Kerasal

Kerasal to maść dostępna bez recepty, która zawiera jako substancje czynne kwas salicylowy i mocznik. Kwas salicylowy w stężeniu 5% ma działanie keratolityczne (usuwa martwe komórki naskórka) oraz słabe działanie odkażające, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. Mocznik w stężeniu 10% powoduje zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu uelastycznia i rozpulchnia skórę. Lek jest stosowany w chorobach przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, w tym skóry owłosionej, takich jak: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk z lichenizacją skóry. Kerasal jest również zalecany w leczeniu i pielęgnacji skóry z rogowaceniem mieszkowym i nadmiernym rogowaceniem stóp i dłoni, oraz zbyt grubej, suchej i pękającej skóry, szczególnie na piętach. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Kerasal. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Lek Kerasal zawiera jako substancje czynne kwas salicylowy i mocznik.

Kwas salicylowy w stężeniu 5% ma działanie keratolityczne (usuwa martwe komórki naskórka) oraz słabe działanie odkażające, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. Mocznik w stężeniu 10% powoduje zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu uelastycznia i rozpulchnia skórę. Wykazuje on również działanie złuszczające oraz ułatwia przenikanie w głąb skóry innych leków stosowanych miejscowo.

Obie substancje czynne zawarte w maści wzmacniają wzajemnie swoje działanie, co pozwala na zastosowanie niższego stężenia kwasu salicylowego i zmniejsza możliwość niepożądanego działania ogólnoustrojowego tego związku. Podłoże maści silnie natłuszcza i zmiękcza skórę, co wspomaga złuszczające działanie substancji czynnych.

Wskazania
Lek Kerasal jest stosowany w chorobach przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, w tym skóry owłosionej, takich jak: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk z lichenizacją skóry. Kerasal jest również zalecany w leczeniu i pielęgnacji skóry z rogowaceniem mieszkowym i nadmiernym rogowaceniem stóp i dłoni, oraz zbyt grubej, suchej i pękającej skóry, szczególnie na piętach.

Jaki jest skład Kerasal, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są kwas salicylowy i mocznik.
1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

Pozostałe składniki leku to: polisorbat 80, stearynian makrogolu 40, oleinian polioksyetyleno (40) sorbitolu, glicerol, makrogol 400, wazelina biała.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:
,

Dawkowanie preparatu Kerasal – jak stosować?

Zwykle lek Kerasal jest stosowany jak opisano poniżej.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat
Leczenie zmian skórnych przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem Lek należy dokładnie wcierać w zmienioną chorobowo skórę raz do 2 razy na dobę.

Pielęgnacja stóp i dłoni oraz rogowacenie mieszkowe
Lek należy wcierać w skórę raz na dobę, 2 do 3 razy w tygodniu. W przypadku stosowania leku na skórę rąk, po każdym umyciu rąk lek należy nałożyć ponownie.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Stosowanie u dzieci w wieku powyżej 2 lat i młodzieży – jak u dorosłych. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Nie ma konieczności zmiany dawkowania, jednak u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, maści nie należy stosować długotrwale lub na dużą powierzchnię skóry.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po miejscowym zastosowaniu leku Kerasal objawy zatrucia nie występują.

Nie można jednak wykluczyć nadmiernego wchłonięcia kwasu salicylowego do organizmu z uszkodzonej skóry, w razie zastosowania opatrunków zamkniętych czy stosowania leku u małych dzieci.

Poniżej wymieniono objawy, które mogą wystąpić jedynie gdy stężenie kwasu salicylowego we krwi przekroczy 300 µg/ml: brzęczenie w uszach, szum w uszach, utrata słuchu, krwawienie z nosa, nudności, wymioty, wzmożona drażliwość, uczucie suchości błon śluzowych.

W przypadku wystąpienia takich objawów należy przestać stosować maść i usunąć jej resztki ze skóry oraz niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kerasal – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Kerasal w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Kerasal może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz, przez krótki okres czasu i na niewielkiej powierzchni skóry. U kobiet karmiących piersią nie należy stosować leku Kerasal na skórę piersi.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Kerasal

Ulotka Kerasal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Kerasal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Kerasal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Kerasal w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Kerasal

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Kerasal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Kerasal. Podziel się doświadczeniami na forum.