Ascofer to lek dostępny bez recepty, który zawiera żelazo w postaci glukonianu żelaza II. Jest stosowany do uzupełniania niedoborów żelaza w organizmie. Niedobory tego pierwiastka mogą hamować wytwarzanie czerwonych krwinek. Wskazany jest w stanach niedoboru żelaza związanych z utratą krwi, stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (np. u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży i karmienia piersią), a także w stanach związanych z zaburzeniami wchłaniania lub dietą zawierającą za mało żelaza.
Doustny lek stosowany w okresach niedoboru żelaza u dorosłych będącego wynikiem utraty krwi lub w okresie ciąży i karmienia piersią. Zawiera trójwartościowe żelazo w postaci związanej z białkiem.
Ferrum Lek to lek zawierający żelazo, dostępny na receptę. Jest stosowany w celu zapobiegania i leczenia niedoboru żelaza o różnej przyczynie, głównie w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Lek ten jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki do rozgryzania i żucia, syrop oraz roztwór do wstrzykiwań. Dawkowanie jest indywidualne i zależy od stopnia niedoboru żelaza.
Sorbifer Durules to lek w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, zawierający siarczan żelaza i kwas askorbowy. Substancje te dostarczają i ułatwiają wchłanianie żelaza przez organizm. Lek stosowany jest w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, utajonego niedoboru żelaza oraz profilaktycznie w okresie ciąży. Jest dostępny na receptę.
Tardyferon to lek zawierający siarczan żelaza, który jest często stosowany w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz w profilaktyce niedoboru żelaza u kobiet w ciąży. Lek ten ma postać tabletek o przedłużonym uwalnianiu, co pozwala na powolne i równomierne uwalnianie żelaza, dzięki czemu rzadziej dochodzi do miejscowego nagromadzenia się go w żołądku i w jelicie, a tym samym poprawia się tolerancja leku. Tardyferon dostępny jest na receptę.
Tardyferon-Fol to lek w postaci tabletek powlekanych o zmodyfikowanym uwalnianiu, który stosuje się w leczeniu niedoborów żelaza. Składnikiem czynnym leku jest Ferrosi sulfas (siarczan żelaza) oraz Acidum folicum (kwas foliowy). Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania jest niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz zapobieganie niedoborowi żelaza u kobiet w ciąży.
Leki i żelazo na anemię i niedokrwistość – niedobór żelaza
Lista leków stosowanych w leczeniu anemii.
Czym jest anemia?
Anemia to stan patologiczny organizmu nazywany również niedokrwistością. Polega na tym, że w organizmie jest za mało czerwonych krwinek albo hemoglobiny. Najbardziej narażone na wystąpienie anemii są kobiety w okresie rozrodczym, a także osoby starsze i schorowane. Niedokrwistość jest bardzo groźna dla podstawowych organów naszego ciała, czyli serca i mózgu. Istnieje wiele typów tego zaburzenia, aczkolwiek najczęściej występującą formą jest niedobór żelaza, który stosunkowo łatwo wyleczyć. Rozpoznajemy wiele objawów tej choroby. Najczęstszymi są bóle głowy, brak energii do działania, ogólne osłabienie, zawroty głowy, problemy z koncentracją oraz podatność na infekcje.
Leczenie anemii
Leczenie anemii wspomaga m.in. odpowiednie pożywienie bogate w żelazo. Zawierają je m.in. nać pietruszki, rośliny strączkowe, orzechy, jajka, czy suszone owoce. W przypadku tego zaburzenia zasadnicze jest jednak wykorzystanie środków farmaceutycznych w postaci suplementów diety. Dawkowanie oraz metodę kuracji należy wcześniej przedyskutować z lekarzem prowadzącym.
Najczęściej wykorzystuje się preparaty uzupełniające niedobór kwasu foliowego i witaminy B12. Jednak z powodu istnienia wielu rodzajów anemii, różny jest też sposób ich leczenia. Najpopularniejszą odmianę tego zaburzenia, wywołaną niedoborem żelaza, kuruje się suplementami dostarczającymi organizmowi ten składnik. W przypadku genetycznego typu tej choroby (sferozytoza wrodzona) stosuje się m.in. androgeny, glikokortykosteroidy, czy erytropoetynę. Natomiast w przypadku anemii sierpowatej główną metodą leczenia jest transfuzja krwi. Leczenie tego typu niedokrwistości wspomagać można antybiotykoterapią, środkami przeciwbólowymi, a także lekami zwiększającymi elastyczność czerwonych krwinek.