Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Sanofi Winthrop Industrie |
Kod ATC | A10AB04 |
Procedura | CEN |
Substancja | Insulina lizpro |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Insulin Lispro Sanofi?
Lek Insulin lispro Sanofi jest stosowany w leczeniu cukrzycy. Działa szybciej niż zwykła insulina ludzka, ponieważ cząsteczka insuliny została w niewielkim stopniu zmodyfikowana.
Cukrzyca jest chorobą spowodowaną niewystarczającym wytwarzaniem przez trzustkę insuliny koniecznej do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Lek Insulin lispro Sanofi jest substytutem naturalnej insuliny stosowanym do długotrwałego wyrównywania stężenia glukozy. Działa bardzo szybko, a działanie to trwa krócej niż działanie ludzkiej insuliny rozpuszczalnej (od 2 do 5 godzin). Zazwyczaj zaleca się stosowanie leku Insulin lispro Sanofi w ciągu 15 minut przed posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku.
Lekarz może zalecić stosowanie leku Insulin lispro Sanofi jak również dłużej działającej insuliny. Do każdego rodzaju insuliny dołączona jest inna ulotka dla pacjenta. Nie należy zmieniać insuliny, o ile takiej zmiany nie zaleci lekarz. Przy zmianie insuliny, należy zachować dużą ostrożność.
Lek Insulin lispro Sanofi nadaje się do stosowania u dorosłych i dzieci. Lek Insulin lispro Sanofi można stosować u dzieci, gdy spodziewana jest większa korzyść w porównaniu do zastosowania insulin rozpuszczalnych, na przykład pod względem czasu wykonania wstrzyknięcia w stosunku do pór posiłków.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Insulin Lispro Sanofi, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Insulin Lispro Sanofi – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Insulin Lispro Sanofi – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Insulin Lispro Sanofi w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Prowadzenie pojazdów
- 7 Ulotka Insulin Lispro Sanofi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 8 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Insulin Lispro Sanofi, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest insulina lispro. Każdy ml roztworu zawiera 100 jednostek (co odpowiada 3,5 mg) insuliny lispro. Każda fiolka zawiera 10 ml roztworu do wstrzykiwań, co odpowiada 1000 jednostkom.
Pozostałe składniki to: metakrezol, glicerol, disodu fosforan siedmiowodny, cynku tlenek i woda do wstrzykiwań. Sodu wodorotlenek lub kwas solny mogły zostać użyte do regulacji kwasowości.
Dawkowanie preparatu Insulin Lispro Sanofi – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
– Zazwyczaj należy wstrzykiwać lek Insulin lispro Sanofi w ciągu 15 minut przed posiłkiem. W razie potrzeby lek można wstrzyknąć bezpośrednio po posiłku. Dokładne informacje o ilości leku, czasie i częstości wstrzyknięć przekaże lekarz. Te zalecenia są przeznaczone wyłącznie dla indywidualnego pacjenta. Należy ich przestrzegać i regularnie zgłaszać się do poradni cukrzycowej.
– Zmiana rodzaju stosowanej insuliny (np. z insuliny ludzkiej lub zwierzęcej na lek Insulin lispro Sanofi) może oznaczać konieczność zmniejszenia lub zwiększenia dawki insuliny. Taka sytuacja może dotyczyć tylko pierwszego wstrzyknięcia lub też zmiana dawki może następować stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy.
– Lek Insulin lispro Sanofi należy wstrzykiwać pod skórę (podanie podskórne lub sc.). Wstrzyknięcia domięśniowe można stosować tylko wtedy, gdy tak zalecił lekarz.
Więcej informacji znajduje się w załączonej ulotce w dolnej części tej strony.
– Przygotowanie leku Insulin lispro Sanofi
– Wstrzykiwanie leku Insulin lispro Sanofi
– Podawanie leku Insulin lispro Sanofi przez pompę infuzyjną
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Insulin lispro Sanofi może wystąpić małe stężenie cukru we krwi. Należy sprawdzić stężenie cukru we krwi. W przypadku małego stężenia cukru we krwi (łagodna hipoglikemia) należy przyjąć glukozę w tabletkach, cukier lub wypić słodki napój. Następnie należy zjeść owoce, ciastka lub kanapkę, zgodnie z zaleceniami lekarza, i odpocząć. To zwykle wystarcza w przypadku łagodnej hipoglikemii lub niewielkiego przedawkowania insuliny. Jeżeli stan pacjenta się pogarsza, oddech staje się płytki, a skóra blada, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadkach nasilonej hipoglikemii może pomóc wstrzyknięcie glukagonu. Po wstrzyknięciu glukagonu należy przyjąć glukozę lub cukier. Jeżeli po podaniu glukagonu nie nastąpi poprawa, konieczne jest udanie się do szpitala. Informacji na temat glukagonu udzieli lekarz prowadzący.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Insulin Lispro Sanofi – czy mogę spożywać alkohol?
Spożywanie alkoholu może spowodować zmianę stężenia cukru we krwi. Z tego względu może się też zmienić ilość potrzebnej insuliny.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Insulin Lispro Sanofi w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Zapotrzebowanie organizmu na insulinę zwykle zmniejsza się w pierwszych trzech miesiącach ciąży i wzrasta przez następne sześć miesięcy.
U kobiet karmiących piersią może być konieczna zmiana dawki insuliny lub sposobu odżywiania się.
