Enterol 250

Enterol 250 to lek probiotyczny dostępny bez recepty, który zawiera w swoim składzie drożdże Saccharomyces boulardii. Lek ten przywraca równowagę mikroflory jelitowej i jest stosowany w zapobieganiu i leczeniu biegunek różnego pochodzenia, w tym biegunek związanych ze stosowaniem antybiotyków. Może być stosowany u dzieci powyżej 1 miesiąca życia, młodzieży oraz dorosłych. Enterol 250 dostępny jest w postaci kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

Gastrolit

Gastrolit to lek w postaci proszku do sporządzania roztworu do doustnego nawadniania, zawierający zestaw elektrolitów i glukozę. Jest stosowany do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia, szczególnie w przebiegu biegunek u niemowląt, dzieci oraz dorosłych. Gastrolit jest dostępny bez recepty.

Hidrasec

Hidrasec to lek przeciwbiegunkowy, którego substancją czynną jest racekadotryl. Jest stosowany w leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 3. miesiąca życia. Lek ten powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Hidrasec jest dostępny na receptę.

Lacidofil

Lacidofil to lek dostępny bez recepty, który zawiera bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus helveticus. Jego głównym działaniem jest przywracanie naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, gdy doszło do jej zniszczenia lub zahamowania rozwoju przez inne bakterie. Wskazaniami do stosowania Lacidofilu są: zapobieganie zaburzeniom mikroflory przewodu pokarmowego w trakcie i po antybiotykoterapii, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające w trakcie i po antybiotykoterapii oraz nawracające rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy.

Lakcid

Lakcid to lek dostępny bez recepty, który zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus. Szczepy te są odporne na kwaśne pH żołądka oraz na działanie soli kwasów żółciowych, dzięki czemu mogą kolonizować skład mikroflory jelit, szczególnie jeśli była ona wyjałowiona antybiotykoterapią. Lek jest wskazany do stosowania w leczeniu poantybiotykowego zapalenia jelit, w szczególności wspomagająco w rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych.

Lakcid GASTROMED

Lakcid GASTROMED to innowacyjny proszek, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy zawiesinę do stosowania doustnego. Preparat zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus, które mają zdolność do kolonizowania błony śluzowej jelit i przywracania równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Jest to idealny wybór w przypadku biegunki wirusowej u dzieci, zaburzeń czynnościowych jelit spowodowanych brakiem prawidłowej flory bakteryjnej, a także w celu zapobiegania biegunce podróżnych. Preparat ten może również pomóc w przypadku zaburzeń jelitowych wywołanych kuracją antybiotykową. Produkt dostępny jest bez recepty.

Nifuroksazyd Hasco

Nifuroksazyd Hasco to lek przeciwbakteryjny, który jest stosowany w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki bakteryjnej. Działa na większość bakterii wywołujących zakażenia jelitowe, nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i nie zaburza równowagi mikroflory przewodu pokarmowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Racedryl

Racedryl to lek stosowany w uzupełniającym leczeniu objawowym ostrej biegunki u niemowląt (powyżej 3. miesiąca życia) i u dzieci. Lek działa wyłącznie w obrębie jelit, zmniejszając nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita. Jest dostępny na receptę.

Racekadotryl US Pharmacia

Racekadotryl to lek przeciwbiegunkowy, który jest prolekiem ulegającym w organizmie przekształceniu do tiorfanu, będącego inhibitorem enkefalinazy jelitowej. Lek ten jest stosowany w leczeniu objawowym ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia, z równoczesnym stosowaniem nawodnienia doustnego i standardowego postępowania podtrzymującego. Racekadotryl jest dostępny na receptę.

Recenum Baby

Recenum Baby to lek stosowany w doraźnym leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 6. roku życia. Lek ten powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Recenum Baby jest dostępny bez recepty.

Recenum Junior

Recenum Junior to lek stosowany w doraźnym leczeniu objawów ostrej biegunki u dzieci powyżej 6. roku życia. Działa poprzez zmniejszenie nadmiernego wydzielania wody i elektrolitów przez jelita, wywołane toksynami cholery lub stanem zapalnym. Lek powinien być przyjmowany równocześnie z dużą ilością płynów i dietą wspomagającą, gdy nie są one same wystarczające do kontroli biegunek i gdy biegunka nie może być leczona przyczynowo. Racekadotryl może być stosowany jako leczenie wspomagające, gdy możliwe jest stosowanie leczenia przyczynowego.

Smecta

Smecta to lek dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest diosmektyt, naturalna glinka. Lek ten ma silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, co wzmacnia barierę ochronną przed patogenami i czynnikami drażniącymi. Stosowany jest w leczeniu ostrej biegunki u dzieci powyżej 2. roku życia oraz u dorosłych, a także w leczeniu objawowym przewlekłej biegunki czynnościowej u dorosłych.

Stoperan Junior

Stoperan Junior to przeciwbiegunkowy lek zawierający chlorowodorek loperamidu, który łagodzi wzmożoną perystaltykę jelit, przeciwdziałając biegunkom. Stosowany u dorosłych oraz dzieci od 6 roku życia, przynosi ulgę w przypadkach ostrych i przewlekłych biegunek, działając objawowo bez leczenia przyczyny. W większości przypadków, biegunka ustępuje w ciągu kilku godzin po przyjęciu leku.

Zyfurax Baby

Zyfurax Baby to lek zawierający nifuroksazyd, substancję o właściwościach bakteriobójczych. Działa ona na ziarniaki Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Zyfurax Baby stosowany jest w leczeniu ostrej lub przewlekłej biegunki w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego. Lek ten jest dostępny na receptę.

Zyfurax Junior

Zyfurax Junior to lek w postaci tabletek, który zawiera substancję czynną nifuroksazyd. Substancja ta ma właściwości bakteriobójcze i działa na ziarniaki Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego, takich jak ostre lub przewlekłe biegunki. Zyfurax Junior jest dostępny bez recepty.

Leki na biegunkę dla dzieci i niemowląt – skuteczne preparaty przy rozwolnieniu

Biegunka u dziecka – poważny problem wymagający szybkiej reakcji

Biegunka i wymioty u dziecka to nie tylko dyskomfort, ale potencjalnie poważny stan zdrowotny, który może prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Te objawy najczęściej towarzyszą innym schorzeniom, takim jak infekcje wirusowe lub bakteryjne, zatrucia pokarmowe, a niekiedy są reakcją na silny stres lub objawem choroby lokomocyjnej. U niemowląt i małych dzieci odwodnienie może nastąpić znacznie szybciej niż u dorosłych, dlatego kluczowa jest natychmiastowa i właściwa reakcja rodziców.

Jak rozpoznać biegunkę u dziecka?

Biegunkę u dziecka rozpoznajemy, gdy stolce są:

  • Luźniejsze niż zwykle
  • Występują częściej (powyżej 3 razy dziennie)
  • Mogą zawierać śluz lub krew
  • Towarzyszą im inne objawy jak gorączka, wymioty czy ból brzucha

U niemowląt karmionego piersią naturalnie stolce są luźniejsze, dlatego ważna jest obserwacja zmiany ich konsystencji i częstotliwości w porównaniu do normalnego rytmu wypróżnień dziecka.

Przyczyny biegunki i wymiotów u dzieci

Najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci to:

Infekcje

  • Wirusowe (rotawirusy, norowirusy)
  • Bakteryjne (salmonella, E. coli)
  • Pasożytnicze

Zatrucia pokarmowe

  • Spożycie zanieczyszczonej żywności
  • Reakcja na nowe produkty w diecie

Inne przyczyny

  • Stres i silne emocje
  • Skutki uboczne antybiotykoterapii
  • Nietolerancje pokarmowe
  • Choroba lokomocyjna

Leczenie biegunki i wymiotów u dzieci

Nawadnianie – podstawa terapii

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, również u dzieci przy biegunce czy wymiotach kluczowe jest zapobieganie odwodnieniu i zaburzeniom elektrolitowym. W przypadku niemowląt i małych dzieci odwodnienie może nastąpić bardzo szybko, dlatego wymaga szczególnej uwagi.

Prawidłowe nawadnianie:

  • Stosowanie doustnych płynów nawadniających (elektrolitów pediatrycznych)
  • Podawanie płynów małymi porcjami, ale często (1-2 łyżeczki co 2-3 minuty)
  • W przypadku niemowląt karmionych piersią – częstsze przystawianie do piersi
  • Unikanie soków owocowych, napojów gazowanych i słodzonych

Preparaty lecznicze stosowane przy biegunce u dzieci

Elektrolity dla dzieci

Specjalne mieszanki elektrolitów dostosowane do potrzeb dzieci, dostępne w formie:

  • Proszków do rozpuszczania w wodzie
  • Gotowych do spożycia płynów
  • O różnych smakach ułatwiających podanie

Leki przeciwbiegunkowe dla dzieci

  • Smektyn (diosmektyt) – lek absorbujący toksyny, wirusy i bakterie; tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej jelit
  • Racekadotryl – zmniejsza wydzielanie wody do światła jelita, nie wpływając na perystaltykę
  • Nifuroksazyd – lek o działaniu przeciwbakteryjnym stosowany przy biegunkach o podłożu bakteryjnym
  • Probiotyki – preparaty zawierające żywe kultury bakterii

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

Natychmiastowa konsultacja lekarska jest konieczna, gdy:

  • Dziecko ma mniej niż 6 miesięcy
  • Występuje gorączka powyżej 38,5°C
  • W stolcu pojawia się krew lub śluz
  • Biegunka utrzymuje się ponad 48 godzin
  • Widoczne są oznaki odwodnienia (suchość w ustach, brak łez podczas płaczu, zapadnięte ciemiączko, zmniejszona ilość moczu)
  • Dziecko jest apatyczne, senne lub rozdrażnione

Postępowanie po ustąpieniu objawów

Odbudowa flory bakteryjnej

Po ustąpieniu ostrej fazy biegunki i wymiotów zaleca się podawanie dziecku suplementów zawierających probiotyki, które wspomagają odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Dostępne są w formie:

  • Kropli (szczególnie polecane dla niemowląt)
  • Proszków do sporządzania zawiesiny
  • Gotowych zawiesin
  • Kapsułek (dla starszych dzieci)

Dieta po biegunce

Powrót do normalnej diety powinien być stopniowy:

  • Początkowo lekkostrawne posiłki (ryż, gotowana marchewka, pieczone jabłko)
  • Unikanie produktów mlecznych przez kilka dni
  • Unikanie tłustych, smażonych i ciężkostrawnych potraw
  • Zwiększenie ilości probiotyków w diecie (jogurty naturalne, kefiry)

Profilaktyka biegunek u dzieci

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki u dziecka warto:

  • Dbać o higienę rąk całej rodziny
  • Dokładnie myć owoce i warzywa
  • Przestrzegać zasad higieny przy przygotowywaniu posiłków
  • Rozważyć szczepienia przeciwko rotawirusom
  • Wprowadzać nowe produkty do diety dziecka stopniowo

Pamiętaj, że biegunka i wymioty u dziecka, szczególnie u niemowląt, wymagają czujnej obserwacji i często konsultacji lekarskiej. Właściwe nawadnianie i odpowiednio dobrane preparaty mogą skutecznie wspomóc leczenie i zapobiec poważnym powikłaniom.