Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Lanzomyl?
Substancją czynną leku jest lanzoprazol, który jest inhibitorem pompy protonowej. Inhibitory pompy protonowej redukują ilość kwasu wytwarzanego w żołądku.
Lanzomyl jest podawany w celu:
– Leczenia choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka
– Leczenia refluksowego zapalenia przełyku (reflux oesophagitis)
– Profilaktyki refluksowego zapalenia przełyku
– Leczenie zgagi i refluksu (cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku)
– Leczenie zakażeń spowodowanych bakteriami Helicobacter pylori, w połączeniu z odpowiednimi antybiotykami
– Leczenia i profilaktyki owrzodzeń żołądka i dwunastnicy u pacjentów wymagających stałego leczenia NLPZ (leczenie NLPZ jest stosowane w leczeniu bólu i zapaleń)
– Leczenia zespołu Zollingera-Ellisona.
Lekarz mógł przepisać lanzoprazol w innym wskazaniu oraz dawce, niż te, które zostały wymienione w ulotce. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza podczas stosowania leku.
Jaki jest skład Lanzomyl, jakie substancje zawiera?
Każda twarda kapsułka dojelitowa zawiera 15 mg lanzoprazolu.
Każda twarda kapsułka dojelitowa zawiera 30 mg lanzoprazolu.
– Ponadto lek zawiera: sacharozę, ziarenka, magnezu węglan ciężki, sacharozę, skrobię kukurydzianą,
hydroksypropylocelulozę niskopodstawioną.
Otoczka peletki i otoczka kapsułkowa zawierają: hydroksypropylocelulozę, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, dyspersja 30%, talk, makrogol, tytanu dwutlenek (E 171), polisorbat 80, żelatynę, krzemionkę koloidalną bezwodną.
Kapsułki 30 mg zawierają dodatkowo: błękit brylantowy FCF (E133) oraz erytrozynę (E127).
Tusz zawiera: szelak, amonowy wodorotlenek stężony, żelaza tlenek czarny (E172), potasu wodorotlenek.
Dawkowanie preparatu Lanzomyl – jak stosować ten lek?
Dawkowanie lanzoprazolu zależy od stanu pacjenta. Zazwyczaj stosowane schematy dawkowania lanzoprazolu u dorosłych zostały podane poniżej. Lekarz może czasem zalecić inny schemat dawkowania oraz czas leczenia.
Leczenie zgagi i refluksu (cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku): jedna kapsułka 15 mg lub 30 mg raz na dobę przez 4 tygodnie. Jeśli objawy utrzymują się należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli w ciągu 4 tygodniu objawy nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy: jedna kapsułka 30 mg raz na dobę przez 2 tygodnie.
Leczenie choroba wrzodowej żołądka: jedna kapsułka 30 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.
Leczenie refluksowego zapalenia przełyku (reflux oesophagitis): jedna kapsułka 30 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.
Długotrwała profilaktyka refluksowego zapalenia przełyku: jedna kapsułka 15 mg raz na dobę;
lekarz może zwiększyć dawkę do 30 mg raz na dobę.
Leczenie zakażenia Helicobacter pylori: zazwyczaj stosowaną dawką leku jest jedna kapsułka 30 mg przyjmowana w połączeniu z dwoma różnymi antybiotykami rano oraz jedna kapsułka 30 mg przyjmowana w połączeniu z dwoma różnymi antybiotykami wieczorem. Zazwyczaj leczenie trwa 7 dni.
Zalecane jest stosowanie następujących połączeń leków:
– Lanzomyl, 30 mg + klarytromycyna 250-500 mg oraz amoksycylina 1000 mg
– Lanzomyl, 30 mg + klarytromycyna 250 mg oraz metronidazol 400-500 mg
W przypadku leczenia infekcji spowodowanych chorobą wrzodową, nawrót choroby wrzodowej jest mało prawdopodobny, jeśli infekcja zostanie całkowicie wyleczona. W celu uzyskania optymalnej skuteczności, lek należy przyjmować o odpowiedniej porze i nie należy pomijać dawki.
Leczenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, u pacjentów wymagających stałego leczenia NLPZ: jedna kapsułka 30 mg raz na dobę przez 4 tygodnie.
Zapobieganie chorobom wrzodowym żołądka lub dwunastnicy, u pacjentów wymagających stałego leczenia NLPZ: jedna kapsułka 15 mg raz na dobę; lekarz może zwiększyć dawkę do 30 mg raz na dobę.
Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona: zalecana dawka początkowa wynosi 30 mg na dobę, następnie, w zależności od odpowiedzi pacjenta na lanzoprazol, lekarz zadecyduje o dalszym schemacie dawkowania odpowiednim dla danego pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej dawki leku Lanzomyl niż zalecana należy natychmiast skontaktować
się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Lanzomyl – czy mogę spożywać alkohol?
Dla osiągnięcia najlepszych wyników leczenia, należy przyjmować lanzoprazol przynajmniej 30 min przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Lanzomyl w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Ulotka Lanzomyl – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Lanzomyl przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Lanzomyl m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Lanzomyl w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Lanzomyl - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Lanzomyl? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.