Podmiot odpowiedzialny | Bayer AG |
Kod ATC | G02BA03 |
Procedura | DCP |
Substancja | Lewonorgestrel |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Jaydess?
System Jaydess jest stosowany do zapobiegania ciąży (antykoncepcji) na okres do trzech lat.
Jaydess to system terapeutyczny domaciczny o kształcie litery „T”, który po założeniu w jamie macicy powoli uwalnia małą ilość hormonu, lewonorgestrelu.
System działa poprzez zmniejszanie comiesięcznego wzrostu śluzówki macicy i zagęszczenie śluzu szyjkowego. Takie działania uniemożliwiają styczność plemników i komórki jajowej i w ten sposób zapobiegają zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik.
Jaki jest skład Jaydess, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest lewonorgestrel. System terapeutyczny domaciczny zawiera 13,5 mg lewonorgestrelu.
Pozostałe składniki to:
Polidimetylosiloksan elastomer
Polidimetylosiloksan elastomer zawierający krzemionkę koloidalną bezwodną
Korpus w kształcie litery T:
– Polietylen zawierający 20-24% baru siarczanu
Nić:
– Polietylen
– Żelaza tlenek, czarny (E172)
Srebro
Dawkowanie preparatu Jaydess – jak stosować ten lek?
Dokładny sposób założenia systemu Jaydess zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Jaydess – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku Jaydess z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Jaydess w okresie ciąży i karmienia piersią?
Systemu nie wolno stosować w okresie ciąży.
U niektórych kobiet podczas stosowania systemu może nie występować miesiączka. Brak miesiączek niekoniecznie jest oznaką ciąży. Jeśli u pacjentki nie występuje miesiączka i pojawiają się inne objawy ciąży, należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badania i wykonania testu ciążowego.
Jeśli przez 6 tygodni nie wystąpiła miesiączka i pacjentka ma wątpliwości, może rozważyć wykonanie testu ciążowego. Jeśli wynik będzie negatywny, nie ma potrzeby wykonywania innych testów, chyba że pojawią się inne objawy ciąży.
Jeśli pacjentka zaszła w ciążę, podczas gdy system jest założony, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu usunięcia systemu. Istnieje ryzyko poronienia samoistnego, jeśli system jest usunięty w czasie ciąży.
Pozostawienie założonego systemu w czasie ciąży może zwiększać ryzyko poronienia, zakażenia lub porodu przedwczesnego. Należy porozmawiać z lekarzem na temat zagrożeń związanych z kontynuowaniem ciąży.
Jeśli pacjentka chce zajść w ciąże, powinna skontaktować się z lekarzem aby system został usunięty.
Ulotka Jaydess – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Jaydess przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Jaydess - 13,5 mg, System terapeutyczny domaciczny (Levonorgestrelum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Jaydess m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Jaydess - 13,5 mg, System terapeutyczny domaciczny (Levonorgestrelum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Jaydess w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Jaydess - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Jaydess? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.