Epimedac

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnymedac Gesellschaft für klinische Spezialpräparate mbH
Kod ATCL01DB03
ProceduraDCP
SubstancjaEpirubicyna

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Epimedac?

Chlorowodorek epirubicyny – substancja czynna leku Epimedac – należy do grupy substancji czynnych zwanych antracyklinami. Te cytotoksyczne substancje czynne są stosowane w leczeniu nowotworów.

Lek Epimedac jest stosowany w leczeniu:
• raka piersi.
• zaawansowanego raka jajnika.
• raka żołądka.
• raka drobnokomórkowego płuca (specjalny rodzaj raka płuca).
• powierzchniowego lub miejscowo bardzo ograniczonego raka pęcherza moczowego.

Reklama

Jaki jest skład Epimedac, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest chlorowodorek epirubicyny.

• Pozostałe składniki leku to chlorek sodu, kwas solny i woda do wstrzykiwań. 1 ml roztworu zawiera 2 mg chlorowodorku epirubicyny.

Dawkowanie preparatu Epimedac – jak stosować ten lek?

Lek Epimedac podaje się pacjentom wyłącznie pod nadzorem lekarza wyspecjalizowanego w tego rodzaju leczeniu. Przed i podczas leczenia lekiem Epimedac lekarz kontroluje różne parametry laboratoryjne (np. ilość czerwonych krwinek, stężenie kwasu moczowego w krwi, czynność wątroby pacjenta) i będzie uważnie monitorować czynność serca. Monitorowanie czynności serca będzie przeprowadzane również przez kilka tygodni po zakończeniu leczenia lekiem Epimedac.

Dawkowanie leku Epimedac zależy od rodzaju choroby, z powodu której pacjent jest leczony, od reakcji organizmu na leczenie i od innych leków przyjmowanych przez pacjenta.

Wielkość dawki leku Epimedac zależy od powierzchni ciała pacjenta. Dawkę oblicza się na podstawie wzrostu i wagi pacjenta.

Zalecana dawka leku Epimedac wynosi 60 – 90 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała. Lek jest podawany jako zastrzyk dożylny, tj. do naczynia krwionośnego (żyły), przez trzy do pięciu minut.

Zastrzyk podaje się co trzy tygodnie.

W leczeniu raka drobnokomórkowego płuca podaje się większą dawkę wynoszącą 120 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała, jako zastrzyk dożylny przez trzy do pięciu minut lub w postaci infuzji (kroplówki) trwającej do 30 minut, również co trzy tygodnie.

W leczeniu raka piersi lekarz decyduje o dawkowaniu i postępowaniu.

Dawki zostają zmniejszone w przypadku stwierdzenia u pacjenta małej liczby białych krwinek i płytek krwi, zaburzeń czynności wątroby lub nerek, albo w przypadku stosowania leku razem z innymi cytotoksycznymi produktami leczniczymi.

Lek Epimedac można podawać także bezpośrednio do pęcherza moczowego w celu leczenia powierzchniowego raka pęcherza moczowego lub w celu zapobiegania nawrotowi raka po zabiegu usunięcia nowotworu. Dawkowanie zależy od rodzaju raka pęcherza moczowego.

Aby zapobiec niepożądanemu rozcieńczeniu leku Epimedac przez mocz, pacjent nie powinien przyjmować płynów przez 12 godzin przed zabiegiem.

Pacjent pozostaje pod ścisłą obserwacją przed, podczas i po leczeniu lekiem Epimedac.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie podania pacjentowi większej niż zalecana dawki leku Epimedac, będzie ściśle monitorowana czynność serca oraz liczba krwinek. Mogą wystąpić cięższe działania niepożądane niż zwykle.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epimedac – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Epimedac w okresie ciąży i karmienia piersią?

Chlorowodorek epirubicyny – substancja czynna leku Epimedac – może spowodować wady rozwojowe, dlatego należy koniecznie poinformować lekarza, jeśli pacjentka podejrzewa, że jest w ciąży. Nie wolno stosować leku Epimedac podczas ciąży, o ile lekarz tego wyraźnie nie zaleci.

Podczas przyjmowania leku Epimedac pacjenci i ich partnerzy muszą stosować skuteczną antykoncepcję. W przypadku zajścia w ciążę przez pacjentkę lub partnerkę pacjenta podczas leczenia lekiem Epimedac zaleca się konsultację genetyczną.

Mężczyźni planujący posiadanie potomstwa powinni zasięgnąć porady na temat zamrożenia nasienia przed rozpoczęciem leczenia lekiem Epimedac.

Pacjentka musi przerwać karmienie piersią przed i podczas leczenia lekiem Epimedac.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Epimedac – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Epimedac 2 mg/ml roztwór do wstrzykiwań - 2 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Epirubicini hydrochloridum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Epimedac 2 mg/ml roztwór do wstrzykiwań - 2 mg/ml, Roztwór do wstrzykiwań (Epirubicini hydrochloridum)

Bibliografia

  • Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz