Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Pfizer Europe MA EEIG |
Kod ATC | H01AC01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Somatropina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Genotropin?
Genotropin zawiera somatropinę – ludzki hormon wzrostu produkowany w komórkach bakterii Escherichia coli otrzymywany technologią rekombinacji DNA. Somatropina jest niezbędna do prawidłowego wzrostu dzieci. U dorosłych z niedoborem hormonu wzrostu somatropina zmniejsza masę tkanki tłuszczowej i zwiększa masę mięśni.
Genotropin stosuje się u dzieci:
– w zaburzeniach wzrostu spowodowanych przez niedostateczne wydzielanie hormonu wzrostu;
– w zaburzeniach wzrostu związanych z zespołem Turnera (nieprawidłowa budowa chromosomów u dziewczynek);
– w zaburzeniach wzrostu związanych z przewlekłą niewydolnością nerek;
– w zaburzeniach wzrostu u niskich dzieci, które urodziły się ze zbyt małą masą ciała w stosunku do wieku ciążowego (tzn. były zbyt małe jak na czas trwania ciąży);
– w zespole Pradera-Williego, w celu usprawnienia procesu wzrostu i poprawy budowy ciała.
Genotropin stosuje się u dorosłych jako terapię zastępczą u osób ze znacznym niedoborem hormonu wzrostu. Leczenie można rozpocząć zarówno w wieku dorosłym, jak i kontynuować leczenie rozpoczęte w wieku dziecięcym.
Jeżeli pacjent był leczony lekiem Genotropin w okresie dzieciństwa, po zakończeniu wzrostu należy zbadać ilości hormonu wzrostu. W przypadku stwierdzenia występowania ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu, lekarz może zalecić kontynuację leczenia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Genotropin, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Genotropin – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Genotropin – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Genotropin w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Genotropin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Genotropin, jakie substancje zawiera?
Co zawiera lek Genotropin 5,3
Substancją czynną leku jest somatropina. Wkład zawiera 6,1 mg (18,4 j.m.) somatropiny.
Pozostałe składniki to: glicyna, mannitol, sodu diwodorofosforan jednowodny (w przeliczeniu na bezwodny), sodu wodorofosforan dwunastowodny (w przeliczeniu na bezwodny).
Rozpuszczalnik zawiera m-krezol, mannitol, wodę do wstrzykiwań.
Po rozpuszczeniu, w 1 ml gotowego do użycia roztworu znajduje się 5,3 mg (16 j.m.) somatropiny.
Co zawiera lek Genotropin 12
Substancją czynną leku jest somatropina. Wkład zawiera 13,8 mg (41,4 j.m.) somatropiny.
Pozostałe składniki to: glicyna, mannitol, sodu diwodorofosforan jednowodny (w przeliczeniu na bezwodny),sodu wodorofosforan dwunastowodny (w przeliczeniu na bezwodny).
Rozpuszczalnik zawiera m-krezol, mannitol, wodę do wstrzykiwań.
Po rozpuszczeniu, w 1 ml gotowego do użycia roztworu znajduje się 12 mg (36 j.m.) somatropiny.
Dawkowanie preparatu Genotropin – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Lekarz ustala dawkę dobierając ją indywidualnie dla każdego pacjenta.
Genotropin podaje się podskórnie. Miejsce wstrzyknięcia należy zmieniać, aby uniknąć zmian skórnych.
Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki.
Zaburzenia wzrostu u dzieci spowodowane przez niedostateczne wydzielanie hormonu wzrostu:
Zalecana dawka to: 0,025–0,035 mg/kg masy ciała na dobę lub 0,7-1,0 mg/m2 powierzchni ciała na dobę.
U dzieci z zespołem Pradera-Williego w celu przyspieszenia wzrostu i poprawy budowy ciała:
Zalecana dawka to: 0,035 mg/kg masy ciała na dobę lub 1,0 mg/m2 powierzchni ciała na dobę. Nie należy stosować dawki dobowej większej niż 2,7 mg/m2 powierzchni ciała na dobę. Nie należy leczyć dzieci, które rosną mniej niż 1 cm rocznie i wkrótce zakończą wzrost.
Zaburzenia wzrostu u dzieci związane z zespołem Turnera:
Zalecana dawka to: 0,045–0,050 mg/kg masy ciała na dobę lub 1,4 mg/m2 powierzchni ciała na dobę.
Zaburzenia wzrostu towarzyszące przewlekłej niewydolności nerek:
Zalecana dawka to: 0,045–0,050 mg/kg masy ciała na dobę lub 1,4 mg/m2 powierzchni ciała na dobę. Jeżeli szybkość wzrostu będzie zbyt mała, może być konieczne zwiększenie dawki. Korekta dawki może być niezbędna po 6 miesiącach leczenia.
Zaburzenia wzrostu u niskich dzieci, które urodziły się ze zbyt małą masą ciała w stosunku do wieku ciążowego:
Zalecana dawka to: 0,035 mg/kg masy ciała na dobę (1 mg/m2 powierzchni ciała na dobę). Leczenie kontynuuje się, aż do osiągnięcia ostatecznej wysokości ciała. Należy przerwać leczenie, jeżeli tempo wzrostu będzie zbyt wolne.
Dorośli z niedoborem hormonu wzrostu:
Leczenie należy rozpocząć od małej dawki: 0,15 – 0,3 mg na dobę. Dawkę zwiększa się stopniowo w zależności od poziomu IGF-I (insulinopodobnego czynnika wzrostu) w surowicy, a także zależnie od skuteczności i działań niepożądanych leczenia. Największa dawka dobowa rzadko przekracza 1,0 mg na dobę. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę. U kobiet może być konieczne podawanie większych dawek niż u mężczyzn. Naturalna produkcja hormonu maleje z wiekiem, dlatego z upływem czasu może być konieczne zmniejszenie dawki.
Dawkowanie należy kontrolować co 6 miesięcy.
U pacjentów w wieku powyżej 60 lat, leczenie należy rozpocząć od dawki 0,1 – 0,2 mg na dobę i stopniowo zwiększać w zależności od indywidualnego zapotrzebowania pacjenta. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę. Dawka podtrzymująca u tych pacjentów rzadko przekracza 0,5 mg na dobę.
Sposób użycia
Genotropin roztwór do wstrzykiwań we wkładzie GoQuick. Umieszczony fabrycznie we wstrzykiwaczu dwukomorowy wkład zawiera hormon wzrostu i rozpuszczalnik. Należy pamiętać, aby przed wymieszaniem nakręcić igłę na wstrzykiwacz GoQuick. Do każdego wstrzykiwania stosować nową igłę. Igła nie może być ponownie użyta.
Wymieszanie hormonu wzrostu i rozpuszczalnika następuje poprzez wkręcenie wkładu we wstrzykiwaczu (patrz Instrukcja dla użytkownika GoQuick). Następnie należy rozpuścić proszek poprzez delikatne przechylanie wstrzykiwacza przez 5-10 minut, aż do całkowitego rozpuszczenia proszku.
Wstrząsaniem można spowodować denaturację substancji czynnej leku prowadzącą do utraty właściwości biologicznych.
Należy zapoznać się z treścią instrukcji użytkowania wstrzykiwacza GoQuick dołączonej do ulotki dla pacjenta. (możliwość pobrania pełnej ulotki w dolnej sekcji strony).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Brak danych.
W razie zastosowania większej dawki leku niż zalecana, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Genotropin – czy mogę spożywać alkohol?
W razie wstrzyknięcia nadmiernej ilości leku Genotropin należy skontaktować się z lekarzem. Jednorazowe przedawkowanie ma wpływ na stężenie glukozy we krwi, które w konsekwencji może być zbyt małe lub zbyt duże. Może wystąpić uczucie drżenia, pocenie, senność, omdlenia oraz uczucie że „nie jest się sobą”.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Genotropin w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania leku Genotropin u kobiet w ciąży lub planujących w najbliższym czasie zajście w ciążę.
Ulotka Genotropin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Genotropin 5,3, 12 - 5,3 mg (16 j.m.), 12 mg (36 j.m.), Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Somatropinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Genotropin 5,3, 12 - 5,3 mg (16 j.m.), 12 mg (36 j.m.), Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Somatropinum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia w stosowaniu hormonu wzrostu muszę potwierdzić istotne różnice między preparatami Genotropin a Omnitrope. Genotropin, mimo swojej skuteczności, wykazuje pewne niedogodności w codziennym stosowaniu. Przede wszystkim iniekcje są zauważalnie bardziej bolesne, a dyskomfort utrzymuje się jeszcze przez pewien czas po podaniu leku. Szczególnie problematyczna jest kwestia precyzji dozowania – wielokrotnie zauważyłem, że ampułkostrzykawka wyczerpuje się szybciej niż wynikałoby to z przewidzianej liczby dawek. Jest to poważna niedogodność, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ciągłość terapii hormonem wzrostu jest kluczowa dla jej skuteczności. Te nieoczekiwane braki w leku mogą prowadzić do zakłóceń w harmonogramie leczenia, co przy tak specjalistycznej terapii stanowi istotne wyzwanie organizacyjne i medyczne.
Chciałabym podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi podawania leku Genotropin. Podczas iniekcji odczuwam wyraźny dyskomfort i ból, który stopniowo narasta w trakcie podawania preparatu. Szczególnie intensywne dolegliwości pojawiają się w połowie procesu podawania leku. Jest to dość nieprzyjemne doświadczenie, które może być stresujące dla pacjentów rozpoczynających terapię. Warto być świadomym tego aspektu leczenia, gdyż odczucia bólowe mogą zaskoczyć osoby nieprzygotowane na takie doznania podczas iniekcji. Mimo to, pamiętajmy, że jest to przejściowa niedogodność związana z podaniem leku.
Z mojego doświadczenia w stosowaniu hormonu wzrostu Genotropin chciałabym zwrócić uwagę na pewne trudności techniczne związane z jego aplikacją. Sama iniekcja wiąże się z odczuwalnym dyskomfortem i bólem w miejscu podania. Dodatkowo napotkałam istotne problemy z obsługą urządzenia dozującego – mechanizm pokrętła służącego do precyzyjnego ustawienia dawki stawia znaczący opór, co sprawia, że prawidłowa regulacja jest bardzo utrudniona. Te problemy techniczne mogą być szczególnie kłopotliwe przy codziennym stosowaniu leku, zwłaszcza dla osób starszych lub z ograniczoną sprawnością manualną.
Podczas podawania Genotropinu doświadczam dyskomfortu i wyraźnego bólu w miejscu iniekcji. Jest to odczucie na tyle znaczące, że wymaga odnotowania. Zastanawiam się, czy inni pacjenci również borykają się z podobnymi dolegliwościami podczas aplikacji tego hormonu wzrostu i czy istnieją jakieś sposoby, które mogłyby złagodzić ten nieprzyjemny efekt uboczny towarzyszący podawaniu leku.