Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Escitalopram Pfizer?
Escytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny. Zakłócenia czynności układu serotoninergicznego w mózgu odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu depresji i związanych z nią zaburzeń.
Lek Escitalopram Pfizer zawiera escytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji (epizody ciężkiej depresji) i zaburzeń lękowych (takich jak: zaburzenie lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez agorafobii, fobia społeczna, zaburzenia lękowe uogólnione oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne).
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Escitalopram Pfizer, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Escitalopram Pfizer – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Escitalopram Pfizer – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Escitalopram Pfizer w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Escitalopram Pfizer – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Escitalopram Pfizer, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest escytalopram.
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 5 mg, tabletki powlekane zawiera 5 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 10 mg, tabletki powlekane zawiera 10 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 15 mg, tabletki powlekane zawiera 15 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Każda tabletka leku Escitalopram Pfizer, 20 mg, tabletki powlekane zawiera 20 mg escytalopramu (w postaci szczawianu).
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, krzemionka koloidalna bezwodna, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol, talk, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna i magnezu stearynian.
Otoczka tabletki: hypromeloza (5 cP), makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).
Dawkowanie preparatu Escitalopram Pfizer – jak stosować ten lek?
Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
Depresja
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.
Napady lęku panicznego z agorafobią lub bez agorafobii
Dawka początkowa leku Escitalopram Pfizer wynosi 5 mg raz na dobę w pierwszym tygodniu leczenia, następnie dawkę zwiększa się do 10 mg na dobę. Dawka może być następnie zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.
Fobia społeczna
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może następnie zostać zmniejszona przez lekarza do 5 mg na dobę lub zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę, zależnie od reakcji pacjenta na lek.
Zaburzenia lękowe uogólnione
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zazwyczaj stosowana dawka leku Escitalopram Pfizer to 10 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Zalecana dawka początkowa leku Escitalopram Pfizer to 5 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana przez lekarza do 10 mg na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży (w wieku poniżej 18 lat)
Leku Escitalopram Pfizer nie należy zwykle stosować u dzieci i młodzieży. Dodatkowe informacje zamieszczono w punkcie 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Escitalopram Pfizer”.
Lek Escitalopram Pfizer można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Nie należy rozgryzać tabletek, ponieważ są gorzkie w smaku.
Czas trwania leczenia
Pacjent może zacząć czuć się lepiej dopiero po kilku tygodniach leczenia. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Escitalopram Pfizer, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia.
Nie zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza.
Lek należy stosować tak długo, jak zalecił lekarz. Jeśli pacjent przerwie leczenie za wcześnie, objawy mogą powrócić. Zaleca się zatem kontynuowanie leczenia przez co najmniej 6 miesięcy po odzyskaniu dobrego samopoczucia.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Escitalopram Pfizer, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do izby przyjęć najbliższego szpitala. Należy to uczynić nawet wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Do objawów przedawkowania zalicza się: zawroty głowy, drżenie, pobudzenie, drgawki, śpiączkę, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na wizytę u lekarza lub w szpitalu należy zabrać opakowanie leku Escitalopram Pfizer.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Escitalopram Pfizer – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Escitalopram Pfizer można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Jak w przypadku innych leków, nie jest zalecane jednoczesne przyjmowanie leku Escitalopram Pfizer i spożywanie alkoholu, choć interakcje (oddziaływanie) leku Escitalopram Pfizer z alkoholem nie są spodziewane.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Escitalopram Pfizer w okresie ciąży i karmienia piersią?
W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Pacjentka nie powinna stosować leku Escitalopram Pfizer w ciąży i w okresie karmienia piersią, dopóki nie omówi z lekarzem zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.
Stosowanie leku Escitalopram Pfizer w ostatnich 3 miesiącach ciąży, może spowodować, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: trudności w oddychaniu, sina skóra, drgawki, wahania temperatury ciała, trudności w karmieniu, wymioty, małe stężenie glukozy we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenie, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność lub trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Escitalopram Pfizer. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Escitalopram Pfizer, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (PPHN). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą, i pojawia się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną.
W przypadku stosowania leku Escitalopram Pfizer w czasie ciąży, nigdy nie należy nagle przerywać leczenia.
Przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Badania na zwierzętach wykazały, że cytalopram – lek podobny do escytalopramu pogarsza jakość spermy. Teoretycznie może to wpływać na płodność, jednak nie zaobserwowano dotychczas wpływu na płodność u człowieka.
Ulotka Escitalopram Pfizer – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Brak ulotki w bazie.
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Brak charakterystyki w bazie.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)
Subskrypcja powiadomień
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?