Epirubicin-Ebewe

Epirubicin-Ebewe to lek onkologiczny, który jest stosowany w chemioterapii. Jest to antybiotyk przeciwnowotworowy, który działa na komórki w fazie aktywnego wzrostu, hamując lub całkowicie zatrzymując ich wzrost i zwiększając możliwość obumarcia tych komórek. Lek ten jest wskazany do stosowania w leczeniu różnych typów nowotworów, takich jak rak piersi, rak jajnika, rak żołądka, chłoniaki nieziarnicze, rak płuca (drobno- i niedrobnokomórkowy), rak okrężnicy i odbytnicy, rak głowy i szyi, nowotwory tkanek miękkich, białaczki oraz rak pęcherza moczowego. Epirubicin-Ebewe jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Chlorowodorek epirubicyny – substancja czynna leku Epirubicin-Ebewe – należy do grupy przeciwnowotworowych antybiotyków antracyklinowych. Leki te mają działanie cytotoksyczne i wykorzystuje się je w leczeniu wielu nowotworów. Epirubicyna może być stosowana w monoterapii, ale częściej w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.

Epirubicyna stosowana jest w leczeniu wielu chorób nowotworowych, w tym:
– raka piersi,
– raka jajnika,
– raka żołądka,
– raka płuca,
– raka głowy i szyi,
– raka okrężnicy i odbytnicy,
– szpiczaka mnogiego,
– złośliwych chłoniaków nieziarniczych,
– ostrych białaczek.

Po podawaniu epirubicyny do pęcherza moczowego stwierdzono jej korzystne działanie w leczeniu następujących chorób:
– rak pęcherza moczowego z komórek nabłonka przejściowego,
– rak in situ pęcherza moczowego,
– dopęcherzowe leczenie zapobiegawcze po przezcewkowym wycięciu raka pęcherza moczowego.

Skład

Substancją czynną leku jest chlorowodorek epirubicyny. 1 ml koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji zawiera 2 mg chlorowodorku epirubicyny.

Pozostałe składniki to chlorek sodu, kwas solny i woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Lek Epirubicin-Ebewe podaje się wyłącznie dożylnie lub do pęcherza moczowego.

Lek podawany jest pacjentom wyłącznie pod nadzorem lekarza specjalisty w leczeniu nowotworów.

Przed i w trakcie leczenia lekarz zleci badania krwi w celu skontrolowania czynności szpiku kostnego, nerek i wątroby oraz będzie monitorować czynność serca. Kontrolne badania czynności serca prowadzi się jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu stosowania leku Epirubicin-Ebewe.

Dawkę leku Epirubicin-Ebewe lekarz dostosowuje do powierzchni ciała pacjenta (obliczonej na podstawie wzrostu i masy ciała). Jej wielkość zależy od rodzaju nowotworu, reakcji organizmu na leczenie oraz od innych stosowanych jednocześnie leków.

Zwykle stosowana dawka leku Epirubicin-Ebewe wynosi 60-90 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała. Lek jest podawany w postaci powolnego wstrzyknięcia dożylnego trwającego trzy do pięciu minut. Lek podaje się na ogół co trzy tygodnie.

W leczeniu raka drobnokomórkowego płuca podaje się większą dawkę leku (120 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała) w postaci wstrzyknięcia dożylnego przez trzy do pięciu minut lub w postaci infuzji (kroplówki) trwającej do 30 minut, również co trzy tygodnie.

W leczeniu raka piersi lekarz określa dawkę i sposób leczenia każdego pacjenta indywidualnie.

Mniejsze dawki stosuje się u pacjentów z małą liczbą białych krwinek i płytek krwi, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek i u pacjentów otrzymujących również inne leki cytotoksyczne.

Aby zapobiec niepożądanemu rozcieńczeniu leku Epirubicin-Ebewe przez mocz, pacjent nie powinien przyjmować płynów przez 12 godzin przed zabiegiem.

Pacjent pozostaje pod ścisłą obserwacją przed, podczas i po leczeniu lekiem Epirubicin-Ebewe.

Przedawkowanie

Podanie pacjentowi większej niż zalecana dawki leku Epirubicin-Ebewe może spowodować znaczne zaburzenia czynność szpiku kostnego, objawem czego może być zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytek krwi, zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego i ciężkie zaburzenia czynności serca. Mogą wystąpić cięższe działania niepożądane niż zwykle.

Jedzenie i picie (alkohol)

Nie dotyczy.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza.

Chlorowodorek epirubicyny – substancja czynna leku Epirubicin-Ebewe – może spowodować uszkodzenie płodu. Nie wolno stosować leku Epirubicin-Ebewe podczas ciąży, chyba że lekarz uzna to za konieczne.

Podczas stosowania leku Epirubicin-Ebewe oraz przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia pacjenci i ich partnerzy muszą stosować skuteczną antykoncepcję. W przypadku zajścia w ciążę pacjentki lub partnerki pacjenta leczonego lekiem Epirubicin-Ebewe zaleca się konsultację genetyczną. Mężczyźni planujący posiadanie potomstwa powinni zasięgnąć porady na temat możliwości zamrożenia nasienia przed rozpoczęciem leczenia lekiem Epirubicin-Ebewe.

Należy zrezygnować z karmienia piersią przed i podczas leczenia lekiem Epirubicin-Ebewe.

Ulotka Epirubicin-Ebewe

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Brak charakterystyki w bazie.

Opinie o Epirubicin-Ebewe (forum)

Stosujesz Epirubicin-Ebewe? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Epirubicin-Ebewe. Podziel się doświadczeniami na forum.