Letrodotril

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
Substancja

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Letrodotril?

Lek Letrodotril zawiera substancję czynną – letrozol. Należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami aromatazy”. Stosowany jest w leczeniu hormonalnym (endokrynologicznym) raka piersi.

Lek Letrodotril jest stosowany w celu zapobiegania nawrotom raka piersi. Może być stosowany jako jako pierwsze leczenie po zabiegu chirurgicznym w obrębie piersi lub po pięciu latach leczenia tamoksyfenem.

Lek Letrodotril jest także stosowany w celu zapobiegania przerzutom nowotworu do innych części ciała u pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.

Lek Letrodotril powinien być stosowany wyłącznie u pacjentek z rakiem piersi, który posiada receptory hormonalne oraz wyłącznie u pacjentek po menopauzie, które już nie miesiączkują.

Wzrost raka piersi jest często stymulowany przez estrogeny, które są żeńskimi hormonami płciowymi. Lek Letrodotril zmniejsza ilość estrogenu blokując enzym („aromatazę”) biorący udział w syntezie estrogenów. W wyniku takiego działania następuje spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu komórek guza i (lub) ich rozprzestrzeniania się do innych części ciała.

Ten lek należy przyjmować tylko pod ścisłym nadzorem lekarza. Lekarz będzie regularnie monitorował stan zdrowia pacjentki w celu sprawdzenia czy leczenie przynosi odpowiednie efekty.

Lek Letrodotril może powodować zmniejszenie grubości kości lub zniszczenie kości (osteoporozę) ze względu na zmniejszenie stężenia estrogenów w organizmie pacjenta. Może to oznaczać, że lekarz może zdecydować o pomiarze gęstości kości (sposób monitorowania osteoporozy) przed, w trakcie oraz po zakończeniu leczenia.

W razie wątpliwości związanych ze sposobem działania leku Letrodotril i dlaczego został on przepisany pacjentce, należy zwrócić się do lekarza.

Reklama

Jaki jest skład Letrodotril, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest letrozol. Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg letrozolu.

– Inne składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A) oraz Opadry II 85F32723 Yellow o składzie: żelaza tlenek żółty (E172), makrogol 3350, tytanu dwutlenek (E171), talk, indygokarmin (E132), alkohol poliwinylowy i tartrazyna (E102).

Dawkowanie preparatu Letrodotril – jak stosować ten lek?

Lek Letrodotril należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zazwyczaj stosowana dawka to jedna tabletka leku Letrodotril raz na dobę. Przyjmowanie leku Letrodotril codziennie o tej samej porze ułatwia zapamiętanie, kiedy należy przyjąć kolejną dawkę.

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wodą lub innego napoju.

Należy kontynuować przyjmowanie leku Letrodotril codziennie tak długo, jak zaleci lekarz.
Konieczne może być przyjmowanie leku przez wiele miesięcy, a nawet lat. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tego, jak długo przyjmować lek Letrodotril, należy porozmawiać z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek leku Letrodotril lub, jeśli tabletki zażyła przypadkowo inna osoba, należy skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem lub udać do szpitala. Należy pokazać opakowanie tabletek. Konieczne może być przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Letrodotril – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Letrodotril z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Letrodotril w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Letrodotril u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ lek może zaszkodzić dziecku. Ponieważ lek Letrodotril jest jest zalecany tylko dla kobiet po menopauzie, dlatego ograniczenia dotyczące ciąży i karmienia piersią nie będą prawdopodobnie miały większego zastosowania.

Niemniej jednak, jeśli pacjentka niedawno weszła w okres pomenopauzalny lub też jest w okresie okołomenopauzalnym (stan przed menopauzą, kiedy stężenia hormonów ulegają wahaniom), przed rozpoczęciem stosowania leku Letrodotril lekarz powinien omówić z pacjentką konieczność wykonania testu ciążowego i stosowania antykoncepcji, ponieważ pacjentka może zajść w ciążę.

Ulotka Letrodotril – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Reklama

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Bibliografia

Produkt archiwalny – Brak w produkcji, Brak w obrocie

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Napisz opinię o Letrodotril. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.

Kategorie powiązane: Leki na osteoporozę,