Minorga

Podmiot odpowiedzialnyLaboratoires Bailleul S.A.
Kod ATCD11AX01
ProceduraDCP
SubstancjaMinoksydyl

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Minorga?

Lek Minorga zawiera minoksydyl w stężeniu 20 mg w 1 ml lub 50 mg w 1ml.

Minorga jest lekiem w postaci płynu przeznaczonego do bezpośredniego stosowania na skórę głowy. Stosowany jest w leczeniu utraty włosów, a nie jako lek zapewniający wyleczenie. Minoksydyl jest lekiem rozszerzającym obwodowe naczynia krwionośne, którego dokładny mechanizm działania powodujący odrastanie włosów jest nieznany.

Minorga jest wskazany do stosowania u dorosłych w wieku od 18 do 65 lat ze stopniowym osłabianiem lub utratą włosów na czubku głowy. Osłabienie lub utrata włosów jest to powolny proces, który może stać się widoczny po kilku latach stopniowej utraty.

Minorga jest szczególnie wskazany u mężczyzn z utratą włosów lub osłabieniem włosów na czubku głowy oraz u kobiet z ogólnym osłabieniem włosów.

Jeśli po upływie 4 miesięcy nie nastąpiła poprawa lub wystąpiło pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem.

Jaki jest skład Minorga, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest minoksydyl.

Pozostałe składniki to glikol propylenowy, etanol oraz woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Minorga – jak stosować ten lek?

Minorga służy do leczenia, ale nie zapewnia wyleczenie. Ważne jest, aby nie przerywać regularnego stosowania leku Minorga w zalecanej dawce dwa razy na dobę, aby utrzymać lub poprawić uzyskane efekty.

Należy nakładać jedną dawkę leku Minorga (1 ml) bezpośrednio na obszar skóry głowy, na którym dochodzi do utraty włosów DWA RAZY NA DOBĘ, na przykład rano i wieczorem. Należy rozprowadzić dawkę na całym tym obszarze, wcierając roztwór koniuszkami palców. Każda butelka leku Minorga zawiera ilość wystarczającą na 30 dni stosowania.

W badaniach klinicznych wykazano, że reakcja na leczenie jest dość zmienna, a efekty nie są natychmiastowe. Zazwyczaj wzrost nowych włosów jest stopniowy, i konieczne jest ciągłe stosowanie leku dwa razy na dobę, przez co najmniej 4 miesiące, aby stał się on zauważalny. Ponieważ działanie leku Minorga rozpoczyna się od cebulek włosowych, około 26 tygodni od rozpoczęcia leczenie może wystąpić przejściowe przyspieszenie tempa utraty włosów.

Jeżeli w momencie rozpoczynania leczenia lekiem Minorga pacjent ma niewiele włosów i zareaguje na leczenie, nowo rosnące włosy będą miękkie i delikatne, i początkowo trudne do zauważenia. W miarę kontynuacji leczenia nowe włosy nabiorą koloru i struktury podobnej do pozostałych włosów pacjenta. Jeżeli w momencie rozpoczynania leczenia utrata włosów nie jest bardzo wyraźna, nowo rosnące włosy będą mieć kolor i strukturę podobną do pozostałych włosów.

Jeżeli pacjent myje głowę przed zastosowaniem leku Minorga, należy stosować w tym celu delikatny szampon.

Nie ma potrzeby zmiany standardowo stosowanej pielęgnacji włosów w okresie stosowania leku Minorga. Jednakże należy najpierw zastosować Minorga, odczekać do wyschnięcia włosów, a następnie nakładać na włosy stosowane pianki, odżywki, żele i inne produkty (np. szampon koloryzujący, trwałe farby do włosów). Jeżeli pacjent pływa lub moczy włosy z innych powodów, optymalnie jest stosować lek Minorga na suchą skórę głowy po pływaniu lub odczekać dwie godziny po nałożeniu leku. Należy pozwolić, aby lek Minorga działał na skórę głowy przez co najmniej dwie godziny.

Jak nakładać Minorga
Minorga przeznaczony jest tylko do użytku zewnętrznego.
Nakładać jedną dawkę (1 ml) na obszar dotknięty utratą włosów dwa razy na dobę. Nie należy nakładać dawki większej od zalecanej. Nie nakładać leku na obszary inne niż skóra głowy. Jeżeli pacjent myje głowę przed zastosowaniem leku Minorga, należy stosować w tym celu delikatny szampon.

Każdy dozownik przewidziany jest do podawania jednej dawki (1 ml) leku Minorga. Wetrzeć podaną objętość leku w cały obszar dotknięty utratą włosów. Po każdym nałożeniu leku użyciu umyć ręce.

Instrukcja stosowania
Instrukcja użycia zależy od typu stosowanego dozownika.
A. Dozownik z dyszą do nakładania roztworu na większe obszary skóry głowy.
B. Dozownik z aplikatorem do nakładania roztworu na małe obszary skóry głowy lub obszary pokryte włosami.

Aby uniknąć utraty zawartości z powodu zmiany dozowników, należy zachować wybrany dozownik w butelce aż do jej opróżnienia.

A. Dozownik z dyszą
Zalecany jest przy stosowaniu na duże obszary skóry głowy.
1) Zdjąć zaślepkę z butelki.
2) Skierować dyszę w kierunku obszaru pozbawionego włosów, nacisnąć raz i rozprowadzić roztwór po całym obszarze koniuszkami palców. Powtórzyć tę procedurę sześć razy aż do podania wymaganej dawki 1 ml (tzn. łącznie 7 rozpyleń). Unikać wdychania roztworu podczas nakładania.
3) Po zakończeniu nałożyć na butelkę zaślepkę zewnętrzną.

B. Dozownik z aplikatorem
Zalecany jest przy stosowaniu na małe lub owłosione obszary skóry głowy.
1) Zdjąć zaślepkę z butelki.
2) Pociągnąć górną część dozownika zdejmując ją. Nałożyć aplikator na dozownik i docisnąć do końca.
3) Skierować aplikator w kierunku obszaru pozbawionego włosów, nacisnąć raz i rozprowadzić roztwór po całym obszarze koniuszkami palców. Powtórzyć tę procedurę sześć razy aż do podania wymaganej dawki 1 ml (tzn. łącznie 7 rozpyleń). Unikać wdychania roztworu podczas nakładania.
4) Po zakończeniu nałożyć na butelkę zaślepkę zewnętrzną.

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie stwierdzono przypadku przedawkowania minoksydylu spowodowanego nakładaniem leku Minorga.

Nie przyjmować leku Minorga doustnie. W razie przypadkowego spożycia, skonsultować się z lekarzem lub ośrodkiem informacji toksykologicznej.

Możliwe objawy i oznaki przedawkowania minoksydylu to przede wszystkim objawy ze strony układu krążenia związane z zatrzymanie płynów w organizmie i częstoskurczem. W przypadku zatrzymania płynów można zastosować odpowiednie leczenie moczopędne. Częstoskurcz można opanować stosując odpowiedni beta-adrenolityk. Objawowe niedociśnienie należy leczyć przez dożylne podawanie roztworów elektrolitów. Należy unikać leków sympatykomimetycznych, takich jak adrenalina i noradrenalina, bowiem środki takie mogą wywołać nadmierne działanie pobudzające serce.

W razie wystąpienia innych, nieopisanych w niniejszej ulotce działań leku Minorga, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.

W badaniach klinicznych określono dokładną dawkę leku Minorga, jaką należy stosować, aby osiągnąć zadowalające efekty. Nie zaleca się stosowania leku w dawce większej od zalecanej (1 ml) ani częściej niż dwa razy na dobę. Większa częstość podawania nie spowoduje zwiększenia tempa wzrostu ani ilości nowych włosów, natomiast może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Minorga – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Minorga w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Minorga – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Minorga przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Minorga - 50 mg/ml, Roztwór na skórę (Minoxidilum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Minorga m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Minorga - 50 mg/ml, Roztwór na skórę (Minoxidilum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Minorga w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Minorga - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Minorga? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz