Insulin Lispro Sanofi

Insulin Lispro Sanofi to lek przeciwcukrzycowy, który obniża stężenie glukozy we krwi. Zawiera insulinę lispro, analog insuliny ludzkiej, który charakteryzuje się szybkim początkiem i krótkim czasem działania. Stosowany jest u pacjentów wymagających leczenia insuliną. Insulin Lispro Sanofi jest również wskazany do wstępnej stabilizacji cukrzycy. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Insulin lispro Sanofi jest stosowany w leczeniu cukrzycy. Działa szybciej niż zwykła insulina ludzka, ponieważ cząsteczka insuliny została w niewielkim stopniu zmodyfikowana.

Cukrzyca jest chorobą spowodowaną niewystarczającym wytwarzaniem przez trzustkę insuliny koniecznej do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Lek Insulin lispro Sanofi jest substytutem naturalnej insuliny stosowanym do długotrwałego wyrównywania stężenia glukozy. Działa bardzo szybko, a działanie to trwa krócej niż działanie ludzkiej insuliny rozpuszczalnej (od 2 do 5 godzin). Zazwyczaj zaleca się stosowanie leku Insulin lispro Sanofi w ciągu 15 minut przed posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku.

Lekarz może zalecić stosowanie leku Insulin lispro Sanofi jak również dłużej działającej insuliny. Do każdego rodzaju insuliny dołączona jest inna ulotka dla pacjenta. Nie należy zmieniać insuliny, o ile takiej zmiany nie zaleci lekarz. Przy zmianie insuliny, należy zachować dużą ostrożność.

Lek Insulin lispro Sanofi nadaje się do stosowania u dorosłych i dzieci. Lek Insulin lispro Sanofi można stosować u dzieci, gdy spodziewana jest większa korzyść w porównaniu do zastosowania insulin rozpuszczalnych, na przykład pod względem czasu wykonania wstrzyknięcia w stosunku do pór posiłków.

Skład

Substancją czynną jest insulina lispro. Każdy ml roztworu zawiera 100 jednostek (co odpowiada 3,5 mg) insuliny lispro. Każda fiolka zawiera 10 ml roztworu do wstrzykiwań, co odpowiada 1000 jednostkom.

Pozostałe składniki to: metakrezol, glicerol, disodu fosforan siedmiowodny, cynku tlenek i woda do wstrzykiwań. Sodu wodorotlenek lub kwas solny mogły zostać użyte do regulacji kwasowości.

Dawkowanie

Dawkowanie
– Zazwyczaj należy wstrzykiwać lek Insulin lispro Sanofi w ciągu 15 minut przed posiłkiem. W razie potrzeby lek można wstrzyknąć bezpośrednio po posiłku. Dokładne informacje o ilości leku, czasie i częstości wstrzyknięć przekaże lekarz. Te zalecenia są przeznaczone wyłącznie dla indywidualnego pacjenta. Należy ich przestrzegać i regularnie zgłaszać się do poradni cukrzycowej.
– Zmiana rodzaju stosowanej insuliny (np. z insuliny ludzkiej lub zwierzęcej na lek Insulin lispro Sanofi) może oznaczać konieczność zmniejszenia lub zwiększenia dawki insuliny. Taka sytuacja może dotyczyć tylko pierwszego wstrzyknięcia lub też zmiana dawki może następować stopniowo w ciągu tygodni lub miesięcy.
– Lek Insulin lispro Sanofi należy wstrzykiwać pod skórę (podanie podskórne lub sc.). Wstrzyknięcia domięśniowe można stosować tylko wtedy, gdy tak zalecił lekarz.

Więcej informacji znajduje się w załączonej ulotce w dolnej części tej strony.
– Przygotowanie leku Insulin lispro Sanofi
– Wstrzykiwanie leku Insulin lispro Sanofi
– Podawanie leku Insulin lispro Sanofi przez pompę infuzyjną

Przedawkowanie

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Insulin lispro Sanofi może wystąpić małe stężenie cukru we krwi. Należy sprawdzić stężenie cukru we krwi. W przypadku małego stężenia cukru we krwi (łagodna hipoglikemia) należy przyjąć glukozę w tabletkach, cukier lub wypić słodki napój. Następnie należy zjeść owoce, ciastka lub kanapkę, zgodnie z zaleceniami lekarza, i odpocząć. To zwykle wystarcza w przypadku łagodnej hipoglikemii lub niewielkiego przedawkowania insuliny. Jeżeli stan pacjenta się pogarsza, oddech staje się płytki, a skóra blada, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. W przypadkach nasilonej hipoglikemii może pomóc wstrzyknięcie glukagonu. Po wstrzyknięciu glukagonu należy przyjąć glukozę lub cukier. Jeżeli po podaniu glukagonu nie nastąpi poprawa, konieczne jest udanie się do szpitala. Informacji na temat glukagonu udzieli lekarz prowadzący.

Jedzenie i picie (alkohol)

Spożywanie alkoholu może spowodować zmianę stężenia cukru we krwi. Z tego względu może się też zmienić ilość potrzebnej insuliny.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Zapotrzebowanie organizmu na insulinę zwykle zmniejsza się w pierwszych trzech miesiącach ciąży i wzrasta przez następne sześć miesięcy.

U kobiet karmiących piersią może być konieczna zmiana dawki insuliny lub sposobu odżywiania się.

Prowadzenie pojazdów

W razie wystąpienia hipoglikemii może zmniejszyć się zdolność do koncentracji i reagowania. Należy pamiętać o tym we wszystkich sytuacjach, w których można narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo (np. prowadząc samochód lub obsługując maszyny). Należy zasięgnąć opinii lekarza na temat prowadzenia pojazdów, jeśli:
– u pacjenta występują częste epizody hipoglikemii
– pacjent odczuwa słabe objawy ostrzegawcze hipoglikemii lub ich nie ma.

Ulotka Insulin Lispro Sanofi

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Insulin Lispro Sanofi (forum)

Stosujesz Insulin Lispro Sanofi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

6 komentarzy do “Insulin Lispro Sanofi”

 1. Witam Od dzisiaj zaczynam brać. Lustro bo Liprolog niedostępny w hurtowniach i aptekach,nie wiem czego się spodziewać.typ 1 choruje 40 lat. Prawdopodnie to to samo co Humalog a przy Humalog miałam cukier extra.

  Odpowiedz
 2. biorę insulinę Lispro Sanofi 3x dziennie w dawkach od 8 do 12 jenostek ,biorę 10 i 2 godziny po posiłku sprawdzam poziom cukru, jeśli po jedzeniu po 2 godzinach jest więcej niż 180 to doszczepiam ” 2 jednostki do wyrównania to skutkuje ale trzeba jeść niewiele jak w szpitalu bo jak zjesz więcej ,cukier skoczy.Biorę tak 3x dziennie i zawsze po 2 godzinach sprawdzam ,takie życie .Na noc biorę inną insulinę długo działającą, lekarz podała mi normy jakih powinnam się trzymać jako cukrzyk na czczo do 120/130 i 2 godziny po posiłku 140/180, oczywiście jak zjem większą porcję to cukier rosnie.Kontroluję klująć się 6x dziennie.

  Odpowiedz
 3. Od jakiś dwóch tygodni podaję insuline Lispro Sanofi i niestety nie mogę sobie poradzic z cukrami które wahają się miedzy 200 a 300.Przedtem używałam insuliny apidra i cukry był idealne moze ktoś ma podobny problem?A może wie jak sobie z tym poradzić

  Odpowiedz
  • Mam ten sam problem i nigdzie nie mogę dowiedziec się nic o dawkowaniu. To co mam od lekarz to coś nie tak( przy 200-390) 2 KRESKI !!!!!!!! nie skutkuje.

   Odpowiedz
   • Też dostałam Listro Sanogo – niestety cukry w górę, Apidra która stosowałaś od kilku lat jest lepsza ale niestety brak w aptekach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Insulin Lispro Sanofi. Podziel się doświadczeniami na forum.