Megace

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyBausch Health Ireland Ltd.
Kod ATCL02AB01
ProceduraNAR
SubstancjaMegestrol (octan megestrolu)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Megace?

Substancja czynna leku – octan megestrolu, jest syntetycznym progestagenem do podawania doustnego w postaci zawiesiny. Powoduje przyrost masy ciała wskutek zwiększonego łaknienia (apetytu).

Lek MEGACE wskazany jest w leczeniu braku łaknienia (anoreksji) lub utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).

Reklama

Jaki jest skład Megace, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest zmikronizowany octan megestrolu (1 ml zawiesiny zawiera 40 mg octanu megestrolu).

– Ponadto lek zawiera kwas cytrynowy bezwodny, esencję zapachową cytrynową, glikol polietylenowy 1540, polisorbat 80, sodu benzoesan, sodu cytrynian dwuwodny, sacharozę, gumę ksantanową, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie preparatu Megace – jak stosować ten lek?

MEGACE należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Sposób podawania
Przed podaniem zawiesinę należy dokładnie wymieszać.

Zazwyczaj stosowana dawka, to:
Dorośli: 400 – 800 mg, (10 do 20 ml) doustnie.
Zaleca się kontynuowanie leczenia lekiem MEGACE przez okres co najmniej dwóch miesięcy.

Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma wystarczającej ilości danych dotyczących badań klinicznych octanu megestrolu u pacjentów w wieku 65 lat i starszych, aby stwierdzić czy działa on inaczej niż u młodszych pacjentów. Na podstawie doświadczenia klinicznego nie stwierdzono różnic w jego działaniu pomiędzy pacjentami w podeszłym wieku i młodszymi. Zaleca się ostrożny dobór dawki u osób w podeszłym wieku. Ze względu na częściej występujące zaburzenia czynności wątroby, nerek lub serca, jak również choroby współistniejące i stosowanie innych leków, leczenie zwykle rozpoczyna się stosując dawki z dolnej granicy zakresu dawkowania.

Octan megestrolu jest głównie wydalany przez nerki. Z tego powodu ryzyko wystąpienia działania toksycznego tego leku może być większe u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Ponieważ u pacjentów w podeszłym wieku wystąpienie pogorszenia czynności nerek jest bardziej prawdopodobne, należy zachować ostrożność w czasie ustalania dawki oraz może być przydatne monitorowanie czynności nerek.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania leku MEGACE u dzieci.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zwrócić się do lekarza.
W razie konieczności lekarz zastosuje odpowiednie leczenie podtrzymujące.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Megace – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Megace w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.
Leku MEGACE nie należy podawać kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Ulotka Megace – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Megace - 40 mg/ml, Zawiesina doustna (Megestroli acetas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Megace - 40 mg/ml, Zawiesina doustna (Megestroli acetas)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

4.5 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
50%
Bardzo dobry
50%
Neutralny
0%
Słaby
0%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Megace”

  1. ★★★★★

    Od dwóch miesięcy znajduję się pod terapią lekiem Megace i dostrzegam pewne zmiany w moim stanie zdrowia. Najbardziej zauważalną poprawą jest ustąpienie przewlekłych biegunek, które dokuczały mi przez ponad dwa lata. Jest to znacząca zmiana na lepsze w kontekście mojego codziennego funkcjonowania. Pozytywnym aspektem jest również brak typowych skutków ubocznych, a apetyt nieznacznie się poprawił. Jednak główny cel terapii, jakim jest przyrost masy ciała, nie został osiągnięty – moja waga pozostaje bez zmian. Ta sytuacja rodzi wątpliwości co do kontynuacji obecnego leczenia. Zastanawiam się nad zasadnością dalszego stosowania preparatu oraz nad możliwością zastosowania alternatywnych metod wspomagających przyrost masy ciała, gdyż obecna poprawa apetytu nie jest wystarczająca do osiągnięcia zamierzonych efektów.

    Odpowiedz
  2. ★★★★☆

    Od trzech tygodni przyjmuję lek Megace i jestem bardzo zadowolona z dotychczasowego przebiegu terapii. Nie zaobserwowałam żadnych niepożądanych skutków ubocznych, a co więcej, lek przyniósł nieoczekiwaną korzyść w postaci ustąpienia przewlekłych biegunek, które dokuczały mi przez ostatnie dwa lata. Na tym etapie leczenia nie dostrzegam jeszcze głównych efektów terapeutycznych, na które liczę, jednak pozostaję optymistycznie nastawiona do dalszego procesu leczenia i będę uważnie obserwować postępy.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Megace. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.

Kategorie powiązane: Leki - pozostałe,