Somatropin Biopartners zawiera ludzki hormon wzrostu, zwany również somatropiną. Hormon wzrostu reguluje wzrost i rozwój komórek.
Lek ten stosuje się w leczeniu osób dorosłych z brakiem (niedoborem) hormonu wzrostu, którzy:
– już mieli niedobór hormonu wzrostu, gdy byli dziećmi, lub
– nie mają wystarczającej ilości hormonu wzrostu w wieku dorosłym.
Jaki jest skład Somatropin Biopartners, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest somatropina.
– Somatropin Biopartners 2 mg: Jedna fiolka z proszkiem dostarcza 2 mg somatropiny, co odpowiada 6 j.m. Po przygotowaniu 0,2 ml zawiesiny zawiera 2 mg somatropiny (10 mg/ml).
– Somatropin Biopartners 4 mg: Jedna fiolka z proszkiem dostarcza 4 mg somatropiny, co odpowiada 12 j.m. Po przygotowaniu 0,4 ml zawiesiny zawiera 4 mg somatropiny (10 mg/ml).
– Somatropin Biopartners 7 mg: Jedna fiolka z proszkiem dostarcza 7 mg somatropiny, co odpowiada 21 j.m. Po przygotowaniu 0,7 ml zawiesiny zawiera 7 mg somatropiny (10 mg/ml).
Pozostałe składniki to: hialuronian sodu, fosfolipidy jaj, sodu diwodorofosforan bezwodny i disodu fosforan bezwodny.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Somatropina
Dawkowanie preparatu Somatropin Biopartners – jak stosować ten lek?
Lek ten wstrzykuje się raz na tydzień.
Lekarz obliczy dawkę w sposób opisany poniżej. Poszczególne dawki mogą się różnić i lekarz zawsze przepisze minimalną skuteczną dawkę w zależności od konkretnej potrzeby.
Lekarz powinien co 6 miesięcy sprawdzać dawkę leku.
Zalecana dawka początkowa to 2 mg somatropiny raz na tydzień w postaci zastrzyku. U kobiet przyjmujących doustne estrogeny dawka początkowa wynosi zazwyczaj 3 mg raz na tydzień w postaci zastrzyku.
Lekarz może podjąć decyzję o mniejszej dawce początkowej. Jeśli to konieczne, lekarz stopniowo zwiększy dawkę w zależności od indywidualnej reakcji na leczenie i od stężenia we krwi czynnika wzrostu o nazwie IGF-I. Stężenie we krwi IGF-I wymaga regularnego monitorowania, tak aby mogło być utrzymywane w granicach normy dla wieku i płci.
Może być konieczne zmniejszenie dawki:
– u pacjentów w wieku powyżej 60 lat
– u pacjentów, u których doszło do długotrwałego obrzęku tkanek spowodowanego zatrzymaniem płynów lub do zaburzeń czucia, takich jak kłucie, mrowienie i świąd
– w celu uniknięcia zespołu cieśni nadgarstka, polegającego na przygnieceniu nerwu przebiegającego przez nadgarstek (nerw pośrodkowy), co powoduje drętwienie i ból ręki
– po zastosowaniu leku przez dłuższy okres czasu, szczególnie u mężczyzn.
Należy zapoznać się również z wymaganymi korektami, opisanymi w punkcie 2 załączonej ulotki, „Inne leki i Somatropin Biopartners”.
Sposób podawania
Po równomiernym wymieszaniu proszku z załączonym do opakowania rozpuszczalnikiem należy wstrzyknąć lek pod skórę. Oznacza to, że po przygotowaniu zawiesinę wstrzykuje się za pomocą krótkiej igły do tkanki tłuszczowej skóry. Po wstrzyknięciu, hormon wzrostu jest powoli uwalniany do organizmu przez okres około tygodnia.
Zastrzyki należy podawać zawsze w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze dnia, ponieważ łatwiej jest to sobie zapamiętać.
Jeśli pacjent wykonuje zastrzyki samodzielnie, będzie przeszkolony jak trzeba przygotowywać i podawać zastrzyk. Bez odbycia szkolenia i zrozumienia procedury nie należy wstrzykiwać leku.
Wstrzykiwać lek zgodnie z zaleceniami lekarza, który również powie, jaką stosować dawkę i jak wstrzykiwać tę dawkę po pobraniu z fiolki przepisanej przez lekarza. W przypadku wielokrotnego podawania w tym samym miejscu tkanka tłuszczowa pod skórą może się skurczyć w miejscu wstrzykiwania. Aby tego uniknąć, należy zawsze zmieniać miejsce wstrzyknięcia. W ten sposób skóra i tkanka podskórna mają czas na odpoczęcie od zastrzyku, zanim w to samo miejsce będzie podany następny zastrzyk.
Przypadkowe wstrzyknięcie leku do mięśnia zamiast pod skórę może spowodować zbyt niski poziom cukru we krwi. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.
Informacje na temat samodzielnego wstrzykiwania leku Somatropin Biopartners
Należy dokładnie przestrzegać instrukcji krok po kroku.
Przed rozpoczęciem należy przygotować następujące przedmioty:
– zawarte w opakowaniu
– Somatropin Biopartners, fiolka zawierająca substancję czynną
– Somatropin Biopartners, fiolka zawierająca 1,5 ml rozpuszczalnika do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań
– niezawarte w opakowaniu
– jedna jałowa strzykawka z igłą o rozmiarze 19 (19G) lub grubszą do pobrania rozpuszczalnika
– jedna jałowa strzykawka z igłą o rozmiarze 26 (26G) do wykonania zastrzyku
– waciki nasączone alkoholem
– suchy gazik lub wacik
– plaster
– pojemnik na zużyte strzykawki i igły
Szczegółowe informacje na temat przygotownaia, pobierania i wstrzyknięcia zawiesiny, znajdują sie w załączonej ulotce dla pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Somatropin Biopartners należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli pacjent zastosował zbyt wiele leku, początkowo stężenie cukru we krwi może się zmniejszyć i stać się zbyt niskie. Następnie może się ono zwiększyć i być zbyt wysokie. Długotrwałe przedawkowanie może spowodować nadmierny wzrost uszu, nosa, warg, języka i kości policzkowych.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Somatropin Biopartners – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Somatropin Biopartners w okresie ciąży i karmienia piersią?
Pacjentka nie powinna stosować leku Somatropin Biopartners, jeśli jest w ciąży lub próbuje zajść w ciążę.
Jeśli pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie wiadomo, czy ten lek przenika do mleka matki. W przypadku karmienia piersią należy stosować ten lek tylko wtedy, gdy lekarz daje znać, że jest to bezwzględnie konieczne.
Ulotka Somatropin Biopartners – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Somatropin Biopartners?
Cena Somatropin Biopartners i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Somatropin Biopartners.Opinie o Somatropin Biopartners - forum pacjentów
Stosujesz Somatropin Biopartners? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.