Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Actavis Group PTC ehf. |
Kod ATC | L04AX03 |
Procedura | DCP |
Substancja | Metotreksat |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Namaxir?
Namaxir zawiera substancję czynną metotreksat.
Metotreksat wykazuje następujące właściwości:
– zakłóca wzrost niektórych szybko dzielących się komórek w organizmie
– zmniejsza aktywność układu odpornościowego (mechanizmu obronnego organizmu)
– działa przeciwzapalnie.
Wskazania do stosowania leku Namaxir:
– czynne, reumatoidalne zapalenie stawów u dorosłych pacjentów
– wielostawowe postacie ciężkiego, czynnego młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, jeśli odpowiedź na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jest niewystarczająca
– ciężka, oporna na leczenie, powodująca niesprawność łuszczyca, w której nie uzyskano zadowalającej odpowiedzi po zastosowaniu fototerapii, terapii PUVA i retinoidów, oraz ciężkie łuszczycowe zapalenie stawów u dorosłych pacjentów
– choroba Leśniowskiego-Crohna o przebiegu łagodnym do umiarkowanego u pacjentów dorosłych, gdy odpowiednie leczenie innymi lekami nie jest możliwe.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba zaliczana do kolagenoz, przebiegająca z zapaleniem błon maziowych wyściełających stawy. Błony maziowe wytwarzają płyn, który działa jak smar dla wielu stawów. Stan zapalny wywołuje zgrubienie błon i obrzęk stawów.
Młodzieńcze zapalenie stawów występuje u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat. Postać wielostawową rozpoznaje się, jeśli w ciągu pierwszych 6 miesięcy choroba obejmuje 5 lub więcej stawów.
Łuszczycowe zapalenie stawów to zapalenie stawów, szczególnie palców rąk i nóg, ze zmianami łuszczycowymi na skórze i paznokciach.
Łuszczyca to częsta przewlekła choroba skóry, przebiegająca z czerwonymi plamami pokrytymi grubą, suchą, srebrzystą, ściśle przylegającą łuską.
Namaxir modyfikuje i spowalnia postęp choroby.
Choroba Leśniowskiego-Crohna jest rodzajem choroby zapalnej jelit, która może dotyczyć dowolnego odcinka przewodu pokarmowego, wywołując objawy takie jak: ból brzucha, biegunka, wymioty lub utrata masy ciała.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Namaxir, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Namaxir – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Namaxir – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Namaxir w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Namaxir – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Namaxir, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest metotreksat.
2,5 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,33 ml roztworu zawiera 2,5 mg metotreksatu.
7,5 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,30 ml roztworu zawiera 7,5 mg metotreksatu.
10 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,40 ml roztworu zawiera 10 mg metotreksatu.
12,5 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,31 ml roztworu zawiera 12,5 mg metotreksatu.
15 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,38 ml roztworu zawiera 15 mg metotreksatu.
17,5 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,44 ml roztworu zawiera 17,5 mg metotreksatu.
20 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,50 ml roztworu zawiera 20 mg metotreksatu.
22,5 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,56 ml roztworu zawiera 22,5 mg metotreksatu.
25 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,63 ml roztworu zawiera 25 mg metotreksatu.
27,5 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,69 ml roztworu zawiera 27,5 mg metotreksatu.
30 mg: Każda ampułko-strzykawka zawierająca 0,75 ml roztworu zawiera 30 mg metotreksatu.
Pozostałe składniki to sodu chlorek, sodu wodorotlenek i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Namaxir – jak stosować ten lek?
Lekarz podejmie decyzję dotyczącą dawkowania, które dostosowane jest indywidualnie do pacjenta. Skutki leczenia są widoczne zazwyczaj dopiero po upływie 4–8 tygodni.
Namaxir powinien być podawany przez lekarza lub pracownika ochrony zdrowia lub pod ich nadzorem, we wstrzyknięciach tylko raz w tygodniu. Dzień wykonania wstrzyknięcia powinien zostać ustalony przez pacjenta wspólnie z lekarzem. Lek należy wstrzykiwać podskórnie (pod skórę).
Lekarz podejmie decyzję dotyczącą właściwej dawki u dzieci i młodzieży z wielostawową postacią młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów.
Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 3 lat ze względu na niedostateczne doświadczenie w tej grupie wiekowej.
Sposób i czas podawania
Namaxir wstrzykuje się raz w tygodniu!
Czas leczenia ustala lekarz prowadzący. Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, łuszczycy zwykłej oraz łuszczycowego zapalenia stawów i choroby Leśniowskiego-Crohna lekiem Namaxir jest leczeniem długotrwałym.
Na początku leczenia lek będzie wstrzykiwany przez personel medyczny. W określonych przypadkach lekarz prowadzący może zdecydować o poinstruowaniu pacjenta, jak samodzielnie wstrzykiwać lek. Następnie pacjent odbędzie odpowiednie szkolenie.
W żadnym wypadku pacjent nie powinien próbować samodzielnego wstrzykiwania leku przed odbyciem takiego szkolenia. Należy zapoznać się z instrukcjami zamieszczonymi na końcu ulotki.
Technika stosowania i utylizacji leku musi być analogiczna jak w przypadku innych leków cytostatycznych i zgodna z lokalnymi przepisami. Pracownice personelu medycznego będące w ciąży nie powinny przygotowywać ani podawać leku.
Unikać kontaktu metotreksatu z powierzchnią skóry lub błon śluzowych. W przypadku skażenia zanieczyszczoną powierzchnię należy natychmiast obficie spłukać wodą.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania. Nie należy samodzielnie zmieniać dawki leku.
W przypadku podejrzenia, że pacjent zastosował większą dawkę leku Namaxir niż powinien, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Lekarz zadecyduje o rodzaju podjętych metod leczenia, zależnie od ciężkości zatrucia.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Namaxir – czy mogę spożywać alkohol?
Podczas stosowania leku Namaxir należy unikać picia alkoholu oraz dużych ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i czarnej herbaty
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Namaxir w okresie ciąży i karmienia piersią?
Nie wolno stosować leku w okresie ciąży. Stosowanie leku wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu i poronienia. Kobiety i mężczyźni powinni stosować skuteczne środki antykoncepcyjne podczas stosowania leku i przez 6 miesięcy po jego zakończeniu.
U kobiet w wieku rozrodczym należy ponad wszelką wątpliwość wykluczyć ciążę. W tym celu przed rozpoczęciem leczenia wykonuje się np. test ciążowy.
Metotreksat wykazuje działanie genotoksyczne, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy zalecić konsultację w poradni genetycznej wszystkim kobietom planującym ciążę. Mężczyźni powinni zasięgnąć porady na temat możliwości zdeponowania nasienia przed rozpoczęciem leczenia.
Należy przerwać karmienie piersią przed rozpoczęciem i podczas stosowania leku Namaxir.
Ulotka Namaxir – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Namaxir - 10 mg, Roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Methotrexatum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Namaxir - 10 mg, Roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce (Methotrexatum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim pozytywnym doświadczeniem ze stosowania leku Namaxir. Po czterech tygodniach systematycznego przyjmowania preparatu zaobserwowałam znaczącą poprawę stanu zdrowia. Lek okazał się skuteczny w leczeniu moich dolegliwości, a efekty są satysfakcjonujące. Dla osób rozważających terapię tym lekiem warto podkreślić, że kluczowe znaczenie ma regularne przyjmowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i cierpliwe oczekiwanie na rezultaty, które w moim przypadku pojawiły się właśnie po około miesiącu stosowania.