Harvoni

Podmiot odpowiedzialnyGilead Sciences Ireland UC
Kod ATCJ05AP51
ProceduraCEN
SubstancjaLedipaswir, Sofosbuwir

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Harvoni?

Harvoni jest lekiem zawierającym substancje czynne – ledipaswir i sofosbuwir w jednej tabletce. Jest stosowany do leczenia przewlekłego (długotrwałego) zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C u dorosłych w wieku 18 lat i starszych.

Zapalenie wątroby typu C jest zakażeniem wątroby spowodowanym wirusem. Substancje czynne leku działają wspólnie, blokując dwa różne białka niezbędne wirusowi do wzrostu i namnażania, co umożliwia trwałe wyeliminowanie zakażenia z organizmu.

Lek Harvoni jest czasem przyjmowany razem z innym lekiem o nazwie rybawiryna.

Jest bardzo ważne, aby pacjent przeczytał również ulotki innych leków, przyjmowanych z lekiem Harvoni. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leków przyjmowanych przez pacjenta należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Jaki jest skład Harvoni, jakie substancje zawiera?

Substancje czynne to ledipaswir i sofosbuwir. Każda tabletka powlekana zawiera 90 mg ledipaswiru i 400 mg sofosbuwiru.

Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki:
Kopowidon, laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian
Otoczka:
Alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, talk, lak aluminiowy żółcieni pomarańczowej FCF (E110).

Dawkowanie preparatu Harvoni – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka
Zalecana dawka to jedna tabletka raz na dobę. Lekarz udzieli informacji przez ile tygodni należy przyjmować lek Harvoni.

Tabletkę należy połknąć w całości z pokarmem lub bez pokarmu. Nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić tabletki, ponieważ ma bardzo gorzki smak. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent ma problemy z połykaniem tabletek.

Jeśli pacjent przyjmuje lek zobojętniający sok żołądkowy, należy przyjmować go co najmniej 4 godziny przed lub co najmniej 4 godziny po leku Harvoni.

Jeśli pacjent przyjmuje inhibitor pompy protonowej, należy przyjmować go w tym samym czasie co lek Harvoni. Nie przyjmować przed lekiem Harvoni.

Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po przyjęciu leku, może to wpływać na stężenie leku Harvoni we krwi. Może to spowodować słabsze działanie leku Harvoni.

• Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty w ciągu 5 godzin od przyjęcia leku, należy przyjąć następną tabletkę.

• Jeśli u pacjenta wystąpią wymioty po upływie 5 godzin od przyjęcia leku, nie należy brać kolejnej tabletki aż do następnej tabletki według zwykłego schematu.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjmie przypadkowo więcej niż zalecaną dawkę, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym oddziałem ratunkowym w celu uzyskania porady. Należy zabrać ze sobą butelkę z tabletkami, aby móc łatwo opisać, jaki lek został przyjęty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Harvoni – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Harvoni w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża i antykoncepcja
Działanie leku Harvoni w czasie ciąży nie jest znane. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Należy unikać ciąży w przypadku stosowania leku razem z rybawiryną. Rybawiryna może być bardzo szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Dlatego pacjentka i jej partner muszą podjąć szczególne środki ostrożności podczas aktywności seksualnej, jeśli istnieje możliwość zajścia w ciążę.

• Pacjentka lub jej partner muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Harvoni w skojarzeniu z rybawiryną i przez jakiś czas po jego zakończeniu. Jest bardzo ważne, aby pacjentka bardzo dokładnie przeczytała punkt „Ciąża” w ulotce dla pacjenta dołączonej do rybawiryny. Należy zapytać się lekarza, jaka jest odpowiednia dla pacjentki skuteczna metoda antykoncepcji.

• Jeśli pacjentka lub partnerka pacjenta zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku i rybawiryny lub w kolejnych miesiącach po leczeniu, konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem.

Karmienie piersią
Podczas stosowania leku Harvoni nie wolno karmić piersią. Nie wiadomo, czy ledipaswir lub sofosbuwir, dwie substancje czynne leku Harvoni przenikają do ludzkiego mleka.

Ulotka Harvoni – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Harvoni przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Lek Harvoni dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Harvoni m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Lek Harvoni dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE).

Źródła / bibliografia:

  • EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)

Dostępność Harvoni w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Harvoni - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Harvoni? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

44 komentarze do “Harvoni”

  1. Hello, po 25 latach choroba wyleczona. 3 miesiące brania leku refundowanego w Holandii. Skutki uboczne to bóle mięśni, głowy i zmęczenie. Wczoraj wizyta w szpitalu, wyniki dobre, już nie muszę chodzić do szpitala. Trzeba prosić domowego lekarza, by co jakiś czas badał krew: bilirubina, ASPAT i ALAT. Życzę wszystkim zdrowia i brania tego leku, bo przedłużacie sobie życie. Pozdrawiam rodaków.

    Odpowiedz
  2. Witam, biorę Harvoni 4 dni, czuję się dobrze. Odczuwam tylko lekką gorycz w ustach, ale to nic. Wirusa mam od 22 lat, dwa razy byłam leczona interferonem bez rezultatu. Teraz mam nadzieję na całkowite wyleczenie. Pozdrawiam wszystkich.

    Odpowiedz
  3. Harvoni to lek, który zmienił moje życie po 20 latach walki z WZW C. Mimo trudnego genotypu, terapia zakończyła się sukcesem. Początkowo obawiałam się połykania dużych tabletek, ale motywacja do wyzdrowienia pomogła mi to przezwyciężyć. Pomimo niskiej wagi dobrze tolerowałam lek – jedyne skutki uboczne to lekkie zmęczenie i spadki temperatury. Teraz jestem szczęśliwa, a moja wątroba powoli się regeneruje – włóknienie zmniejszyło się z 4 do 3 stopnia w ciągu roku. Jestem ogromnie wdzięczna lekarzowi, który przez 20 lat dbał o moją wątrobę.

    Odpowiedz
  4. To prawdziwy cud – po miłej wizycie u lekarki i uśmiechu od ucha do ucha, otrzymałem wreszcie upragniony lek, na który czekałem aż półtora roku, i to w „wiosce z tramwajami”. Przyjąłem już 3 tabletki i nie występują żadne skutki uboczne.

    Odpowiedz
  5. Jestem w trakcie 8 tygodniowej kuracji , dokładnie 21 -y dzień. Mam lekkie zawroty głowy lekke bóle tejże i od tygodnia wypadają mi garściami włosy.Trochę się niepokoję.

    Odpowiedz
  6. Jestem w trakcie terapii lekiem Harvoni. Po pierwszej dawce czułam się względnie dobrze, jedynie sporadycznie pojawiały się bóle głowy. Niestety, kolejne dawki wywołały znacznie więcej skutków ubocznych – silne bóle brzucha, mdłości i znaczne osłabienie organizmu. Te dolegliwości znacząco utrudniają mi codzienne funkcjonowanie i wykonywanie zwykłych obowiązków.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry, czy mogłabym uzyskać informację odnośnie recepty na ten lek? Interesuje mnie również kwestia refundacji. Pozdrawiam.

      Odpowiedz
  7. Jestem w trakcie kończenia pierwszego opakowania Harvoni. Występują u mnie okresowe bóle głowy i mdłości, choć są one już mniej intensywne niż na początku terapii. Odczuwam również bóle mięśni i zwiększoną męczliwość. Ze względu na charakter mojej pracy (spawanie) musiałem wziąć zwolnienie. Jednak świadomość, że już niedługo będę zdrowy, daje mi ogromną motywację. Pozostało mi jeszcze 60 tabletek do zakończenia kuracji. Z wirusem zmagam się od 14 lat.

    Odpowiedz
  8. Zakończyłem terapię Harvoni 14 marca. Wyniki badań z 15 marca, potwierdzone 18 kwietnia, wykazały całkowite wyeliminowanie wirusa. Kolejne badanie kontrolne zaplanowane jest na czerwiec, następne w lipcu, a ostatnie za rok. Ogólne samopoczucie znacznie się poprawiło, pod każdym względem czuję pozytywne zmiany. Pozdrawiam wszystkich.

    Odpowiedz
  9. Jestem w trakcie dwumiesięcznej terapii, właśnie kończę pierwszy miesiąc. Poza lekkim zmęczeniem nie doświadczam żadnych skutków ubocznych. Wczoraj Pani Profesor potwierdziła, że moje wyniki są idealne, więc jestem pełen optymizmu. Trzymam kciuki za pozostałych pacjentów.

    Odpowiedz
  10. Zakończyłam dwumiesięczną terapię, która przebiegła bez żadnych skutków ubocznych. Badania wykonane 12 tygodni po zakończeniu leczenia potwierdziły, że jestem zdrowa.

    Odpowiedz
  11. Jestem po drugim opakowaniu , i są wyniki zaskakujące pozytywnie , jedyny mankament to bóle mięśni i odczuwanie zmęczenia .Terapia bez interferonowa ,osoby które poznałem i przyjmują ten sam lek są również zadowoleni . W tym momencie podziękowania za refundacje leku,gdyż jest masakrycznie drogi .

    Odpowiedz
  12. Mój niepełnosprawny intelektualnie brat jest w trzecim miesiącu przyjmowania Harvoni. Nie doświadcza żadnych skutków ubocznych i czuje się dobrze. Po pierwszym opakowaniu wykonano badania kontrolne – wynik był ujemny, wątroba jest zdrowa! Kilka lat temu przeszedł terapię Interferonem, ale wirus powrócił po 6 miesiącach. Cała rodzina jest pełna optymizmu. Życzymy wszystkim chorym szybkiego powrotu do zdrowia, siły do walki i wiary, bez której byłoby znacznie trudniej!

    Odpowiedz
  13. Jestem w trakcie pierwszego opakowania, 28 tabletek. Od tygodnia odczuwam zmęczenie, ale poza tym jest dobrze. To moja druga terapia – poprzednia była nieskuteczna i bardzo źle się po niej czułem.

    Odpowiedz
  14. Dzisiaj rozpoczynam trzecie opakowanie Harvoni, jestem już po 8 tygodniach terapii i czuję się znacznie lepiej. Czasami pojawia się ból głowy, choć nie jestem pewien, czy to skutek uboczny leku. Przed rozpoczęciem leczenia poziom wirusa wynosił 440 tysięcy jednostek, a w trakcie terapii spadł do 15 tysięcy jednostek, co jest ogromnym sukcesem. Za 4 tygodnie czeka mnie kolejny test HCV, a 18 kwietnia wizyta kontrolna w poradni. Pozdrawiam i życzę wszystkim dużo zdrowia.

    Odpowiedz
  15. Jestem w drugim miesiącu terapii Harvoni i mogę potwierdzić wiele wcześniejszych opinii. Doświadczam silnych bólów głowy, czasami nie do zniesienia, oraz intensywnych skurczów mięśni, które według lekarza prowadzącego wymagają konsultacji neurologicznej – czekam na wizytę. Dodatkowo zauważyłam osłabienie pamięci i spowolnienie reakcji. Pierwszy miesiąc był szczególnie trudny – cierpiałam na dotkliwe bóle jelit i wymioty, dlatego zmieniono porę przyjmowania leku z porannej na wieczorną. Teraz połykam tabletkę i od razu idę spać, żeby uniknąć wymiotów. Rano budzę się ze skurczami mięśni, bólem głowy, a od miesiąca mam też problemy ze wzrokiem. Badanie okulistyczne wykazało wadę wzroku, czekam na okulary, choć uprzedzono mnie o możliwych problemach z ich akceptacją. W trakcie leczenia wykryto u mnie również nadpłytkowość i niedokrwistość, co wymaga dalszej diagnostyki onkohematologicznej. Uważam, że każdy organizm inaczej reaguje na ten lek i nie należy sugerować się informacjami z internetu. Jeśli ktoś ma możliwość leczenia Harvoni, nie powinien się wahać ani chwili – to szansa na wyzdrowienie. Zaufajcie lekarzom prowadzącym, a nie internetowi. Pamiętajcie – strach ma wielkie oczy! Pozdrawiam ciepło. Ja mam otrzymać szansę na wyleczenie w swoje urodziny, więc mocno się tego trzymam, że narodzę się na nowo i będę mogła robić wszystko, o czym marzę!

    Odpowiedz
  16. Z radością informuję, że właśnie zakończyłam dwumiesięczną kurację, a wyniki badań są ujemne. Za trzy miesiące czekają mnie badania kontrolne. Co bardzo istotne, podczas całej terapii nie doświadczyłam żadnych skutków ubocznych, co znacząco poprawiło komfort leczenia. Trzymam kciuki za równie pozytywne wyniki kontroli.

    Odpowiedz
  17. Jestem w piątym tygodniu terapii Harvoni. Wyniki badań wykazują poprawę, a ogólne samopoczucie jest dobre. Odczuwam jedynie lekkie zmęczenie i bóle kości, choć nie jestem pewna, czy są one związane z przyjmowaniem leku. Pozdrawiam wszystkich pacjentów.

    Odpowiedz
  18. Dzień dobry. Chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami z terapią Ledifos z Indii. Jestem w trakcie 90-dniowej kuracji, z której 60 dni mam już za sobą. Do tej pory nie wystąpiły żadne skutki uboczne. Po 50 dniach wykonałem test RNA jakościowy, który wykazał wynik ujemny, a wartości ALT i ASP powróciły do normy. Warto zaznaczyć, że według zaleceń lekarza, w trakcie leczenia oraz przez pół roku po jego zakończeniu nie można planować powiększenia rodziny.

    Odpowiedz
  19. Ukończyłem kurację 28 tabletkami i jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Wczorajsze badania i wizyta u lekarza potwierdziły, że wszystko jest w porządku. Pani doktor jest optymistycznie nastawiona co do mojego stanu zdrowia. Co ważne, nie doświadczyłem żadnych skutków ubocznych.

    Odpowiedz
  20. Jutro zaczynam terapię lekiem Harvoni. Dziś otrzymałem pierwszą partię na 28 dni leczenia. Jestem pełen nadziei i traktuję to jak świąteczny prezent od NFZ.

    Odpowiedz
  21. Jestem w 10 dniu przyjmowania Harvoni i nie jest tak źle, jak się obawiałam. Czasami występują niewielkie dolegliwości – pobolewanie i dziwne skurcze jelit, ból głowy o różnym nasileniu, ale generalnie da się wytrzymać. Przede mną jeszcze 50 tabletek. Dam radę i po 15 latach będę wreszcie zdrowa. Hurra!

    Odpowiedz
      • Chciałbym podzielić się wspaniałą wiadomością! W listopadzie zeszłego roku rozpocząłem terapię oryginalnym lekiem Harvoni (produkcja: Wielka Brytania). Po zużyciu jednego opakowania (28 tabletek) wyniki okazały się rewelacyjne – wirus został całkowicie wyeliminowany! Jestem teraz zdrowy! Życzę wszystkim podobnych rezultatów i zachęcam do zachowania pozytywnego nastawienia. Pozdrawiam serdecznie.

        Odpowiedz
  22. Leczenie Harvoni rozpoczęłam w grudniu 2017 i zakończyłam w marcu. Podczas terapii nie odczuwałam szczególnych skutków ubocznych poza lekkim zmęczeniem, które nie przeszkadzało mi w pracy. Zostałam wyleczona, ale od trzech miesięcy mam problem z wypadaniem włosów – wypadają pasmami, przy myciu i czesaniu odpada po 10 włosów z jednego miejsca. Wspólnie z dermatologiem i endokrynologiem szukamy przyczyny, ale na razie bezskutecznie. Lekarz prowadzący leczenie HCV twierdzi, że to nie jest związane z lekiem, choć nie ma 100% pewności. Jestem załamana i nie wiem, jak ratować włosy.

    Odpowiedz
    • Borykałam się z problemem wypadających garściami włosów. Dzięki poradzie farmaceutki zastosowałam naftę kosmetyczną i wreszcie problem został rozwiązany – włosy przestały wypadać. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie.

      Odpowiedz
  23. Dzisiaj przyjąłem pierwszą tabletkę zamiennika z Indii. Jestem pod stałą opieką lekarza, wszystko odbywa się prywatnie. Za miesiąc spodziewam się pierwszych wyników – mam nadzieję, że będą pozytywne.

    Odpowiedz
  24. biore harvoni ledipaswir/sofosbuwir mam kuracje 8 mia tygodniowa biore od 1 02 2017 r i koncze 28 marca ogolnie dobrze tolerowalam do tej pory a obecnie od okolo3 tygodni mam bardzo suchy meczacy kaszel i poddusza mnie w gardle jakby mnie za chwile mialo udusic jest to dyskofort codziennego zycia mam poprostu niesamowity lek ze mnie udusi ale mysle ze jakos przetrwam bo mi zostalo tylko juz 10 dni pozdrawiam

    Odpowiedz
  25. Jestem w trakcie leczenia 8 tygodniowej terapi dokladnie w polowie.W moim przypadku skutkiem ubocznym jest wieksze zmeczenie niz normalnie poza tym czasami odczuwami klucia w glowie.Mieszkam w Niemczech i nie place za lek.

    Odpowiedz
  26. Stosuje lek Harvoni od 2 miesiecy,zostal mi jeszcze miesiac do konca kuracji.Czuje sie bardzo dobrze,jedeynie przez pierwszych kilka dni czulam sie bardziej zmeczona niz zwylke i mialam lekkie nudnosci,ale objawy same ustapily.Jestem dobrej mysli.

    Odpowiedz
  27. W tym miesiacu koncze szesciomiesieczna kuracje lekiem harvoni nie wiem jaki bedzie efekt. Wiem natomiast.ze nalezy bardzo uwazac z innymi lekami nawet nie wymienionymi w ulotce.Moze wystapic bardzo silna interakcja z zanikiem swiadomosci wlacznie. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  28. Zaczynam od jutra nową metodą leczenia bez i nterferonu .Mam nadzieję że zwalcza intruza w 100%.Jak skończę to opiszę pozdrawiam wszystkich i namawiam do tego samego .

    Odpowiedz
  29. właśnie kończę pierwszy m-c przyjmowania harvoni wraz z rybawiryną i czuję się bardzo dobrze,może trochę zmęczona,ale ogólnie jest ok..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz