Ibument

Podmiot odpowiedzialnyZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o.
Kod ATCM02AA13
ProceduraDCP
SubstancjaIbuprofen, Lewomentol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ibument?

Ibument jest lekiem o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zawierającym substancje czynne ibuprofen (50 mg w 1 g żelu) i lewomentol (30 mg w 1 g żelu).

Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które zmniejszają stan zapalny w miejscu zmienionym chorobowo, łagodzą ból i zmniejszają obrzęk. Lewomentol działa miejscowo znieczulająco, powoduje również miejscowe przekrwienie tkanek. Skojarzone działanie obu składników powoduje, że po naniesieniu na skórę żelu następuje bardzo szybkie uśmierzenie bólu, utrzymujące się przez kilka godzin.

Wskazania do stosowania

Ibument bez zalecenia lekarza może być stosowany w leczeniu:
• bólu i obrzęków wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręceń stawów), kontuzji sportowych.

Tylko po konsultacji z lekarzem może być stosowany również w leczeniu:
• bólów reumatycznych, w tym bólu stawów spowodowanych zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi;
• bólu pleców, lumbago, bólów mięśniowych, bólów w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach.

Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Jaki jest skład Ibument, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są ibuprofen i lewomentol.1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg lewomentolu.

Pozostałe składniki to: etanol 96%, karbomer 980, glikol propylenowy, diizopropanolamina 85%, woda oczyszczona.

Dawkowanie preparatu Ibument – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat

Żel nałożyć na bolące miejsce i delikatnie wmasować, aż do wchłonięcia leku. Należy jednorazowo stosować 1 do 4 cm żelu. W razie konieczności powtarzać, maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie stosować żelu częściej, niż co 4 godziny.

Po użyciu żelu należy umyć ręce, chyba że są one miejscem leczonym.

Miejsc nałożenia żelu nie należy przykrywać opatrunkami, takimi jak bandaże czy plastry. Maksymalny czas trwania leczenia to dwa tygodnie. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie leku po podaniu miejscowym jest mało prawdopodobne. Objawami przedawkowania ibuprofenu są bóle głowy, wymioty, senność, spadek ciśnienia krwi. Może być konieczne wyrównanie zaburzeń elektrolitowych.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ibument – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ibument w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ibument należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży ze względu na możliwość opóźnienia wystąpienia spontanicznej akcji porodowej i wydłużenia czasu trwania porodu.

Ibument należy stosować ostrożnie u kobiet w czasie karmienia piersią. Ryzyko działań niepożądanych oraz przenikania do mleka ludzkiego są niskie.

Prowadzenie pojazdów

Lek Ibument nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka Ibument – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ibument przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ibument - (50 mg + 30 mg)/g, Żel (Ibuprofenum + Levomentholum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ibument m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ibument - (50 mg + 30 mg)/g, Żel (Ibuprofenum + Levomentholum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Ibument w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Ibument - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Ibument? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz