Nilogrin

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCC04AE02
ProceduraNAR
SubstancjaNicergolina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nilogrin?

Nilogrin zawiera nicergolinę, syntetyczną pochodną alkaloidów sporyszu, która działa wielokierunkowo na metabolizm mózgu oraz krążenie mózgowe i obwodowe.

Wskazania do stosowania:

  • Ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia mózgowego oraz metabolizmu mózgu, spowodowane miażdżycą tętnic, zakrzepami, zatorami lub przemijającymi atakami niedokrwienia mózgu (np. zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią i koncentracją charakterystyczne dla łagodnej i umiarkowanej demencji starczej, bóle głowy).
  • Ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia obwodowego, zarówno organiczne, jak i czynnościowe, w naczyniach obwodowych spowodowane chorobami kończyn (np. arteriopatia kończyn, choroba Bürgera i Raynauda).
  • Migreny i bóle głowy pochodzenia naczynioruchowego.
  • Ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych siatkówki i naczyniówki, retinopatie naczyniowe, nawrotowe skurcze tętnicy wewnętrznej siatkówki.
  • Ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia w uchu wewnętrznym (zawroty głowy, szumy uszne, skurcze, zakrzepy i zatory naczyń tętniczych).

Jaki jest skład Nilogrin, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Nilogrin:

  • Substancja czynna: nicergolina.
  • Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan bezwodny, alkohol poliwinylowy, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
  • Skład otoczki: hypromeloza E 15, hypromeloza E 5, makrogol 8000, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek (E 171).

Jak wygląda lek Nilogrin i co zawiera opakowanie:

  • Nilogrin 10 mg tabletki powlekane: dostępne w opakowaniach po 30, 50, 60, 90 lub 120 sztuk.
  • Nilogrin 30 mg tabletki powlekane: dostępne w opakowaniach po 30 sztuk.

Dawkowanie preparatu Nilogrin – jak stosować ten lek?

Lek Nilogrin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Dorośli:
Dawkę ustala się indywidualnie, w zależności od reakcji na leczenie.

Dawki dobowe nicergoliny wynoszą od 10 do 60 mg. Najczęściej podaje się 30 mg na dobę (3 razy po 1 tabletce 10 mg) lub 60 mg na dobę (2 razy po 1 tabletce 30 mg).

U pacjentów wrażliwych, u których nicergolina powoduje trudności w zasypianiu lub bezsenność, zaleca się podawanie w dwóch dawkach dobowych, rezygnując z dawki wieczornej przyjmowanej przed udaniem się na spoczynek. U pacjentów wymagających podawania nicergoliny raz na dobę, całą dawkę leku należy podawać rano.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Nilogrin jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Po przyjęciu dużych dawek nicergoliny może wystąpić zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, nie wymagające na ogół żadnego specjalnego leczenia, poza ułożeniem pacjenta w pozycji poziomej. W ciężkich przypadkach konieczne może być zastosowanie leków podwyższających ciśnienie krwi oraz monitorowanie ciśnienia i innych czynności życiowych.

W celu usunięcia z przewodu pokarmowego niewchłoniętej nicergoliny lekarz może wykonać płukanie żołądka i podać węgiel aktywowany.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nilogrin – czy mogę spożywać alkohol?

Lek należy przyjmować przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nilogrin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Leku nie należy stosować w czasie ciąży.

Karmienie piersią:
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.

Leku nie należy stosować podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne Nilogrin, jakie są działania niepożądane?

Nicergolina jest zazwyczaj dobrze tolerowana; większość działań niepożądanych ma łagodne nasilenie i przemijający charakter, rzadko wymagając przerwania leczenia. Poniżej przedstawiono możliwe działania niepożądane nicergoliny według układów i narządów:

Zaburzenia serca i naczyniowe:

Zaburzenia układu nerwowego:

  • Nadmierna potliwość, zaburzenia snu, omdlenia, pobudzenie, senność, zawroty głowy, bezsenność, niepokój, uderzenia gorąca (uczucie gorąca i zaczerwienienie twarzy), zwiększenie apetytu.

Zaburzenia żołądka i jelit:

  • Nudności, wymioty, nadkwaśność treści żołądka, zgaga.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

  • Niemożność osiągnięcia ejakulacji (znane działanie niepożądane leków α-adrenolitycznych).

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:

  • Zmiany w opłucnej i płucach, które zwykle ustępują po kilku miesiącach od odstawienia pochodnej ergoliny.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Zaburzenia układu immunologicznego:

  • Reakcje nadwrażliwości.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

  • Złe samopoczucie.

U niektórych osób podczas stosowania leku Nilogrin mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych niewymienionych w tej ulotce, należy skonsultować się z lekarzem.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku Nilogrin, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: mailto:ndl@urpl.gov.pl.

Istnieje także możliwość skorzystania ze specjalnego formularza dla pacjenta na stronach Systemu Monitorowania Zagrożeń - przejdź do formularza i zgłoś niepożądane działanie produktu leczniczniczego.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu Adamed Pharma S.A.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Nilogrin z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach, a także o tych stosowanych w przeszłości oraz planowanych do stosowania. Nicergolina może nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwpłytkowych (np. kwas acetylosalicylowy) oraz przeciwzakrzepowych. Spożycie alkoholu może zwiększać niepożądane efekty nicergoliny na ośrodkowy układ nerwowy.

Ulotka Nilogrin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Nilogrin przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Nilogrin - 10 mg, 30 mg, Tabletki powlekane (Nicergolinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Nilogrin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Nilogrin - 10 mg, 30 mg, Tabletki powlekane (Nicergolinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Nilogrin w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Nilogrin - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Nilogrin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

4 komentarze do “Nilogrin”

Dodaj komentarz