Podmiot odpowiedzialny | Bausch Health Ireland Limited |
Kod ATC | D08AJ57 |
Procedura | DCP |
Substancja | Fenoksyetanol, Oktenidyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Maxiseptic?
Maxiseptic to środek antyseptyczny, który stosuje się na skórę lub rany w celu zniszczenia drobnoustrojów i czynników zakaźnych oraz zapobiegania zakażeniom. Lek Maxiseptic zawiera dwie substancje czynne: oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Maxiseptic jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w każdym wieku w celu:
– wielokrotnego, krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi w obrębie narządów płciowych i odbytu, w tym pochwy, sromu i żołędzi prącia, a także przed cewnikowaniem pęcherza moczowego
– leczenia antyseptycznego małych, powierzchownych ran oraz dezynfekcji skóry przed zabiegami niechirurgicznymi
– ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej.
Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Jaki jest skład Maxiseptic, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są oktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol.
1 ml aerozolu na skórę, roztworu , zawiera 1 mg oktenidyny dichlorowodorku i 20 mg fenoksyetanolu.
Pozostałe składniki to sodu glukonian, glicerol, betaina kokamidopropylowa CAB 30-LQ-(MH), woda oczyszczona i kwas solny, 10% roztwór (do ustalenia pH 5,0-6,5).
Dawkowanie preparatu Maxiseptic – jak stosować ten lek?
Maxiseptic jest przeznaczony do stosowania na powierzchni skóry i nie może być podawany, np. za pomocą strzykawki, do głębokich warstw tkanki.
Lek jest przeznaczony do stosowania w obrębie skóry lub ran. Lek jest zalecany do stosowania w postaci nierozcieńczonej.
O ile nie zalecono inaczej, delikatnie nałożyć lek raz na dobę poprzez rozpylenie na leczone, łatwo dostępne obszary, zapewniając ich całkowite zwilżenie. Ewentualnie, można też nałożyć lek poprzez rozpylenie leku na gazik i następnie delikatne przetarcie leczonego obszaru, kolejno za pomocą co najmniej dwóch gazików nasączonych lekiem, aby zapewnić całkowite zwilżenie. Nakładanie leku za pomocą gazików jest metodą preferowaną.
Przed osłonięciem rany opatrunkiem, plastrem lub nałożeniem odzieży należy odczekać co najmniej jedną lub dwie minuty do całkowitego wyschnięcia leku.
W przypadku ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego w przypadku grzybicy międzypalcowej, lek należy nakładać na zmienione miejsca rano i wieczorem.
Aby osiągnąć pożądany wynik leczenia, należy ściśle przestrzegać poniższych instrukcji.
Leku nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie bez nadzoru lekarza.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Dawkowanie leku jest takie samo u dorosłych i dzieci.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie leku Maxiseptic po zastosowaniu miejscowym jest bardzo mało prawdopodobne. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie połknięcia leku Maxiseptic należy natychmiast skontaktować się z lekarzem
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Maxiseptic – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Maxiseptic jest przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Maxiseptic w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
W celu zachowania ostrożności najlepiej jest unikać stosowania leku w okresie ciąży. Nie stosować leku, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.
Karmienie piersią
W celu zachowania ostrożności najlepiej jest unikać stosowania leku w okresie karmienia piersią. Nie stosować leku, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Lek nie powinien być stosowany w okolicy piersi matek karmiących.
Płodność
Nie badano wpływu leku na płodność u ludzi.
Ulotka Maxiseptic – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Maxiseptic przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Maxiseptic - (1 mg + 20 mg)/ml, Roztwór na skórę (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Maxiseptic m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Maxiseptic - (1 mg + 20 mg)/ml, Roztwór na skórę (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Maxiseptic w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Maxiseptic - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Maxiseptic? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.