Enterol 250 to lek probiotyczny dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie drożdże Saccharomyces boulardii. Lek ten przywraca równowagę mikroflory jelitowej i jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu biegunek różnego pochodzenia, w tym biegunek związanych ze stosowaniem antybiotyków. Może być stosowany u dzieci powyżej 1 miesiąca życia, młodzieży oraz dorosłych. Enterol 250 dostępny jest w postaci kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Gastrolit to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do doustnego nawadniania, zawierający zestaw elektrolitów i glukozę. Jest stosowany do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia, szczególnie w przebiegu biegunek u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Gastrolit jest dostępny bez recepty.
Hidrasec to lek przeciwbiegunkowy, którego substancją czynną jest racekadotryl. Jest stosowany w leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Lek ten powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Hidrasec jest dostępny na receptę.
Lacidofil to lek dostępny bez recepty, który zawiera bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus helveticus. Jego głównym działaniem jest przywracanie naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, gdy doszło do jej zniszczenia lub zahamowania rozwoju przez inne bakterie. Wskazaniami do stosowania Lacidofilu są: zapobieganie zaburzeniom mikroflory przewodu pokarmowego w trakcie i po antybiotykoterapii, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające w trakcie i po antybiotykoterapii oraz nawracające rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy.
Lakcid to lek dostępny bez recepty, który zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus. Szczepy te są odporne na kwaśne pH żołądka oraz na działanie soli kwasów żółciowych, dzięki czemu mogą kolonizować skład mikroflory jelit, szczególnie jeśli była ona wyjałowiona antybiotykoterapią. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit, w szczególności wspomagająco w rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych.
Lakcid GASTROMED to innowacyjny proszek, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy zawiesinę do stosowania doustnego. Preparat zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus, które mają zdolność do kolonizowania błony śluzowej jelit i przywracania równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Jest to idealny wybór w przypadku biegunki wirusowej u dzieci, zaburzeń czynnościowych jelit spowodowanych brakiem prawidłowej flory bakteryjnej, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Preparat ten może również pomóc w przypadku zaburzeń jelitowych wywołanych kuracją antybiotykową. Produkt dostępny jest bez recepty.
Nifuroksazyd Hasco to lek przeciwbakteryjny, który jest stosowany w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki bakteryjnej. Działa na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i nie zaburza równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Lek jest dostępny bez recepty.
Racedryl to lek stosowany w uzupełniającym leczeniu objawowym ostrej biegunki u niemowląt (powyżej 3. miesiąca życia) i u dzieci. Lek działa wyłącznie w obrębie jelit, zmniejszając nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita. Jest dostępny na receptę.
Racekadotryl to lek przeciwbiegunkowy, który jest prolekiem ulegającym w organizmie przekształceniu do tiorfanu, będącego inhibitorem enkefalinazy jelitowej. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawowym ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia, z równoczesnym stosowaniem nawodnienia doustnego i standardowego postępowania podtrzymującego. Racekadotryl jest dostępny na receptę.
Recenum Baby to lek stosowany w doraźnym leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 6. roku życia. Lek ten powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Recenum Baby jest dostępny bez recepty.
Recenum Junior to lek stosowany w doraźnym leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 6. roku życia. Działa poprzez zmniejszenie nadmiernego wydzielania wody i elektrolitów przez jelita, wywołane toksynami cholery lub stanem zapalnym. Lek powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Racekadotryl może być stosowany jako leczenie wspomagające, gdy możliwe jest stosowanie leczenia przyczynowego.
Smecta to lek dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest diosmektyt, naturalna glinka. Lek ten ma silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, co wzmacnia barierę ochronną przed patogenami i czynnikami drażniącymi. Stosowany jest w leczeniu ostrej biegunki u dzieci powyżej 2. roku życia oraz u dorosłych, a także w leczeniu objawowym przewlekłej biegunki czynnościowej u dorosłych.
Zyfurax Baby to lek zawierający nifuroksazyd, substancję o właściwościach bakteriobójczych. Działa ona na ziarniaki Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Zyfurax Baby stosowany jest w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego. Lek ten jest dostępny na receptę.
Zyfurax Junior to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną nifuroksazyd. Substancja ta ma właściwości bakteriobójcze i działa na ziarniaki Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego, takich jak ostre lub przewlekłe biegunki. Zyfurax Junior jest dostępny bez recepty.
Leki na biegunkę dla dzieci i niemowląt – tabletki na rozwolnienie u dzieci, elektrolity
Lista leków na biegunkę i wymioty u dziecka.
Biegunka i wymioty u dziecka mogą być bardzo groźnym stanem prowadzącym do odwodnienia. Są to objawy najczęściej towarzyszące innym schorzeniom, takim jak infekcje, zatrucie pokarmowe czy silny stres albo choroba lokomocyjna. Ważne jest szybkie działanie, by nie doprowadzić do osłabienia organizmu, w szczególności u najmłodszych.
Leczenie biegunki i wymiotów u dzieci
Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również u dzieci w przypadku występowania biegunki czy wymiotów ważne jest dbanie o to, by organizm nie uległ odwodnieniu oraz jego gospodarka elektrolitowa nie została zaburzona. Istotna w przypadku dzieci, w szczególności tych najmłodszych jest również wnikliwa obserwacja, a w razie braku poprawy, udanie się do lekarza. Nawadnianie należy przeprowadzać najlepiej z użyciem dedykowanych dla dzieci elektrolitów, pomogą one uzupełnić płyny, mają również optymalne proporcje do wchłaniania. Płyny należy podawać stopniowo, w niewielkich ilościach, ale z dużą częstotliwością. Jako leki uzupełniające leczenie biegunki w niektórych przypadkach stosuje się smektyn, racekadotryl, nifuroksazyd.
Postępowanie po ustaniu objawów
W czasie osłabienia biegunki i wymiotów lub po ich całkowitym ustaniu zaleca się również podawanie dziecku suplementów zawierających probiotyki. Mogą być to krople, proszek do sporządzania zawiesiny czy gotowej zawiesiny. Suplementacja taka ma na celu odbudowę właściwej flory bakteryjnej układu pokarmowego, która zwykle w wyniku biegunki i wymiotów ulega osłabieniu.