Furazek

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCJ01XE03
ProceduraNAR
SubstancjaFuragina (Furazydyna)

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Furazek?

Furazek jest lekiem w postaci tabletek do podawania doustnego. Zawiera jako substancję czynną furazydynę, zwaną także furaginą pochodną nitrofuranu. Furazydyna jest lekiem przeciwbakteryjnym.

Wskazaniem do stosowania leku Furazek jest:
• leczenie niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych, w tym nawracających zakażeń układu moczowego u kobiet wywołanych przez drobnoustroje Escherichia coli.

Reklama

Jaki jest skład Furazek, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest furazydyna, zwana także furaginą.

Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna krzemowana o składzie: celuloza mikrokrystaliczna 98% i krzemionka koloidalna bezwodna 2%,, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa typu A.

Dawkowanie preparatu Furazek – jak stosować ten lek?

Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Podanie doustne. Furazek należy podawać podczas posiłków. Jednocześnie stosować dietę bogatą w białko. Lek należy popijać dużą ilością płynów. Gdy raz lub kilka razy pominięto kolejną dawkę leku, leczenie należy kontynuować stosując poprzednio przyjmowane dawki leku.

Stosowanie u dorosłych
Pierwszego dnia stosowania: 400 mg na dobę w 4 dawkach podzielonych (1 tabletka co 6 godzin); w następne dni: 300 mg na dobę w 3 dawkach podzielonych (1 tabletka co 8 godzin). Leczenie trwa zwykle 7–10 dni. W razie konieczności leczenie można powtórzyć po upływie 10–15 dni.

Nawracające zakażenia układu moczowego u kobiet
W przypadku wystąpienia przynajmniej 3 epizodów zakażenia układu moczowego w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosuje się Furazek w dawce 100 mg (1 tabletka) na noc przez okres 6-12 miesięcy.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Furazek można podawać dzieciom w wieku od 2 do 14 lat. Należy zastosować poniższy schemat dawkowania.

Lek Furazek należy stosować w dawce 5–7 mg/kilogram masy ciała na dobę w 2 dawkach podzielonych.

Lek stosuje się przez 7–8 dni. Gdy zachodzi konieczność leczenie można powtórzyć po upływie 10–15 dni.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Furazek – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Furazek najlepiej jest przyjmować podczas posiłków zawierających białko, ponieważ zwiększa ono wchłanianie leku.

Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie terapii furaginą.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Furazek w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie należy stosować leku Furazek w pierwszym trymestrze ciąży ani u kobiet w donoszonej ciąży (od 38 tygodnia) i w okresie porodu, gdyż furazydyna może spowodować niedokrwistość hemolityczną u noworodka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania w ostatnich trzech miesiącach ciąży (III trymestr).

Karmienie piersią
Z uwagi na przenikanie furaginy do mleka kobiecego, leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Płodność
W przypadku mężczyzn w wieku rozrodczym – jak pokazały badania doświadczalne oraz obserwacje kliniczne chorych, którzy stosowali nitrofurany (jak również niektóre antybiotyki), leki te mogą niekorzystnie oddziaływać na funkcje jąder, ponieważ zmniejsza się ogólna ilość plemników i spermy, a także zmniejsza się ruchliwość plemników oraz pojawiają się zmiany w ich budowie.

Ulotka Furazek – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Furazek - 100 mg, Tabletki (Furazidinum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Furazek - 100 mg, Tabletki (Furazidinum)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

2.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 1 opinii)

Znakomity
0%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
0%
Słaby
100%
Fatalny
0%

1 komentarz do “Furazek”

  1. ★★☆☆☆

    Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stosowaniem leku Furazek. Niestety, podczas terapii wystąpiły u mnie bardzo nieprzyjemne i uciążliwe skutki uboczne w postaci intensywnych skurczów mięśni w obrębie stóp i dłoni. Te dolegliwości znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie, utrudniając wykonywanie nawet podstawowych czynności. Skurcze były na tyle dokuczliwe, że zaburzały nie tylko pracę, ale także odpoczynek. Jest to istotna informacja dla osób rozważających terapię tym lekiem – warto być świadomym możliwości wystąpienia takich objawów i omówić je wcześniej z lekarzem prowadzącym.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Furazek. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.

Nie znalazłeś/aś potrzebnych informacji? Pomocna może się okazać wyszukiwarka leków.