Podmiot odpowiedzialny | Ipsen Pharma |
Kod ATC | M03AX01 |
Procedura | NAR |
Substancja | Toksyna botulinowa typu A |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Dysport?
Dysport jest toksyną (popularnie zwaną jadem kiełbasianym) wytwarzaną przez bakterię Clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). Działanie toksyny polega na hamowaniu skurczu mięśni poprzez zapobieganie uwalniania w mięśniach substancji chemicznej wywołującej fizjologiczny skurcz mięśni. Pomaga to zmniejszyć nieprawidłowe napięcie mięśniowe zwane kurczem mięśni.
Wskazania do stosowania
• dynamiczna stopa końska spowodowana spastycznością (nadmierne napięcie mięśni związane z ich nieprawidłową reakcją na bodźce) u chodzących dzieci w wieku dwóch lat i starszych z porażeniem mózgowym dziecięcym
• kurczowy kręcz szyi u dorosłych
• kurcz powiek u dorosłych
• połowiczy kurcz twarzy u dorosłych
• spastyczność kończyn górnych u dorosłych
• nadmierna potliwość pach
Jaki jest skład Dysport, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest toksyna botulinowa typ A*, 300 lub 500 jednostek/fiolkę
Pozostałe składniki to albumina ludzka i laktoza jednowodna.
* Kompleks neurotoksyny Clostridium botulinum typ A
Dawkowanie preparatu Dysport – jak stosować ten lek?
Zastrzyk wykona lekarz, który zadecyduje jak często należy podawać lek. Będzie to zależało od rodzaju dolegliwości stwierdzonych u pacjenta.
Lek Dysport powinien być użyty tylko dla jednego pacjenta i tylko podczas jednej sesji terapeutycznej.
W leczeniu spastyczności (nadmierne napięcie mięśni związane z ich nieprawidłową reakcją na bodźce) w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego
Pierwsza dawka wynosi 20 jednostek na kilogram masy ciała dziecka. Lekarz podzieli tę dawkę, wstrzykując ją w mięśnie obu nóg. Jeśli przykurcze mięśni występują tylko w jednej kończynie, lekarz będzie podawał lek w dawce wynoszącej 10 jednostek na kilogram masy ciała tylko w mięśnie tej nogi. Iniekcje będą wykonywane mniej więcej co 12 – 16 tygodni. Dawkę będzie można zmienić w zależności od odpowiedzi dziecka na leczenie. Maksymalna podawana dawka nie może przekraczać 30 jednostek/kg lub 1000 jednostek, przy czym należy wybrać mniejszą z tych dawek.
W leczeniu kurczowego kręczu szyi
Zazwyczaj pierwsza dawka leku Dysport wynosi 500 jednostek. Lekarz może podzielić tę dawkę, wstrzykując ją w kilku miejscach na szyi, przypuszczalnie w 2 lub 3 najbardziej zaburzone mięśnie. Pacjentom ze znaczną niedowagą lub osobom w podeszłym wieku można podać mniejszą dawkę. Złagodzenie skurczu mięśni powinno zwykle nastąpić w ciągu 1 tygodnia. W zależności od tego, jak długo utrzyma się skutek leczenia, dodatkowe dawki (250-1000 jednostek) można podawać mniej więcej co 12 – 16 tygodni.
W leczeniu kurczu powiek i połowiczego kurczu twarzy
Lekarz będzie wykonywał iniekcje w okolicy twarzy zajętej procesem chorobowym. Pierwsza dawka wynosi 40 jednostek na jedno oko. W zależności od tego, jak długo utrzyma się skutek leczenia, iniekcje można wykonywać mniej więcej co 12 tygodni. Gdy będzie pożądane dłuższe utrzymywanie się skutku leczenia, dawkę leku Dysport będzie można zwiększyć do 80 jednostek na jedno oko. Maksymalna stosowana dawka nie może przekraczać całkowitej dawki 120 jednostek jedno na oko.
W leczeniu spastyczności (nadmierne napięcie mięśni związane z ich nieprawidłową reakcją na bodźce) kończyn górnych
W zależności od decyzji lekarza, lek Dysport zostanie wstrzyknięty w dawce wynoszącej od 500 do 1000 jednostek. Lekarz może podzielić tę dawkę wstrzykując ją w poszczególne mięśnie ręki i ramienia. Złagodzenie skurczu mięśni powinno zwykle nastąpić w ciągu tygodnia. Iniekcje będą wykonywane mniej więcej co 12 – 16 tygodni.
W leczeniu nadmiernej potliwości pach
Dysport zazwyczaj podaje się w dawce wynoszącej 100 jednostek na jeden dół pachowy. Lekarz podzieli tę dawkę wstrzykując ją w 10 miejsc dołu pachowego. Maksymalny skutek powinien być widoczny w około drugim tygodniu po podaniu. Maksymalna podawana dawka nie może przekraczać 200 jednostek na jeden dół pachowy.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku podania większej niż konieczna dawki leku Dysport, pacjent może odczuwać osłabienie mięśni innych niż te, do których wstrzyknięto lek. Objawy przedawkowania mogą nie wystąpić bezpośrednio po wstrzyknięciu. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia trudności w oddychaniu, połykaniu lub mówieniu, należy zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dysport – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Dysport w okresie ciąży i karmienia piersią?
Lek Dysport nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży chyba, że jest to wyraźnie konieczne. Lek Dysport nie jest zalecany do stosowania u kobiet karmiących piersią.
Ulotka Dysport – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Dysport przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Dysport - 300 jednostek kompleksu neurotoksyny Clostridium botulinum typu A/fiolkę, Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Toxinum botulinicum typum A ad iniectabile) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Dysport m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Dysport - 300 jednostek kompleksu neurotoksyny Clostridium botulinum typu A/fiolkę, Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Toxinum botulinicum typum A ad iniectabile) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Dysport w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Dysport - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Dysport? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.