Prowadzenie pojazdów
W razie wystąpienia hipoglikemii może zmniejszyć się zdolność do koncentracji i reagowania. Należy pamiętać o tym we wszystkich sytuacjach, w których można narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo (np. prowadząc samochód lub obsługując maszyny). Należy zasięgnąć opinii lekarza na temat prowadzenia pojazdów, jeśli:
– u pacjenta występują częste epizody hipoglikemii
– pacjent odczuwa słabe objawy ostrzegawcze hipoglikemii lub ich nie ma.
Ulotka Insulin Lispro Sanofi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Insulin lispro Sanofi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Insulin lispro Sanofi dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Dzisiaj rozpoczynam terapię insuliną Insulin Lispro Sanofi (Lustro) ze względu na brak dostępności mojego dotychczasowego leku – Liprologu w aptekach i hurtowniach. Jako osoba chorująca na cukrzycę typu 1 od 40 lat, mam pewne obawy związane ze zmianą leczenia. Z tego, co wiem, Lustro ma podobny skład do Humalog, przy którym wcześniej miałam bardzo dobre wartości glikemii. Czy ktoś z chorujących na cukrzycę typu 1 mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z przejściem z Liprologu na Insulin Lispro Sanofi? Interesuje mnie szczególnie, czy występują jakieś różnice w działaniu tych insulin?
Stosuję insulinę Insulin Lispro Sanofi, jednak efekty terapii nie są dla mnie satysfakcjonujące. Pomimo regularnego przyjmowania leku, moje poziomy glikemii są wciąż bardzo wysokie, osiągając wartości nawet do 350 mg/dl. Jest to sytuacja niepokojąca, gdyż tak wysokie stężenie glukozy we krwi znacząco odbiega od zalecanych wartości terapeutycznych. Mimo stosowania się do zaleceń dotyczących dawkowania, nie udaje mi się uzyskać odpowiedniej kontroli glikemii, co powoduje moje niezadowolenie z efektywności tego preparatu. Wartości cukru utrzymujące się na poziomie 350 mg/dl są zdecydowanie zbyt wysokie i wskazują na niedostateczną skuteczność terapii w moim przypadku.
Stosuję insulinę Lispro Sanofi w schemacie trzech wstrzyknięć dziennych, dostosowując dawki w przedziale 8-12 jednostek w zależności od poziomu glikemii. Standardowo podaję sobie 10 jednostek, a następnie wykonuję pomiar kontrolny po dwóch godzinach od posiłku. W przypadku gdy pomiar poposiłkowy przekracza 180 mg/dl, stosuję dodatkową dawkę korygującą w wysokości 2 jednostek, co skutecznie obniża poziom glukozy. Kluczowe znaczenie ma jednak przestrzeganie odpowiedniej diety i kontrolowanie wielkości posiłków – podobnie jak podczas hospitalizacji. Zwiększone porcje żywności nieuchronnie prowadzą do wzrostu glikemii.
Taki schemat insulinoterapii stosuję przy każdym z trzech głównych posiłków, zawsze z kontrolą glikemii po 2 godzinach. Dodatkowo wieczorem przyjmuję insulinę długodziałającą jako zabezpieczenie nocne. Zgodnie z zaleceniami diabetologa, jako osoba z cukrzycą powinnam utrzymywać następujące wartości glikemii: na czczo do 120-130 mg/dl, natomiast 2 godziny po posiłku w przedziale 140-180 mg/dl. Przestrzeganie tych norm wymaga systematycznej samokontroli, dlatego wykonuję pomiary glikemii 6 razy w ciągu doby oraz rygorystycznie przestrzegam zaleceń dotyczących wielkości posiłków.
Od dwóch tygodni przeszłam na terapię insuliną Lispro Sanofi i niestety doświadczam znaczących trudności w utrzymaniu prawidłowej kontroli glikemii. Moje poziomy cukru we krwi utrzymują się w niepokojąco wysokim zakresie, wahając się między 200 a 300 mg/dl, co jest dla mnie bardzo niepokojące. Sytuacja ta jest szczególnie frustrująca, ponieważ wcześniej stosowałam insulinę Apidra, przy której moje wartości glikemii były wzorcowe i stabilne. Zastanawiam się, czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia po przejściu na insulinę Lispro Sanofi? Czy udało się Wam wypracować jakieś skuteczne metody lepszej kontroli poziomów cukru przy stosowaniu tego preparatu? Byłabym niezmiernie wdzięczna za podzielenie się swoimi doświadczeniami i ewentualnymi wskazówkami, jak lepiej dostosować terapię, aby osiągnąć optymalną kontrolę glikemii.
Borykam się z identycznym problemem dotyczącym dawkowania insuliny Lispro. Według zaleceń mojego diabetologa, przy poziomie glukozy we krwi wahającym się w przedziale 200-390 mg/dl, zalecane jest podanie dwóch jednostek insuliny. Niestety, ta dawka wydaje się być niewystarczająca w moim przypadku, gdyż nie obserwuję zadowalającej redukcji poziomu cukru. Pomimo regularnych pomiarów i starannego przestrzegania zaleconego schematu dawkowania, efekty terapeutyczne nie są satysfakcjonujące. Wielokrotnie przeglądałem dostępne materiały i źródła, jednak nie udało mi się znaleźć bardziej szczegółowych wytycznych odnośnie precyzyjnego dawkowania w mojej sytuacji. Moje doświadczenia wskazują na potrzebę indywidualnego dostosowania dawki.
Po zmianie insuliny na Insulin Lispro Sanofi zauważyłam niekorzystny wzrost poziomu cukru we krwi. W moim przypadku poprzednio stosowana Apidra, którą przyjmowałam przez kilka lat, zapewniała lepszą kontrolę glikemii. Niestety, obecnie występują problemy z dostępnością tego leku w aptekach.