Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Kwas salicylowy, Mocznik |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kerasal?
Lek Kerasal zawiera jako substancje czynne kwas salicylowy i mocznik.
Kwas salicylowy w stężeniu 5% ma działanie keratolityczne (usuwa martwe komórki naskórka) oraz słabe działanie odkażające, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. Mocznik w stężeniu 10% powoduje zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu uelastycznia i rozpulchnia skórę. Wykazuje on również działanie złuszczające oraz ułatwia przenikanie w głąb skóry innych leków stosowanych miejscowo.
Obie substancje czynne zawarte w maści wzmacniają wzajemnie swoje działanie, co pozwala na zastosowanie niższego stężenia kwasu salicylowego i zmniejsza możliwość niepożądanego działania ogólnoustrojowego tego związku. Podłoże maści silnie natłuszcza i zmiękcza skórę, co wspomaga złuszczające działanie substancji czynnych.
Wskazania
Lek Kerasal jest stosowany w chorobach przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem skóry, w tym skóry owłosionej, takich jak: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk z lichenizacją skóry. Kerasal jest również zalecany w leczeniu i pielęgnacji skóry z rogowaceniem mieszkowym i nadmiernym rogowaceniem stóp i dłoni, oraz zbyt grubej, suchej i pękającej skóry, szczególnie na piętach.
Jaki jest skład Kerasal, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są kwas salicylowy i mocznik.
1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.
Pozostałe składniki leku to: polisorbat 80, stearynian makrogolu 40, oleinian polioksyetyleno (40) sorbitolu, glicerol, makrogol 400, wazelina biała.
Dawkowanie preparatu Kerasal – jak stosować ten lek?
Zwykle lek Kerasal jest stosowany jak opisano poniżej.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 2 lat
Leczenie zmian skórnych przebiegających z łuszczeniem i nadmiernym rogowaceniem Lek należy dokładnie wcierać w zmienioną chorobowo skórę raz do 2 razy na dobę.
Pielęgnacja stóp i dłoni oraz rogowacenie mieszkowe
Lek należy wcierać w skórę raz na dobę, 2 do 3 razy w tygodniu. W przypadku stosowania leku na skórę rąk, po każdym umyciu rąk lek należy nałożyć ponownie.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Stosowanie u dzieci w wieku powyżej 2 lat i młodzieży – jak u dorosłych. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
Nie ma konieczności zmiany dawkowania, jednak u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, maści nie należy stosować długotrwale lub na dużą powierzchnię skóry.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Po miejscowym zastosowaniu leku Kerasal objawy zatrucia nie występują.
Nie można jednak wykluczyć nadmiernego wchłonięcia kwasu salicylowego do organizmu z uszkodzonej skóry, w razie zastosowania opatrunków zamkniętych czy stosowania leku u małych dzieci.
Poniżej wymieniono objawy, które mogą wystąpić jedynie gdy stężenie kwasu salicylowego we krwi przekroczy 300 µg/ml: brzęczenie w uszach, szum w uszach, utrata słuchu, krwawienie z nosa, nudności, wymioty, wzmożona drażliwość, uczucie suchości błon śluzowych.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy przestać stosować maść i usunąć jej resztki ze skóry oraz niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kerasal – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Kerasal w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Kerasal może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy zadecyduje o tym lekarz, przez krótki okres czasu i na niewielkiej powierzchni skóry. U kobiet karmiących piersią nie należy stosować leku Kerasal na skórę piersi.
Ulotka Kerasal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Kerasal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Kerasal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Kerasal w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Kerasal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Kerasal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.