Konsultacja merytoryczna:

Botox

Lek BOTOX należy do leków zwiotczających mięśnie i jest stosowany w leczeniu wielu chorób. Zawiera substancję czynną toksynę botulinową typu A i jest wstrzykiwany do mięśni, ściany pęcherza moczowego lub do skóry.

Działanie leku BOTOX oparte jest na blokowaniu impulsów nerwowych do mięśni, do których został on wstrzyknięty. Przeciwdziała to skurczom tych mięśni. Po wstrzyknięciu śródskórnym, BOTOX oddziałuje na gruczoły potowe zmniejszając ilość wytwarzanego potu. Po wstrzyknięciu do ściany pęcherza moczowego, BOTOX oddziałuje na mięśnie pęcherza moczowego zmniejszając wyciek moczu (nietrzymanie moczu). Uważa się, że w przypadku przewlekłej migreny lek BOTOX blokuje sygnały bólowe, które pośrednio hamują rozwój migreny. Mechanizm działania leku BOTOX w migrenie przewlekłej nie został jednak ostatecznie wyjaśniony.

1. Lek BOTOX może być wstrzykiwany do mięśni, w celu leczenia następujących schorzeń:
• U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w wieku dwóch lat i starszych, które są w stanie chodzić, BOTOX podaje się w leczeniu deformacji stopy spowodowanej uporczywymi przykurczami. Lek BOTOX zmniejsza uporczywe przykurcze nóg.
• U pacjentów dorosłych:
– w leczeniu uporczywych przykurczy nadgarstka, dłoni i stawu skokowego u pacjentów po udarze,
– w leczeniu uporczywego kurczu powiek i połowicznego kurczu twarzy,
– w leczeniu uporczywego kręczu karku.

2. Lek BOTOX jest stosowany w profilaktyce bólów głowy u pacjentów dorosłych cierpiących na przewlekłą migrenę (bóle głowy występujące 15 dni w miesiącu lub częściej). Przewlekła migrena jest chorobą przebiegającą z objawami ze strony układu nerwowego. Pacjenci cierpią zazwyczaj na ból głowy, któremu często towarzyszy nadwrażliwość na światło, hałas lub zapachy, a także nudności i (lub) wymioty. Bóle głowy występują zazwyczaj częściej niż 15 dni w miesiącu. Wykazano, że lek BOTOX znacznie zmniejsza częstość występowania bólów głowy i poprawia jakość życia pacjentów cierpiących na przewlekłą migrenę.

3. Lek BOTOX wstrzyknięty w ścianę pęcherza moczowego, oddziałuje na mięsień wypieracz pęcherza moczowego zmniejszając wyciek moczu (nietrzymanie moczu) i jest stosowany w leczeniu następujących schorzeń:
• Idiopatyczna nadreaktywność pęcherza moczowego z objawami nietrzymania moczu, parciem naglącym lub częstomoczem, u pacjentów dorosłych, gdy inne leki (nazywane antycholinergicznymi) są nieskuteczne.
• Nietrzymanie moczu u pacjentów z zaburzeniami czynności pęcherza moczowego, po stabilnych urazach rdzenia kręgowego poniżej odcinka szyjnego oraz u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

4. U dorosłych pacjentów lek BOTOX jest wstrzykiwany głęboko w skórę w leczeniu uporczywej, ciężkiej, nadpotliwości pach, przeszkadzającej w codziennych czynnościach i opornej na leczenie miejscowe.

5. Lek BOTOX jest wskazany do osiągnięcia przejściowej poprawy wyglądu następujących zmarszczek u osób dorosłych, gdy ich nasilenie ma istotny wpływ psychologiczny na pacjenta:
• zmarszczki pionowe między brwiami widoczne przy maksymalnym zmarszczeniu brwi
• rozchodzące się wachlarzowato zmarszczki w okolicy bocznego kąta oka widoczne przy pełnym uśmiechu
• leczone jednocześnie wachlarzowate zmarszczki w okolicy kąta oka widoczne przy pełnym uśmiechu oraz zmarszczki pionowe miedzy brwiami widoczne przy maksymalnym zmarszczeniu brwi.

Jaki jest skład Botox, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest toksyna botulinowa typu A (Clostridium Botulinum type A). Jedna fiolka zawiera odpowiednio 100 lub 200 jednostek Allergan toksyny botulinowej typu A.

Ponadto lek zawiera albuminę ludzką, sodu chlorek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Botox – jak stosować ten lek?

Dawkowanie i sposób podawania
BOTOX jest wstrzykiwany do mięśni (tj. domięśniowo), do ściany pęcherza moczowego poprzez specjalny przyrząd (cytoskop) służący do wstrzykiwań wewnątrz pęcherza, lub do skóry (śródskórnie). Lek wstrzykuje się bezpośrednio do leczonego obszaru ciała; lekarz zazwyczaj wstrzykuje lek BOTOX do kilku miejsc w każdym obszarze objętym stanem chorobowym.

Uwagi ogólne dotyczące dawkowania
• Liczba iniekcji przypadających na poszczególne mięśnie oraz wielkość dawki zależy od wskazania. Lekarz zadecyduje, jaka dawka, jak często i do którego mięśnia zostanie podana. Zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki leku.
• Dawki dla pacjentów w podeszłym wieku są takie same jak dla innych dorosłych pacjentów. Dawka leku BOTOX oraz czas jego działania różnią się w zależności od wskazania leczniczego w jakim lek został podany.

Szczegółowe zalecenia dla poszczególnych wskazań zostały opisane w załączonej ulotce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Oznaki przedawkowania mogą nie być widoczne przez kilka dni po wstrzyknięciu. Jeżeli przypadkowo nastąpi wstrzyknięcie lub połknięcie, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem i pozostawać pod obserwacją przez kilka tygodni.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli po wstrzyknięciu leku BOTOX pacjent zaobserwuje wystąpienie następujących objawów:
• osłabienie sąsiadujących mięśni i (lub) mięśni oddalonych od miejsca wstrzyknięcia,
• trudności w oddychaniu, połykaniu lub mowie,
• przypadkowe przedostanie się pokarmu lub płynów do płuc, spowodowane porażeniem mięśni, które może doprowadzić do zapalenia płuc,
• opadanie powiek, podwójne widzenie,
• uogólnione osłabienie.

Lekarz podejmie decyzje, czy pacjent powinien być hospitalizowany.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Botox – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Botox w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek BOTOX nie powinien być stosowany u kobiet w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, niestosujących skutecznych metod antykoncepcji, chyba że jest zdecydowanie konieczne.

Nie zaleca się stosowania leku BOTOX u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Botox – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

BOTOX, 100 oraz 200 jednostek Allergan kompleksu neurotoksyny Clostridium botulinum typu A (900kD), proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań Toksyna botulinowa typu A

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 36 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Botox m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

BOTOX, 100 jednostek Allergan kompleksu neurotoksyny Clostridium botulinum typu A (900kD), proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań Toksyna botulinowa typu A

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 338.65 KB


BOTOX, 200 jednostek Allergan kompleksu neurotoksyny Clostridium botulinum typu A (900kD), proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań Toksyna botulinowa typu A

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 11 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Botox?

Cena Botox i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Botox.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Botox? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity krem na dzień (Opakowanie: 50 ml)Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity krem na dzień (Opakowanie: 50 ml) to krem do twarzy na dzień, przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry dojrzałej.

Produkt stosuje się w celu przywrócenia skórze sprężystości oraz przeciwdziałania naturalnym oznakom starzenia.

Krem zapewnia ochronną skóry dojrzałej przed czynnikami atmosferycznymi oraz negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

Bogata formuła…

124.69 

Zastosowanie Kalcikinon Forte tabletki (Opakowanie: 60 )Kalcikinon Forte tabletki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety dla osób dorosłych chcących wzbogacić dietę w składniki wpływające pozytywnie na zdrowie kości i zębów. Zawiera witaminy D3, K2 i wapń.
Efekt działania Kalcikinon Forte tabletki (Opakowanie: 60 )Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów, jednak do jego optymalnego wchłaniania z jelit i transportu do…

39.53 

Zastosowanie Orthomol Vital F 30 granulat/kapsułki (Opakowanie: 1 szt.)Orthomol Vital F 30 granulat/kapsułki (Opakowanie: 1 szt.) to suplement diety, który stosuje się u kobiet w przypadku chronicznego zmęczenia, wmożonego stresu, a także w okresie stosowania niezrównoważonej, ubogiej w składniki odżywcze diety.

Dostarcza niezbędnych witamin, minerałów, kwasów Omega-3 oraz pierwiastków śladowych. Łagodzi objawy stanu wyczerpania.

Efekt działania…

220.77 

Zastosowanie Corega Super Mocny Mocno miętowy krem do mocowania protez zębowych (Opakowanie: 40 g)Corega Super Mocny Mocno miętowy krem do mocowania protez zębowych (Opakowanie: 40 g) jest specjalistycznym kremem przeznaczonym do skutecznego mocowania częściowych i całkowitych protez zębowych.
Produkt zalecany jest dla osób doświadczających dyskomfortowego problemu z dostaniem się resztek jedzenia pod protezę.
Krem skierowany jest także dla osób…

19.99 

LIPSKIN Maść (Opakowanie: 5 g) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

19.84 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief