Epirubicin Kabi

Epirubicin Kabi to lek onkologiczny, przeciwnowotworowy, stosowany w chemioterapii. Jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań lub infuzji. Lek ten jest stosowany w leczeniu różnych typów nowotworów, takich jak rak piersi, rak jajnika, rak żołądka, chłoniaki nieziarnicze, rak płuca (drobno- i niedrobnokomórkowy), rak okrężnicy i odbytnicy, rak głowy i szyi, nowotwory tkanek miękkich, białaczki oraz rak pęcherza moczowego. Epirubicin Kabi jest wydawany na podstawie recepty. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Epirubicin Kabi. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Epirubicyna należy do terapeutycznej grupy środków przeciwnowotworowych (leków przeciw rakowi). Jest stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Epirubicin Kabi jest stosowany w leczeniu:
− raka piersi,
− raka żołądka.

Epirubicin Kabi jest również stosowany dopęcherzowo w leczeniu wczesnych stadiów (powierzchniowego) raka pęcherza moczowego i w zapobieganiu nawrotom raka pęcherza moczowego po operacji.

Epirubicin Kabi jest często stosowany w połączeniu z innymi lekami zwalczającymi raka (w tzw. polichemioterapii).

Jaki jest skład Epirubicin Kabi, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek epirubicyny. 1 ml roztwór do wstrzykiwań lub infuzji zawiera 2 mg chlorowodorku epirubicyny.

Inne składniki leku to: kwas solny, sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Epirubicin Kabi – jak stosować?

Epirubicin Kabi podaje się wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalizującego się w tego typu leczeniu. Przed i podczas stosowania leku Epirubicin Kabi, lekarz sprawdzi różne parametry laboratoryjne (liczba krwinek, stężenie kwasu moczowego we krwi, czynność wątroby i nerek) i będzie uważnie monitorował czynność serca. Monitorowanie czynności serca będzie kontynuowane przez kilka tygodniu po zakończeniu stosowania leku Epirubicin Kabi.

Podanie w postaci wstrzyknięcia lub infuzji do żyły
Każdą dawkę leku Epirubicin Kabi określa się na podstawie powierzchni ciała pacjenta.
Powierzchnię ciała oblicza się na podstawie wagi i wzrostu pacjenta. Dawka leku Epirubicin Kabi jaka zostanie podana będzie również zależała od rodzaju nowotworu, stanu zdrowia, czynności wątroby lub nerek oraz stosowania innych leków.
Jeśli epirubicyna podana jest jako pojedynczy lek, zazwyczaj stosowana dawka wynosi od 60 mg/m² do 90 mg/m² powierzchni ciała. Większe dawki (100 do 120 mg/m² powierzchni ciała) mogą być podane w przypadku raka piersi.
Dawka będzie zmniejszona lub podanie kolejnej dawki zostanie opóźnione w przypadku zmniejszonej ilości białych krwinek, gdy pacjent jest w podeszłym wieku, ma problemy z wątrobą lub jeśli lek jest stosowany w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.
Epirubicin Kabi może być podany jako wstrzyknięcie do żyły przez 3 do 5 minut. Może być również rozpuszczony w glukozie (roztwór cukru) lub chlorku sodu (słona woda) zanim zostanie powoli podany, zwykle w postaci infuzji dożylnej przez 30 minut. Zwykle podawany jest co 3 (lub 4) tygodnie.
Podczas podawania leku Epirubicin Kabi igła musi pozostawać w żyle. Jeśli igła wysunie się lub obluzuje lub roztwór przedostanie się do tkanek poza żyłą (pacjent może odczuwać dyskomfort lub ból) należy natychmiast poinformować lekarza lub pielęgniarkę.

Podanie bezpośrednio do pęcherza (podanie dopęcherzowe)
Lek może być podany bezpośrednio do pęcherza przy użyciu cewnika. W przypadku tej drogi podania, pacjent nie powinien przyjmować żadnych płynów przez 12 godzin przed rozpoczęciem leczenia, aby mocz nie rozcieńczył leku zbyt mocno.Dawka będzie zależała od typu raka pęcherza.

Roztwór powinien być utrzymywany w pęcherzu przez 1 do 2 godzin po podaniu. Pacjent będzie obracany co jakiś czas, aby upewnić się, że wszystkie części pęcherza będą poddane działaniu leku.

Należy zachować ostrożność przy opróżnianiu pęcherza, aby zawartość pęcherza nie weszła w kontakt ze skórą. Gdyby jednak tak się stało, należy przemyć to miejsce wodą z mydłem, ale nie szorować.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Ponieważ lek będzie podawany w szpitalu, ryzyko przedawkowania jest mało prawdopodobne.

Jeśli pacjent podejrzewa, że otrzymał zbyt dużą dawkę leku Epirubicin Kabi powinien natychmiast skontaktować się ze lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epirubicin Kabi – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Epirubicin Kabi w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leki przeciwnowotworowe podawane są w czasie ciąży jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Należy rozważyć korzyść dla matki w stosunku do możliwego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka. Badania na zwierzętach wykazały, że epirubicyna jest szkodliwa dla nienarodzonego potomstwa i może powodować deformacje. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni stosować skuteczne metody antykoncepcyjne (pigułki, prezerwatywy) podczas leczenia, a także przez okres 6 miesięcy po jego zakończeniu.

Należy również zapobiegać ciąży, w przypadku, gdy partner leczony jest epirubicyną. Jeśli w trakcie leczenia pacjentka zajdzie w ciążę, zaleca się konsultację genetyczną. Mężczyźni, którzy planują zostać ojcami powinni skorzystać z porady dotyczącej możliwości zamrożenia nasienia przed rozpoczęciem leczenia epirubicyną.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Epirubicin Kabi

Ulotka Epirubicin Kabi – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Epirubicin Kabi przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Epirubicin Kabi m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Epirubicin Kabi w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Epirubicin Kabi

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Epirubicin Kabi? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Epirubicin Kabi. Podziel się doświadczeniami na forum.