającym co najmniej 15 minut, bezpośrednio przed chemioterapią.

Uwaga:
Dawki większe niż 8 mg można podawać dożylnie wyłącznie po rozcieńczeniu w 50 – 100 ml soli fizjologicznej lub innego płynu. (Patrz punkt „Przygotowanie leku do stosowania”) Przeciwwymiotne działanie leku można zwiększyć podając jednocześnie 20 mg soli sodowej fosforanu deksametazonu, również bezpośrednio przed rozpoczęciem chemioterapii.

Dzieci w wieku od 4 do 18 lat:
Bezpośrednio przed rozpoczęciem chemioterapii ondansetron należy podać dożylnie w pojedynczej dawce 5 mg/m2 pc. Po 12 godzinach należy podać doustnie 4 mg leku a następnie, przez okres do 5 dni, ondansetron należy podawać doustnie w dawce 4 mg dwa razy na dobę.

Osoby w podeszłym wieku:
Dawkowanie jak w punkcie opisującym dawkowanie u osób dorosłych (ondansetron jest dobrze tolerowany przez osoby w podeszłym wieku).

Zapobieganie nudnościom i wymiotom oraz leczenie nudności i wymiotów okresu pooperacyjnego

Dorośli:
Bezpośrednio przed wprowadzeniem do znieczulenia – 4 mg ondansetronu w powolnym wstrzyknięciu dożylnym, w pojedynczej dawce. W okresie pooperacyjnym – 4 mg ondansetronu w powolnym wstrzyknięciu dożylnym.

Dzieci (od 3 lat):
W momencie wprowadzania, lub po wprowadzeniu do znieczulenia oraz w okresie pooperacyjnym – 0,1 mg/kg mc. (nie więcej jednak niż 4 mg) w powolnym wstrzyknięciu dożylnym.

UWAGA:
Doświadczenie dotyczące stosowania ondansetronu u dzieci poniżej 3 lat jest ograniczone.

Osoby w podeszłym wieku:
Ilość doniesień dotyczących zapobiegania nudnościom i wymiotom oraz leczenia nudności oraz wymiotów w okresie pooperacyjnym u pacjentów w podeszłym wieku jest ograniczona, jednak ondansetron jest dobrze tolerowany u pacjentów powyżej 65 lat leczonych za pomocą chemioterapii.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy, które obserwowano po przedawkowaniu obejmują: zaburzenia widzenia, ciężkie zaparcia, niedociśnienie tętnicze, zaburzenia naczynio-ruchowe zależne od czynności nerwu błędnego z przejściowym blokiem przedsionkowo-komorowym IIo
We wszystkich przypadkach objawy ustąpiły całkowicie.
W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Atossa – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy spożywać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż duże jego ilości mogą zmieniać działanie atorwastatyny. Podczas przyjmowania tego leku należy unikać picia nadmiernej ilości alkoholu.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Atossa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Należy zachować ostrożność stosując lek w okresie ciąży.
Kobiety przyjmujące lek nie powinny karmić piersią

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Atossa

Ulotka Atossa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Atossa przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Atossa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Sprawdź cenę i dostępność Atossa w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Atossa

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Atossa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Atossa. Podziel się doświadczeniami na forum.